23. červenec 2020

Poslechněte si podcast: Barbie s koulí, hudební revoluce a bohatý Jeff

Nový Četkast, který přináší zajímavosti ze servisu České tiskové kanceláře, se věnuje prezidentské kampani amerického rappera Westa, milencům, které rozdělil koronavirus, či panence dvojnásobné olympijské vítězky. Podívá se ale i na pražské letiště či závratný růst bohatství zakladatele internetového obchodu Amazon.

13:21

Četkast

Vydává: Česká tisková kancelář

Zajímá vás historie, věda, technika nebo příběhy slavných? Můžete si je (a také mnoho jiného) poslechnout ve zpravodajském podcastu České tiskové kanceláře, který se jmenuje Četkast a který přináší přehled zajímavostí z uplynulého týdne. Jde o texty, které by vám neměly uniknout, i když třeba neplní hlavní stránky novin a webů. Jde o texty, u kterých si odpočinete.

Web

Před pěti dny 25:42

Filmovka je láska, shodli se ředitelka LFŠ Korená a moderátor Kubáník

Námluvy, Mimořádná událost, Štěstí nebo Kondom hrůzy nejsou jen názvy filmů, ale i situace nebo pocity, které si v Četkastu na Filmovce vybavovali ředitelka festivalu Letní filmová škola Uherské Hradiště Radana Korená a herec, moderátor a držitel ocenění Slovácký Oskar Jožka Kubáník, který návštěvníky provázel nejen na slavnostním zahájení a ukončení, ale i festivalovými minutami. V podcastu, který vznikl jako součást studentského novinářského workshopu ČTK, zhodnotili jeho hosté i právě zakončený 48. ročník Filmovky.

Před šesti dny 40:39

Babčáková na LFŠ: Učím lidi chodit do světa fantazie

O improvizaci a divadlu, ekologii i vzdělávání, ale také o fantazii a nudě mluvila v Četkastu na Filmovce herečka, lektorka, moderátorka a mistryně v improvizaci Simona Babčáková. Prozradila, kde všude vidí příběhy, jaké fantasy knížky čte a proč nechce být „chytroprdka“, která se plete do všech společenských témat. Podcast vznikl na LFŠ jako součást studentského mediálního workshopu ČTK.

Před týdnem 35:23

Pavlátová na LFŠ: Pořád o sobě pochybuju

Jak vznikla hláška „Nežereš maso, nepoznáš vtip“, co nového se dozvěděla díky animovanému filmu Moje slunce Mad o Afghánistánu a jak její život ovlivnila nominace na Oscara, prozradila v Četkastu na Filmovce režisérka, animátorka, scénáristka a pedagožka Michaela Pavlátová. Nehrozí, že by v animaci lidskou práci nahradily počítače? A jaký je zájem o animaci na uměleckých školách? Dozvíte se v podcastu, který vznikl na LFŠ jako součást studentského mediálního workshopu ČTK.

Před týdnem 42:02

Vetchý na LFŠ: Společnost se musí spojit, aby mělo lidstvo naději zůstat na tomhle světě

Jak si herec Ondřej Vetchý představuje dobrého prezidenta, co si myslí o současných prezidentských kandidátech nebo proč je podle něj potřeba bránit veřejnoprávní média, se dozvíte v Četkastu na Filmovce, který na Letní filmové škole v Uherském Hradišti natáčeli studenti, účastníci novinářského workshopu ČTK. Do debaty s Ondřejem Vetchým o demokratických hodnotách, ekologii i vzdělávání se zapojila i programová ředitelka LFŠ Iva Hejlíčková.

Před týdnem 30:12

Doláková na LFŠ: Skončila moje rebelie, teď chci tvořit

Po období, kdy psala drzé sloupky z Hollywoodu a mluvila otevřeně o sexu, chce herečka a tanečnice Alena Doláková ustoupit trochu ze svého aktivismu a věnovat se natáčení dobrých filmů. V Četkastu na Filmovce přiznala, že obrat přišel po natočení snímku Šimona Holého Zrcadla ve tmě, který na LFŠ společně představili. V podcastu, který vznikl na Filmovce jako součást studentského mediálního workshopu ČTK, také uvedla, že není tak hrozné být škatulkovaná jako „ta od Svěráka“, v čem ji inspiroval Jaroslav Dušek a připustila, že stejně jako herectví a tanec ji baví i zpívání, přestože u zkoušek na JAMU z muzikálové herectví propadla.

Před týdnem 30:11

Kadrnka na LFŠ: Je třeba znovuobjevit příběhy, vrátit rituály

Ve velmi osobním rozhovoru vypráví režisér a scenárista Václav Kadrnka, jak vznikal film Zpráva o záchraně mrtvého, k jehož natočení ho inspirovala vlastní zkušenost s vážně nemocným otcem. V podcastu Četkast na Filmovce tak mluví o empatii a přijímání, naději i odvaze. Zmínil také, proč dělá raději filmy než divadelní hry a prozradil více o chystaném snímku, který by se měl odehrávat na moři. Podcast vznikl na festivalu Letní filmová škola Uherské Hradiště jako součást studentského mediálního workshopu.

Před týdnem 27:22

Mauréry na LFŠ: Smrt se ve filmech bagatelizuje, pro mě je to katarze

O smrti a umírání, hraní a zpívání, ale také o česko-slovenských vztazích nejen mezi filmaři vyprávěla v Četkastu na Filmovce slovenská herečka a zpěvačka Zuzana Mauréry. Na LFŠ představila film Václava Kadrnky Zpráva o záchraně mrtvého, kde si zahrála jednu z hlavních rolí. Jaké bylo natáčení s Vojtou Dykem, proč jsou slovenské herečky v Česku populární a proč se musela na hodinách Martina Huby hádat s věšákem, prozradila v podcastu, který pro LFŠ připravuje ČTK spolu se studenty četkařského mediálního workshopu. A řeč přišla i na tenis a Rogera Federera.

Před týdnem 35:18

Sommerová na LFŠ: Lidé mi důvěřují, nikdy bych je nepodrazila

Jak vznikal dokumentární film o Michaelu Kocábovi, který zahajuje 48. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti, ale také o dokumentární opeře, feminismu nebo třeba nápadech, co přicházejí shůry, vyprávěla v Četkastu na Filmovce dokumentaristka, politička a pedagožka Olga Sommerová. Filmové dokumenty nelze dělat bez upřímnosti, komunismus je horší než nacismus a Babička Boženy Němcové není kniha pro děti, zazní také v podcastu, který pro LFŠ připravuje ČTK spolu se studenty četkařského mediálního workshopu.

Před týdnem 27:16

ČTK má na LFŠ výstavu Česko/slovenské okamžiky, autoři o ní mluví v Četkastu

O tom, jak vznikala nová fotografická výstava ČTK Česko/slovenské okamžiky, o snímcích, které se na ni nedostaly, a také o nostalgii Husákových dětí mluvili v Četkastu na Filmovce dva její autoři Radka Matesová Marková a Petr Mlch. Výstava, která popisuje důležité i méně známé momenty ze společné historie Čechů a Sováků, má vernisáž na Letní filmové škole v Uherském Hradišti 2. srpna.

Před 2 týdny 29:28

Programoví ředitelé Filmovky se těší na retrospektivu Buñuela, české a slovenské novinky i interaktivní filmy

O programu Letní filmové školy, která v Uherském Hradišti odstartuje 29. července, o domácích i zahraničních hostech, filmových premiérách, retrospektivách i reprízách jsme si povídali s programovými řediteli Filmovky Ivou Hejlíčkovou a Janem Jílkem. Z doprovodného programu „vypíchli“ nejlepší koncerty, výstavy a debety a dali nám tipy na své festivalové favority.