9. květen 2022

Poslechněte si podcast: Barbora Losenická: Každý jsme jiný a každému vyhovuje jiný styl učení. Důležité je, jak přijímáme informace

Za Ondra do Konečně pátek dorazila dětská psycholožka z projektu Duševní zdraví dětem Barbora Losenická. Co je na učení nejtěžší? Jak se naučit učit a co je nejlepší metoda? Jak s dětmi mluvit o zkoušení a o učení? Jak pomoc s dětmi, které přechází ze základní na střední školu? Jak zvládnout stres a tlak u studentů vysokých škol? Jak při učení pracovat se stresem? Je pravda, že je těžší rozhýbat mozek ve vyšším věku? Poslechněte si rozhovor.

31:28

Konečně pátek

Vydává: Frekvence 1

Pořad rádia Frekvence 1

Web

Před týdnem 29:32

Karty nejen vykládám, ale i hraji, směje se kartářka Dagmar Kludská

Hostem u Ondry Kubaly u Večerního pokecu byla kartářka Dagmar Kludská. Na co se ptají lidé kartářky nejvíce? Je láska stále na prvním místě nebo se lidé ptají spíše na to, jak to budou zvládat po finanční stránce? A hraje s vnoučaty karty? Jak tráví léto? Na co všechno se ptají maminky ohledně svých potomků? Poslechněte si rozhovor.

Před 2 týdny 30:34

Michal Krulich: Češi grilují cokoliv a na čemkoliv. Všichni se těšíme až vytáhneme gril na balkon či pod pergolu

Hostem Pátečního pokecu s Ondrou Kubalou byl šéfkuchař a šéf kulinářského studia Michal Krulich, díky kterému jste mohli slyšet grilovací speciál. Dají se Češi označit za grilovací národ? Co všechno Češi grilují? Co nejradši griluje Michal? Na čem je nejlepší grilovat? Čím doladit vůni masa? Jak se dá ugrilovat celé kuře? Patří cuketa na gril? Jak ji ideálně připravit? Jak dlouho marinovat maso? Co je naprostým základem? Poslechněte si celý rozhovor.

Před 3 týdny 30:51

Mark Rieder: Předpověď na druhý den je přesná na 96 procent

Hostem Pátečního pokecu byl ředitel ČHMÚ Mark Rieder. Co nejvíce veřejnost zajímá? Jak je to se suchem v Česku vážné? Jaká je aktuálně hladina podzemních vod? Proč některé minerální vody silně zapáchají? Jak moc se technika předpovídání počací časem zdokonalila? Poslechněte si celý rozhovor!

11. červenec 2022 32:06

Václav Chaloupka: Moc lidí neumí číst vodu. Když se loď převrhne, může být během sekundy zle

Tentokrát jsme si pro vás připravili Páteční pokec - speciál s mistrem světa ve vodním slalomu a kanoistou Václavem Chaloupkou. Jak moc jsou Češi vodáckým národem? Jak si užít vodu i s dětmi? Kdy může dojit na vodě k tomu, že nám může jít o život? Na co si v kostce dát největší pozor? V čem nám pomáhá záchranná vesta? Poslechněte si rozhovor!

27. červen 2022 32:43

Jakub Škorpil: Když máte trému, představte si, co nejhoršího by se mohlo stát. Je to vážně tak strašné?...

Hostem Pátečního pokecu byl lektor Jakub Škorpil, který pomáhá lidem s lepší mezilidskou komunikací, se seznamováním i s překonáním ostychu. Kvete letní láska v každém věku? Dá se seznamování naučit? Co nám v komunikaci nejvíc jde a co nám dělá největší problém? Jak vnímat negativní zkušenost? Jak s ní naložit? Jak se vypořádat se strachem? Jaký je recept na překonání trémy? Poslechněte si celý rozhovor.

20. červen 2022 33:02

Jan Tuček: Sex po telefonu lidé nepovažují za nevěru. Naopak pro třetinu Čechů je nevěra nepřijatelná

Hostem Pátečního pokecu byl šéf výzkumné agentury STEN/MARK a někdejší předseda Českého statistického úřadu Jan Tuček. Co výzkumníci nejčastěji zkoumají u Čechů? Jak se výzkum tvoří? Dá se koupit? Poslechněte si rozhovor!

13. červen 2022 33:10

Jana Hamplová: Pozicí na kandidátce vyjadřuji podporu. Dopředu by měli jít ti, kteří chtějí usednout v zastupitelstvu

Tentokrát se na Páteční pokec po telefonu připojila advokátka a politička Jana Zwyrtek Hamplová. S moderátorem Ondrou Kubalou probrali komunální volby, které se uskuteční 23. až 24. září. Co všechno mohou změnit? Může do obecního zastupitelstva kandidovat kdokoli? Od kolika let můžeme kandidovat na prezidenta ČR? Poslechněte si rozhovor.

6. červen 2022 33:05

Marián Jelínek: V životě nám ubližují myšlenky nechtěné. Když s nimi umím pracovat, neznamená to, že všechno vyhraju

Hostem Večerního pokecu u Ondry Kubaly byl hokejový trenér, ale také trenér osobního rozvoje a kouč celé řady sportovních osobností Marián Jelínek. Co obnáší sportovní psychologie? Co nám nejvíce ubližuje v našich subjektivních světech? Jak se naučit, aby se člověk naučil sám sebe koučovat? Proč neumíme myslet na dvě věci najednou? Proč si tenistky před zápasem lakují nehty? Jak nám pomůže to, když umíme pracovat s myšlenkami nechtěnými? Jak si pomoc od těchto myšlenek a jak pracovat s těmito myšlenkami v týmu? Poslechněte si rozhovor.

30. květen 2022 34:15

Tomáš Cajthaml: Mikro plasty dýcháme, jíme, pijeme. Žijeme v době plastové

Hostem Ondry Kubaly v Pátečním pokecu na Frekvenci 1 byl Tomáš Cajthaml z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Akademie věd. Mluvili spolu o chemickém koktejlu, o mikro plastech a o tom, co tyto částečky mohou způsobit v našem těle. Čemu se aktuálně vědci nejvíc věnují? Jak mikro plasty a nano plasty vznikají? Co nám způsobují v těle? Jak se dostávají do potravin? Čemu to v našem těle vadí? Je pravda, že do sebe dostaneme každý týden jednu plastovou kreditní kartu? A co to může znamenat pro naše zdraví a život na naší planetě? Poslechněte si rozhovor.

23. květen 2022 32:24

Jan Skryja: V lucidních snech si můžete přesně určit, co chcete dělat. Díky nim dokážeme léčit i fobie

V pátečním pokecu jsme si povídali o lucidním snění. Hostem byl specialista Jan Skryja. Co to je lucidní snění? Co se během snění děje v našem mozku? Může se lucidní snění naučit kdokoli? Kolik procent lidí tento stav zažije a uvědomí si jej? V čem jsou lucidní sny přínosné? Poslechněte si rozhovor!