• Podcasty
  • Babiččiny recepty s Vladimírou Jakouběovou
Babiččiny recepty s Vladimírou Jakouběovou
4. duben 2023

Poslechněte si podcast: Bandory s vopichem a marjánkou na Šedivé úterý

Bílení, zametání a praní provázely v dobách našich babiček Šedivé úterý a tak na vaření moc času nebylo. Navíc ještě trval půst. Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření proto mají něco jednoduchého, bandury s vopichem a marjánkou.

02:45

Babiččiny recepty s Vladimírou Jakouběovou

Vydává: Český rozhlas

Staročeské recepty vždycky zaujmou a leckterá kuchařka je někdy s chutí zkusí. S Vladimírou Jakouběovou, regionální sběratelkou receptů, se můžete inspirovat léty prověřenými recepty.

Web

Včera 03:01

Česnekové kuře v bylinkách

V receptech našich babiček si připomeneme svátek Božího těla, který se neobešel bez dobrého jídla, třeba česnekového kuřete v bylinkách.

Před dvěma dny 02:19

Babiččina medovina

Podle tohoto receptu našich babiček si každý může vyzkoušet, jaké to je být medovařičem. A k tomu recept na medovinu.

Před třemi dny 02:38

Víno z lipového květu

Tento recept našich babiček voní medem, který je potřeba k přípravě vína z lipového květu. Povídat o medu a vínu budou Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření.

Před čtyřmi dny 02:48

Babiččina medová pečínka

Med byl jednou z nezbytných surovinv kuchyních našich babiček, pro vaření i léčení. Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření mají recept na medovou pečínku.

Před týdnem 02:32

Plněné uzly na Letnice

Podle receptu našich babiček můžeme vyzkoušet i něco sladkého. A to plněné uzly, které dostávaly dívky v tento čas za čištění pramenů.

Před týdnem 03:00

Letniční polévka s krupicí z Pojizeří

Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření seznamují nejen s pokrmy z počátku 20. století, ale také s dávnými zvyky. Mezi ně patří oslava svátků Letnic. A k tomu se hodí letniční polévka s krupicí.

Před týdnem 02:58

Zemáky se skopovým masem podle vrchního kuchaře Václava Soukupa z počátku 20. století

Další pochoutkou z časů našich babiček jsou zemáky se skopovým masem, jak je vařil vyhlášený vrchní kuchař Václav Soukup. Nejen o recept se podělí Jaroslav Hoření a Vladimíra Jakouběová.

Před týdnem 02:37

Ústřice pečené podle Národní kuchařky Marie Rosické roku 1904

V receptech našich babiček nás tentokrát čekají pečené ústřice. I tento exotický recept připravili Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření.

Před týdnem 02:37

Císařské řízky podle kuchařské knihy Anuše Kejřové z roku 1905

V receptech našich babiček nás čekají císařské řízky. Stejně jako vídeňské jsou z telecího masa, ale příprava je úplně jiná. Jak na to, vědí Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření.

Před 2 týdny 02:50

Domácí hořčice podle časopisu Česká hospodyně z roku 1917

Asi každý ví, že hořčic je několik druhů. Věděly to i naše babičky a různé druhy si uměly doma samy připravit. Jaroslav Hoření a Vladimíra Jakouběová nahlédnou do dalšího historického receptu.