Hovory
20. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Barbora Poláková: Každý okamžik života přináší něco nového – a mně je teď fakt strašně dobře

Herečce a zpěvačce Barboře Polákové vyšlo letos v květnu nové album, které dostalo název ON/OFF. „Hodně jsme si o tom povídali a pořád jsem nevěděla, co by tu desku vystihovalo úplně nejlíp,“ popisuje v pořadu Hovory. Měli různé varianty a nakonec se rozhodli podle fotky, kterou deska nese. „Takže jsme si povídali o tom, co ta fotka nejvíc říká, a v tu chvíli mi to zaklaplo. Protože to je to, co jsem si v poslední době připustila,“ naznačuje.

23:16

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti.  

Web

Dnes 23:21

Naučit něco AI často zabere víc času než to udělat postaru. Umí být ale hodně užitečná, říká datař

„Umělá inteligence je ‚buzzword‘ letošního roku,“ říká Michal Kašpárek, editor redakce datových novinářů Českého rozhlasu, který se věnuje osvětě o AI a v září 2023 mu vyšel román Fosilie. „Mnoho lidí nyní tvrdí, že už brzo budou všechny kancelářské práce – nebo velká část z nich – automatizované. Ukazuje se ale, že je tu spousta jak technických, tak institucionálních překážek, proč se to zřejmě ještě nějakou dobu nestane.“

Včera 23:00

Kostely už nejsou jen místem pro modlitbu, důležitá je rovnost a bezpečí, říká ředitelka Žižkostela

Práce jako na kostele, říká se o dlouhodobé námaze, ve které je třeba trpělivost. Co obnáší práce na kostele, a to doslova, ví Táňa Vozková, která pomohla obnovit jeden z kostelů na pražském Žižkově. Ten však není jen místem bohoslužeb, ale provozuje nízkoprahové centrum pro děti, poradnu nebo potravinovou pomoc.

Sezóna 1Epizoda 6Před dvěma dny 22:59

Za deset let v Česku jsem se naučil správně pít pivo a rozumět českému humoru, říká Kinský dal Borgo

„Když vyrůstáte na zámku, naučí vás to zvyknout si na zimu. Staré domy jsou krásné, ale ne moc funkční,“ vtipkuje v Hovorech s rodokmenem Francesco Kinský dal Borgo, potomek slavného šlechtického rodu chlumecké větve Kinských a taky majitel zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, hradu Kost anebo třeba Obory Kněžičky a Polesí Luhy.

Před pěti dny 23:23

Nádory varlat jsou velmi agresivní, operujeme do dvou dnů od diagnózy, říká urolog Zachoval

„Rakovina prostaty je na vzestupu, nehledě na to, že populace stárne a je to onemocnění těch starších. Také máme lepší diagnostiku, takže zjistíme dřív, že jde o rakovinu. Ale proč nemocných přibývá, to zatím stále není jasné. Určitě v tom hraje roli i genetika, nebo to, jak a v jakém prostředí žijeme,“ vysvětluje Roman Zachoval, přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze.

Před šesti dny 23:54

Nejvíc jsem pyšný na narození a odchov mláděte luskouna naší Šišky, říká šéf pražské zoo Bobek

„Nejdůležitější událostí pražské zoologické zahrady roku 2023, bylo narození a odchov mláděte luskouna krátkoocasého, tedy naší slavné Šišky,“ zdůrazňuje ředitel zahrady Miroslav Bobek. „Jednak je to vůbec první mládě luskouna této skupiny živočichů, což je v evropském měřítku naprostý unikát. Ale navíc jsou luskouni vysoce ohrožení, a to lovem, zejména kvůli jejich šupinám, které se používají v tradiční čínské medicíně.“

Před týdnem 23:20

Změna klimatu je vnímána jako aktivistické téma, co má potenciál rozdělovat, říká oceněná analytička

Cenu za komunikaci změny klimatu za rok 2023 získal Klimatým Asociace pro mezinárodní otázky. Jeho členové se snaží o práci na osvětě, kultivaci diskuse a přemosťování názorových rozdílů, které ve veřejném prostoru panují. „Klima není jenom o ochraně ledních medvědů, ale o našich každodenních životech,“ říká analytička Vendula Kazlauskas.

Před týdnem 23:16

Slováci jsou dezorientovaní a frustrovaní. Fico zpochybňuje základy státu, varuje spisovatelka

Slovensko je jen pár týdnů po volbách a vítězství Smer-SD Roberta Fica, a už nastaly změny v policii a některá média mají zákaz vstupu na slovenský Úřad vlády. „Celkově vnímám Fica jako nějakého autokrata z feudálních dob, který si usurpoval moc pro sebe a který si myslí, že si může dělat, co chce,“ kritizuje slovenská spisovatelka Monika Kompaníková.

Sezóna 1Epizoda 5Před týdnem 22:49

Zámek Lnáře koupil dědeček v dražbě. Předchozí majitel ho přivedl na buben, říká restituent Vaníček

Zámek Lnáře nedaleko jihočeské Blatné leží na někdejší demarkační linii. Na konci 2. světové války se u něj sešli Američané, Sověti i armáda generála Vlasova. „Nevím, kdo pak dal před zámek ceduli, že zde byl ubytován generál Vlasov, ale podle otce to není přesné. Protože on byl zajat americkými vojáky. Možná, že tam byl jako vězeň, ale rozhodně nebyl host,“ říká Ivan Vaníček, potomek slavného pražského advokáta, který zámek ještě před válkou koupil.

Před týdnem 23:42

Každý vložil do oživení bývalého brownfieldu osobní energii, říká architekt Smíchov City Redčenkov

„Mám radost, že se při práci na pražském projektu Smíchov City potkali zajímaví architekti a výsledkem jsou zajímavé symbiózy. Každý z tvůrců vložil do oživení bývalého brownfieldu mnoho osobní energie,“ říká architekt Boris Redčenkov z ateliéru A69.

Před týdnem 23:16

Prokrastinace a chybějící smysl života jdou ruku v ruce, tvrdí publicista Ludwig

Autor bestselleru Konec prokrastinace Petr Ludwig tvrdí, že velkým paradoxem současného západního světa je, že i když prodáte firmu za několik miliard, nutně to neznamená, že jste spokojený a hlavně šťastný člověk. „Proto dnes firmy řeší krizi smyslu práce – a je to i jeden z důvodů, proč je tak velký růst depresí,“ tvrdí podnikatel a publicista v pořadu Hovory.