4. březen 2022

Poslechněte si podcast: Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku má kořeny v nejhorších dobách našich dějin

Moravská barokní krajina nepřestává poutníka překvapovat, ba dokonce šokovat. Podobné pocity má mnoho vnímavých lidí, kteří se ocitnou poblíž Olomouce a zahledí se na Baziliku na Svatém Kopečku topící se v paprscích slunce před západem.

03:57

Od Pradědu na Hanou

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.

Web

Včera 03:19

Kopec Stráž nad Smržicemi nabízí neuvěřitelný výhled přes velkou část Moravy

Se svými 289 metry není kopec Stráž nad Smržicemi žádným velikánem. O to překvapivější je, jaký nabízí výhled do kraje. A navíc na vrchol vede pozoruhodná poutní naučná stezka přímo ze Smržic.

Před dvěma dny 03:58

Kaple božského Salvátora v Dolních Životicích

Cestujete–li autem z Olomouce do Opavy, projíždíte nádhernou krajinou Nízkého Jeseníku. Ve chvíli kdy začíná hlavní silnice klesat směrem k Opavě, po pravé straně se před vámi vynoří kaštanové stromořadí vedoucí k zámku v Dolních Životicích a také potní místo sv. Salvátora s půvabnou kaplí.

Před týdnem 03:55

Jamartice se chlubí kostelem i dřevěnou zvonicí

Údolí Podolského potoka na Rýmařovsku je poměrně hustě osídlenou krajinou. Samotná ves Rýmařov vznikala nad potokem a nejinak tomu bylo i v případě místní části města, kdysi samostatné osady Jamartice.

Před týdnem 04:00

Josefová po letech ožívá alespoň pro turisty

Je až neuvěřitelné, jak hodně vysoko v horách bydleli a hospodařili lidé. To je myšlenka, která mě provázela po celou moji cestu po stopách zaniklé osady Josefová nedaleko Branné, do které si vás dnes dovolím pozvat.

Před 2 týdny 03:44

Jelení vodopád v krajině skalních bradel patří k neznámým perlám Jeseníků

Některá zákoutí Jeseníků zůstanou většině běžných turistů skryta. Nachází se na místech, kam zabloudí jen občas lovci či lesníci a ukrývá je mnohdy hustý les. Příkladem takových perel je vodopád na Jelením potoce na úbočí Keprníku.

Před 2 týdny 04:04

Vyšehorky jsou pověstné zejména svým prastarým kostelem Všech svatých

Vyšehorky jsou malá vesnice západně od města Mohelnice na úbočí prvních kopců Bouzovské vrchoviny. Přestože nadmořská výška obce kolísá jen něco málo kolem 350 metrů, je odsud nádherný rozhled nejen na Mohelnici a přilehlé obce, ale i na protější kopce Hraběšické vrchoviny. Škoda jen, že v posledních letech nová výstavba na východním okraji obce výhledy poněkud omezila.

Před 3 týdny 03:55

Bousín patřil vždy mezi menší a chudé obce. Přesto přežil do dnešních dnů

Nádherná krajina náhorní plošiny Protivanovska, daleké rozhledy ze zdejší vyhlídky a hlavně zajímavá historie, byť trošku smutná, protože Bousín vždy patřil spíše k chudým obcím, kde žít nebyl žádný med.

Před 3 týdny 04:00

Zámek v Rudě nad Moravou byl postaven na místě někdejší tvrze, která se stala jeho součástí

Renesanční zámek v Rudě nad Moravou patřil po léta mezi objekty sice zajímavé na venek, do jeho vnitřních prostor se však podíval jen málokdo. Přitom je místem, odkud se psaly dějiny nejen Rudy nad Moravou, ale i celého okolního panství.

Před 3 týdny 03:58

Buk býval sídlem malého, samostatného panství ještě po třicetileté válce

Vesnice Buk se rozkládá na jihovýchodních svazích Tršické pahorkatiny jen pár kilometrů od Přerova. Jižní část katastru obce dnes protíná nejen železnice, ale i dálnice D1, severní část katastru se nachází v mírně zvlněné příjemné krajině předhůří Oderských vrchů.

27. květen 2022 03:59

Divoká Desná pramení téměř na vrcholu hory a na vrchol jiné hory se pak na chvíli její voda vrací

Divoká Desná je spolu s Hučivou Desnou zdrojnicí vod pro divokou řeku severního Šumperska. Název Desná, německy Tess, v nás evokuje cosi nespoutaného a nezkrotného, ve skutečnosti je však obdobou slovanského slova desný, což značí pravý.