Host ve studiu
10. duben 2023

Poslechněte si podcast: Bedřich Smetana snil v Novém Městě nad Metují o lásce i hudební kariéře. Festival Smetanovské sny

V Novém Městě nad Metují na Náchodsku "tvrdí" skvěle muziku Novoměstská filharmonie, tedy osmdesátihlavý symfonický orchestr, který chystá navíc v květnu i úplně nový devítidenní hudební festival. O tom všem si povídáme s Eliškou Kratěnovou a Jiřím Švandou z Novoměstské filharmonie.

10:54

Host ve studiu

Vydává: Český rozhlas

Od pondělí do pátku vysíláme v 8:35 zajímavé povídání s atraktivním hostem.

Web

Dnes 10:02

Když už něco dělám, tak na 100 procent. Já miluju rockovou muziku, usmívá se kytarista Adam Malík

Jeden z nejlepších českých kytaristů Adam Malík je původem Ostravák, vystudoval hru na kytaru a klarinet, byl kytaristou známé slovenské zpěvačky Kristíny, také hrál nějakou dobu s Čechomorem, spolupracuje s operní pěvkyní Evou Urbanovou, je producentem a kytaristou kapely mladé zpěvačky Elly, která pochází z Opočna. A to nejsou zdaleka všechny Adamovy aktivity.

Včera 09:59

Lázeňství je poklad, nikde ve světě nemá takovou tradici. A Janské Lázně patří k našim nejstarším

V sobotu 3. června byla zahájena letošní lázeňská sezóna v Janských Lázních v Krkonoších. Tamní lázně patří mezi nejlepší lázeňská zařízení u nás. A navíc to je také ideální výchozí bod pro nejrůznější sportovní rekreační aktivity v Krkonoších. O Státních léčebných lázních Janské Lázně si povídáme s jejich ředitelem Martinem Voženílkem.

Před dvěma dny 10:21

Dobrodružství na Great Himalaya Trail. Pavlína Adam jako první Češka zdolala nejtěžší trasu světa

Teď vás čeká jedna neuvěřitelná cesta napříč Nepálem. Great Himalaya Trail měří 1 700 km, je považován za nejtěžší dálkový pochod na světě, a úspěšně ho zatím dokončila ani ne stovka lidí z celého světa. A mezi nimi i dvě holky, přírodovědkyně a cestovatelka Pavlína Adam s kamarádkou Sarah z Ameriky.

Před třemi dny 11:28

Šeptání. Nová deska hradeckého ne-folkového Jinotaje určitě nadchne všechny milovníky chytré muziky

Představíme vám kapelu z Hradce Králové s názvem Jinotaj, která 30. června na hradeckém divadelním festivalu Regiony pokřtí svoji novou desku. Hudební uskupení vystupuje od roku 2015 a má za sebou i několik pěkných ocenění, včetně úspěchu na Portě. O tom všem si povídáme s Kamilou Škvrnovou a Tondou Pevalou z Jinotaje.

Před šesti dny 10:25

Letní obloha odkrývá spoustu nádherných příběhů. Do souhvězdí staří Řekové promítali život bohů

Teď se vypravíme nejen na Měsíc, ale i do hradecké hvězdárny a planetária, abychom vás pozvali na pozorování letní oblohy, protože to je vždy o prázdninách v létě velká romantika. Určitě to tak vnímá i Martin Cholasta, který za námi právě z hradecké hvězdárny a planetária přišel.

Před týdnem 10:17

Rychnovský zámek, to jsou hlavně povinnosti a velká zodpovědnost, říká Jan Egon Kolowrat Krakowský

Podíváme se do Rychnova nad Kněžnou, kde se po několika letech oprav a revitalizace otevřel lidem zámecký areál včetně kostela Nejsvětější trojice od slavného architekta Santiniho. Zámek v Rychnově patří rodu Kolowratů, a tak jsem rád, že nás osobně přijel pozvat zámecký pán Jan Egon Kolowrat Krakowský Liebsteinský. A nepřijel sám, vzal s tebou také paní kastelánku Zdeňku Dokoupilovou.

Před týdnem 10:36

Od bedňáka u Michaela Jacksona se Josef Sršeň vypracoval do nejžádanějšího head stage manažera u nás

Představíme vám zajímavou osobnost, Josefa Sršně, který se teď usadil v Krkonoších ve vísce Klášterní Lhota. Josef je nejen manažerem populární kapely Škwor, ale také jedním z nejvýraznějších a nejžádanějších head stage manažerů v České republice. Dělal bedňáka třeba i Michaelu Jacksonovi.

Před týdnem 10:37

Portrét je dialogem dvou lidí a lovem okamžiků. Vybere se ten nejlepší, říká fotograf Jadran Šetlík

Výstavu našeho předního fotografa a portrétisty Jadrana Šetlíka najdete v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí v Galerii Kinský. Unikátní snímky můžete spatřit až do 29. října. Expozice je takovým průřezem životního díla a tvorbou člověka, který je naším hostem ve studiu, tedy Jadrana Šetlíka.

Před týdnem 11:22

Naše síť základních uměleckých škol je výjimečná, to nikde ve světě nemají. ZUŠ Open je jako svátek

Také letos se koná celostátní festival základních uměleckých škol s názvem ZUŠ Open. Díky tomu v těchto dnech ožívají parky, náměstí, kostely a další veřejná místa tím, co všechno se děti během roku naučily. Jsou to koncerty, divadelní a taneční vystoupení, ale i výstavy a další projekty.

Před týdnem 10:14

Soustředíme se na myšlení dětí, aby přemýšlely. To mě baví, říká zakladatel taneční skupiny T-BASS

Do rozhlasového studia zavítal Zdeněk Zolman, tanečník a zakladatel populární hradecké taneční skupiny T-BASS. Chceme vás společně pozvat na sobotu 3. června, kdy se koná Den s Českým rozhlasem Hradec Králové v kempu Stříbrný rybník. A mezi hosty budou právě také tanečníci z T-BASS.