Četkast
23. červenec 2020

Poslechněte si podcast: Barbie s koulí, hudební revoluce a bohatý Jeff

Nový Četkast, který přináší zajímavosti ze servisu České tiskové kanceláře, se věnuje prezidentské kampani amerického rappera Westa, milencům, které rozdělil koronavirus, či panence dvojnásobné olympijské vítězky. Podívá se ale i na pražské letiště či závratný růst bohatství zakladatele internetového obchodu Amazon.

13:21

Četkast

Vydává: Česká tisková kancelář

Zajímá vás historie, věda, technika nebo příběhy slavných? Můžete si je (a také mnoho jiného) poslechnout ve zpravodajském podcastu České tiskové kanceláře, který se jmenuje Četkast a který přináší přehled zajímavostí z uplynulého týdne. Jde o texty, které by vám neměly uniknout, i když třeba neplní hlavní stránky novin a webů. Jde o texty, u kterých si odpočinete.

Web

Před 2 týdny 24:55

Focení na polaroid naučit nejde, můžete jen předpokládat, jak se bude chovat chemie, říká zakladatel galerie Polagraph Nosek

V roce 1948 se v americkém Bostonu začaly prodávat první instantní fotoaparáty, které dnes známe jako polaroidy. Ty si i po 75 letech drží své místo mezi začínajícími i profesionálními fotografy. Používal je například Andy Warhol. Jak polaroidy fungují? V čem spočívá jejich kouzlo? Jaké typy instantních fotoaparátů dnes na trhu najdeme? Na to odpoví spoluzakladatel galerie Polagraph Tomáš Nosek. Epizodu Četkastu připravily studentky žurnalistiky FSV UK Kristýna Dobiášová a Tereza Holíková.

Před 2 týdny 22:19

Od frontální výuky fyziky k interaktivním vědeckým pokusům: Vědecko-technické centrum Techmania slaví 15. narozeniny

Udržitelnost, prevence zdraví, finanční či digitální gramotnost a kritické myšlení. To jsou témata, se kterými vědecké centrum Techmania v Plzni seznamuje širokou veřejnost už 15 let. Vědecké pokusy, interaktivní workshopy a zajímavé expozice si ročně prohlédne přes 200 tisíc dětí i dospělých. O kvalitně odvedené práci Techmanie svědčí i fakt, že jejich expozice vystavují i podobná centra v zahraničí. Jak je možné, že se Techmanii daří návštěvníky lákat na mnohdy neatraktivní témata jako mohou být fyzika, chemie nebo třeba astronomie? A jak centrum pracuje například s nadprůměrně chytrými dětmi? Na to odpoví manažerka pro VIP partnery a zahraniční vztahy Kateřina Chábová z centra Techmania. Epizodu Četkastu připravila studentka žurnalistiky FSV UK Anna Pálová.

7. listopad 2023 39:35

Sociolog Sloboda: Česko je silně genderované, chybí nám intersex organizace

Narodí se dítě, u kterého nejde jednoznačně určit, zda je holčička či chlapeček. Rodiče a lékaři následně určí, co dítěti do rodného listu napíší a jakou operaci podstoupí, ale ono se za pár let může cítit úplně jinak. To jsou běžné praktiky, které však už deset let neplatí v Německu. Tam totiž, v jako první evropské zemi, začala 1. listopadu 2013 platit novela zákona, jež uznává takzvané třetí, neutrální, pohlaví. Kolika lidem zákon od té doby pomohl? A kdy se Česká republika dočká něčeho podobného? Na to odpoví sociolog genderu a sexuality Zdeněk Sloboda. Epizodu Četkastu připravily studentky žurnalistiky z FSV UK Markéta Plšková a Kateřina Ebrlová.

11. září 2023 21:38

Mediální olympiáda ověří znalosti středoškoláků o médiích

Popularizovat a zviditelnit mediální vzdělávání a naučit mladé lidi přemýšlet o informacích i dezinformacích, chtějí organizátoři první celostátní Mediální olympiády pro středoškoláky. Proč a jak první celorepubliková mediální soutěž vznikla, co jí předcházelo a jak jsou na tom současní studenti středních škol a odborných učilišť s mediálkou? Vše odhalí v rozhovoru Kamila Plisková z oddělení edukace a metodické podpory Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, která olympiádu pořádá.

3. srpen 2023 21:26

Korená: Letošní Filmovka byla nestandardní kvůli počasí i frontám, přípravy na padesátku začínají

Čím byla letošní Letní filmová škola nestandardní, jaká byla návštěvnost a co všechno se povedlo a nepovedlo na 49. ročníku festivalu, prozradila jeho ředitelka Radana Korená. Vedení Filmovky se už dnes zamýšlí nad tím, jak v příštím roce předejít dlouhým frontám před projekcemi, jak navýšit kapacitu promítacích sálů i míst k přespávání a jak důstojně oslavit půlstoletí festivalu. A prodlouží se příští rok Filmovka aspoň o jeden den?

3. srpen 2023 35:57

Pro Listování osekává Lukáš Hejlík knihu jako gyros, vlastní restauraci na Gastromapě by nechtěl

Párek s kečupem, nebo hořčicí? Svíčková z restaurace, nebo od babičky? Večer s knihou, nebo večer v kině? Otázky na tělo, ale i povídání o trendech v gastronomii a tipech na dobrou kávu vás čekají v Četkastu, který na Letní filmové škole natočily studentky FSV UK s Lukášem Hejlíkem, hercem a autorem scénických čtení Listování a projektu Gastromapa. Pokud chce někdo sledovat trendy v gastronomii, nemusí podle Hejlíka vyrážet do Londýna, Berlína a Budapešti, stačí prý zajet do Brna. I sekaná v housce se dá dělat skvěle, z MasterChefa by vypadl už při krájení cibule a mít vlastní restauraci je pro něj noční můra.

2. srpen 2023 39:31

Písničkář Dědeček na LFŠ: Jsem výborný herec, jen nemám žádné nabídky na hlavní role

Za výborného, ba senzačního herce se považuje písničkář, básník a překladatel Jiří Dědeček. Přestože se před kamerou už sem tam ukázal, zatím prý k němu nepřišla role, kde by „vydal srdce“. O svých filmových zkušenostech, překladech francouzských filmů, francouzštině a vztahu k Letní filmové škole vyprávěl v podcastu, který vznikl v Uherském Hradišti na studentském novinářském workshopu.

2. srpen 2023 27:29

Možná bych byl jako basketbalista šťastnější, říká herec Ivan Trojan

Na basketbalových kempech, kde dělá trenéra, si plní sen o tom, jaké by to asi teď bylo, kdyby kdysi nešel na herectví, ale na fakultu tělesné výchovy. Ivan Trojan prý žije dva životy – umělecký, který je nezdravý, a pak ten sportovní, kde se snaží kompenzovat výstřelky herectví. Zda Trojana herectví naplňuje a jak je to s ukončením jeho kariéry na divadle, se dozvíte v Četkastu na Filmovce, který připravili studenti na novinářském workshopu ČTK. Známý herec prozradil i to, jak se dívá na herecké začátky syna Josefa nebo co si myslí o umělé inteligenci.

31. červenec 2023 18:10

„Holčička ze známky“ po 95 letech vzpomíná na své setkání s Masarykem

V náruči prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka se Eva Neugebauerová ocitla jako tříletá. Fotografie, která vznikla v červnu 1928 během prezidentovy návštěvy Žďáru nad Sázavou, se stala jedním ze symbolů první republiky. Deset let po jejím pořízení posloužila jako předloha jedné z nejslavnějších československých známek. Jak se malá holčička dostala do náruče prezidenta, kdo snímek pořídil a jaké byly další osudy dnes 98leté Evy Neugebauerové, provdané Haňkové, která v roce 1950 emigrovala z Československa na Západ, se dozvíte ve speciálu Četkastu, který vznikl k nové fotografické výstavě ČTK Prezidentské okamžiky.

31. červenec 2023 32:59

Film o bratrech Mašínech není jejich obhajobou, říká režisér filmu Bratři

O marnosti i hrdinství, odvaze postavit se nespravedlnosti, o boji mladých kluků, kteří se dostávají do střetu s velkými dějinami – tak charakterizuje film Bratři jeho režisér Tomáš Mašín. Snímek, který vypráví příběh odbojové skupiny Josefa a Ctirada Mašínových, bude mít premiéru na podzim. Jak film vznikal, jak hledal režisér hlavní mužské i ženské postavy a kdo jsou „paťáci“ se dozvíte v Četkastu, který vznikl na Letní filmové škole v Uherském Hradišti na studentském novinářském workshopu.