On Air
Před týdnem

Poslechněte si podcast: BBC i po stovce stále určuje standardy světové novinařiny. Odolá ale konkurenci i politickému tlaku?

BBC slaví tento měsíc 100. výročí svého prvního vysílání. Stále etalon, nikoliv už hegemon britské politiky čelí široké mediální konkurenci a v posledním roce i tlaku britských konzervativců, kteří zvažují možnost zrušit financování BBC prostřednictvím koncesionářských poplatků. Je pravděpodobné, že se tak stane? A můžeme pak o BBC hovořit ještě jako o veřejnoprávním médiu?

13:19

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Dnes 14:56

Je tu deset nejlepších knih roku 2022 podle Radia Wave! Náladu nezlepší, ale jsou skvělé

Deprese, záhrobí, alkoholismus, sociální vyloučení nebo genocida. Deset knih, které najdete ve výběru Radia Wave za rok 2022 vás sice nerozveselí ani nepohladí po duši, ale seznámí vás se skvělými texty a vydatnými čtenářskými zážitky.

Včera 09:03

Měkouše, přečtené knihy a jídlo. Praktické dárky už nikoho neurazí

Letošní rok možná vánoční svátky nebudou tak štědré jako dřív, ale dávání dárků je oboustrannou radostí, o kterou je škoda se připravit. Nazrál tak čas na přehodnocení trapných ponožek a bezvýznamných marmelád pod stromečkem? Když dárky umíme vybrat tak, aby potěšily, a dokážeme se včas připravit, vykouzlíme krásné Minivánoce.

Včera 30:49

Kde se sedělo nejhůř a proč. Kniha Vězení jako zrcadlo společnosti mapuje historii našeho vězeňství

Mezinárodní cenu Egona Erwina Kische letos získala kniha Vězení jako zrcadlo společnosti historičky Kláry Pinerové, psycholožky Kristýny Buškové a sociálního antropologa Michala Louče. „Začali jsme se zajímat o Jáchymov v rámci spolku politictivezni.cz a zároveň jsme se všichni tři zabývali 50. lety. Ze společných diskusí vyplynulo, že výzkum vězeňství v podstatě končí rokem 1960, tak jsme si řekli, že bychom mohli společně něco vyzkoumat,“ popisuje začátky Pinerová.

Včera 07:33

Jak vypadá testování na HIV? Je bezplatné, anonymní a často může zachránit život

Na 1. prosince připadá Světový den boje proti AIDS. Od osmdesátých let minulého století se šíření viru HIV, který nemoc způsobuje, výrazně zpomalilo. I přesto se jím nakazí pár stovek Čechů ročně. Chránit se můžeme dodržováním zásad bezpečného sexu nebo pravidelným testováním.

Před třemi dny 12:08

Oddělení K20 Kateřinu zachránilo. Za knihu vzpomínek z psychiatrické léčebny teď získala cenu

Letošní Národní cenu za studentský design GRAND získala autorská kniha K20 od Kateřiny Puncmannové, která vznikla jako diplomová práce na Západočeské univerzitě v Plzni na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Na 272 stranách nabízí autentický vhled na pobyt v psychiatrické léčebně. Ten je vyprávěn originální deníkovou formou. Doplněn je také odbornou vysvětlující částí knihy. Obsah doprovází osobní fotografie i malby vytvořené přímo během pobytu v léčebně.

Před třemi dny 28:00

Byl jsem vnitřně homofobní a dlouho jsem s coming outem otálel, říká architekt Peter žijící ve Vídni

Peter je architekt, je mu třicet a v současnosti žije ve Vídni. V rámci série Sdílení, ve které přinášíme příběhy queer lidí ze Slovenska, se podělil o svůj příběh. Prozradil, jaké je pro gaye vyrůstat na Slovensku nebo jestli za rozhodnutím odejít nejdřív na vysokou do Prahy a potom do Vídně stál právě fakt, že je queer.

Před čtyřmi dny 13:56

Má hudba není temná, spíš melancholická. Trentemøller se na novém albu noří do hlubin paměti

Na hudební scéně se Dán Anders Trentemøller začal výrazněji prosazovat až po třicítce. Nejprve jako DJ, posléze coby autorský hudebník s eklektickým hudebním záběrem oscilujícím od postrocku až k melancholické taneční elektronice. V letošním roce vydal novou desku Memoria, která barevný rukopis autora potvrzuje. V rozhovoru se budeme bavit nejen o novém albu, ale také o způsobu skládání, vztahu k filmové hudbě nebo remixům, pro které je na hudební scéně také ceněn.

Před týdnem 16:26

Ambientní plochy i taneční elektronika. Producent badfocus vydal novou desku meditating while raving

„Název desky vyšel z období, kdy jsem hodně chodil na ravy. Měl jsem trochu psychické potíže a ventiloval jsem to tím. Uvědomil jsem si, že tam chodím, abych byl sám se sebou. Skrz hudbu, kterou tam poslouchám, tančím na ni a cítím silné basy, můžu reflektovat a žít ve svém světě. Ta muzika mi zprostředkuje zážitek, kterého jinak nemůžu dosáhnout,“ vysvětluje hudebník Prokop Korb aka badfocus.

Před týdnem 18:15

Věděli jsme, že karikatury sebe sama unesem, říká duo Foukal a Romanutti o svém filmu Sami doma

Do českých kin vstoupil v předvánočním čase mokumentární film na hranici home videa, který se ohlíží za pandemickým soužitím dvou přátel, hudebníka Alberta Romanuttiho a filmaře Jana Foukala. Jejich rozhovory o vztazích i běžné domácí úkony ilustrují blízké přátelství na pozadí tísnivého období, které může ve finálním sestřihu působit až komicky nebo dojemně.

Před týdnem 11:40

Vraždy rapperů vrhají světlo na mnohem rozsáhlejší společenský problém, říká novinář A. R. Shaw

Během uplynulých let zemřel tragickou smrtí nespočet rapperů. Jedním z posledních byl osmadvacetiletý Takeoff, člen americké skupiny Migos, který byl nedávno zastřelen. Tento stále častější jev uvnitř rapové kultury ve mně už dlouho rezonuje a vyvolává spoustu otázek. Ty mi na dálku zodpověděl A. R. Shaw, americký multimediální novinář a autor knihy Trap History, který je původem z Atlanty – takzvané „Mekky jižanského rapu“.