Seriál Radiožurnálu Sport
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Baník Ostrava v památném utkání v roce 1976 porazil slavný Bayern Mnichov

Zásadní stopu ve slavném vítězném utkání Baníku Ostrava nad Bayernem Mnichov zanechal útočník Verner Lička. Před třicetitisícovou návštěvou návštěvou na Bazalech měli Ostravští problémy se skládáním sestavy. Baník i s náhradníky vyhrál 2:1 a právě brankou v 28. minutě zvyšoval na 2:0 Lička. „Byl to nejlepší zápas, kdy nešlo jen o to, že jsme vyhráli, ale také jsme byli konkurenceschopní Bayernu v nejsilnější sestavě,“ vzpomíná bývalý forvard Moravanů.

03:15

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Včera 04:07

Přesah manželů Zátopkových i mimo sportovní dění byl obrovský

Emil Zátopek při svém premiérovém maratonském startu dokončil výjimečný olympijský hattrick a i díky výkonům na Hrách v Helsinkách 1952 je stále i téměř dvaadvacet let po smrti sportovní celebritou. Na jeho památné výkony se i po letech dívá celý svět. Uctívá ho i současný šéf světové atletiky Sebastian Coe. Jeho výkony, ale i celkový přesah mimo sportovní oblast cenil například i šéf Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Před třemi dny 02:05

Dana Zátopková žila sportem i po konci profesionální kariéry. Fungovala jako trenérka

Ještě před koncem kariéry si Dana Zátopková udělala trenérskou školu při Fakultě tělesné výchovy a otevřela si tak zadní vrátka. Od roku 1964 vykonávala pozici trenérky. Olympijská vítězka v hodu oštěpem žila sportem i po skončení kariéry a finančně podpořila i několik atletických klubů. Zároveň byla i vyhlášenou filantropkou. Jejím životním krédem bylo udělat během dne něco hezkého a držet pohodu kolem sebe, aby se s lidmi z okolí dokázala bavit v pozitivním duchu.

Před čtyřmi dny 03:17

Čím se legendární běžec živil po skončení aktivní kariéry?

Poslední závod běžel Emil Zátopek ve Španělsku v roce 1958 a stylově na závěr kariéry vyhrál. A jaké byly jeho další kroky po skončení aktivní kariéry? Zůstal v armádě, kde měl na starost fyzickou připravenost vojáků. Následně pracoval v podniku Stavební geologie. „Musel jsem dělat u lopaty, nic zlého, pracovali jsme na výzkumných vrtech a v dolech. Fyzická práce mi nikdy nevadila,“ vzpomínal s úsměvem na tváři Zátopek na aktivity, kterým se mimo běhání věnoval.

Před pěti dny 05:28

Jaký byl společný život Dany a Emila Zátopkových?

Zprvu o sobě ani nevěděli, že závodí na stejném stadionu. Na akci v Bratislavě už si ale padli do oka a zjistili, že se narodili ve stejný den - 19. září 1922. Řeč je o Daně a Emilovi Zátopkových. Postupně v jejich životě docházelo i k úsměvným situacím. To třeba když Zátopkův velitel Ingr byl otec Dany. „Vojenská služba má všemožné řády a předpisy, ale nikde se člověk nedočte, co má člověk říct, když chodí za dcerou velitele,“přidává historku legendární běžec Emil.

Před šesti dny 03:31

Atletka Dana Zátopková: Začínala s házenou, ale proslavila se v oštěpařském sektoru

Věděli jste, že prvním sportem Dany Zátopkové byla házená? V roce 1949 se v dresu Slovácké Slavie dokonce stala mistryní Československa. Po olympiádě v Londýně se vše ale změnilo. „Nejdřív jsem nevěděla, zda jsem víc házenkářka nebo atletka. V Londýně mě nadchla krásná olympijská atmosféra a od té doby jsem začala atletiku brát vážně," vzpomínala slavná oštěpařka. A vyplatilo se, že si vybrala královnu sportů, protože krátce držela i světový rekord v hodu oštěpem.

Před týdnem 04:25

Sektor hostí na pražské Letné: Baníkovci a jejich masivní fandění

Fotbalový stadion v Praze na Letné hostil v minulosti řadu důležitých mezinárodních zápasů, a tak by měl být na příjezd početné skupiny fanoušků vybavený. Jaká je současnost a realita při ligovém utkání, to zjišťoval náš reportér Jaroslav Plašil při natáčení dalšího dílu seriálu ze sektorů pro hosty. A vybral si k tomu jeden z nejexponovanějších duelů v nejvyšší domácí soutěži Sparta versus Baník. Seriál "Na výjezdu" je po krátké odmlce zpět ve vší parádě.

Před týdnem 03:43

Emil Zátopek: Nezlomný dříč, který vstoupil mezi světové vytrvalecké legendy

Vytrvalec Emil Zátopek je považován za jednoho z nejslavnějších sportovců všech dob, přitom v úplných začátcích se k běhu úplně nehrnul, dokonce i "simuloval" s bolavým kolenem. Při Běhu Zlínem, kde skončil na druhém místě zjistil, že ho běh baví a přihlásil se do tamního atletického oddílu. Zátopek nebyl talent od přírody, ale nezlomnou vůlí a nevídanou dřinou se dostal až na absolutní vrchol. Zlatý hattrick zkompletoval na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952.

Před týdnem 02:04

Nejčastější účastník finále play off? Pražská Sparta

Poslední extraligový titul slavili hokejisté Sparty v roce 2007. Od té doby na triumf Pražané čekají a letos v dubnu ve finále play off nestačili na Oceláře Třinec a skončili těsně pod vrcholem. Pro Spartu to bylo čtvrté prohrané finále v historii klubu. Zároveň je klub z Holešovic nejčastějším účastníkem bojů o zlato. Podaří se Spartě s novým trenérem Pavlem Paterou ukončit patnáctileté čekání na mistrovský titul?

Před týdnem 04:52

Vsetín kraloval v extralize v letech 1995 až 1999. Získával jeden titul za druhým

Pamatujete si vítěznou éru hokejového Vsetína? Na přelomu tisíciletí byl klub z Valašska hodně dominantní. Je také jediným týmem, který dokázal vyhrát nejvyšší domácí soutěž jako nováček. A od roku 1995 do roku 1999 neměl klub v extralize konkurenci a vyhrával jeden titul za druhým. Až po pěti triumfech v řadě se museli vsetínští hokejisté spokojit se stříbrnými medailemi po finálové porážce se Spartou.

Před týdnem 02:49

Za úspěchy Dukly Jihlava stál trenér Pitner. A také to, že do Jihlavy chodili hokejisté na vojnu

Dukla Jihlava patří k historicky nejúspěšnějším hokejovým klubům, jen brněnská Kometa získala víc mistrovských titulů. Jihlavští hokejisté se stali mistry Československa hned dvanáctkrát. Dukla zažila dvě výrazná zlatá období. Na přelomu 60. a 70. se stala Jihlava mistrem Československa hned sedmkrát. Strůjcem úspěchu byl trenér Jaroslav Pitner.