PoliTalk
Epizoda 561. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Balaš: Jako první musím řešit nedostatek míst na středních školách

Před novým ministrem školství Vladimírem Balašem leží řada výzev. Během prázdnin se musí popasovat s nedostatečnými kapacitami středních škol, ale také desítkami tisíc ukrajinských dětí, které mají do tuzemských škol také nastoupit. V podcastu PoliTalk také mluvil o tom, co ho k vládnímu angažmá přesvědčilo a čemu dalšímu se chce ve funkci věnovat.

39:20

PoliTalk

Vydává: Novinky.cz

Rozhovory s politiky o aktuálních tématech. Provázet jimi vás budou naši političtí redaktoři.

Web

Epizoda 90Před dvěma dny 39:16

Jurečka: Některé věci v balíčku by šly změnit

Některé věci v balíčku by šly změnit, řekl v podcastu PoliTalk Novinek ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Připustil také, že doba čerpání rodičovského příspěvku by se mohla zkrátit ze čtyř let na tři. Mluvil i o tom, co lidovcům vadí na manželství pro všechny, ale i o změně názvu strany a o volbách do Evropského parlamentu.

Epizoda 89Před 2 týdny 50:51

Ekonom z NERV: Jen díky balíčku Česko ve formě nebude

Díky konsolidačnímu balíčku Česko ve formě nebude, uvedl v podcastu PoliTalk Novinek ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník. Podle něj by vláda ještě měla otevřít debatu a nechat promluvit zástupce opozice nebo podnikatelů a odborů. Mezi 58 opatřeními mu chybí například zavedení školného. Zahradník mluvil i o tom, zda je balíček prohrou ODS.

Epizoda 88Před 3 týdny 39:46

Nerudová: V balíčku jsou zjevné chyby, vláda ustoupí

V úsporném balíčku jsou zjevné omyly, řekla Novinkám v rozhovoru ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Vláda tak podle ní v některých navrhovaných krocích ustoupí. Kabinet chválí za důchodovou reformu, označuje ji za „odvážný krok“ a „skvělou zprávu“. Hájí vláda dostatečně zájmy mladých lidí? A bude chtít znovu kandidovat na prezidentku? Dozvíte se v podcastu Politalk. 

Epizoda 87Před 3 týdny 01:15:07

Válek: EU podcenila způsob práce farma firem

Přetrvávající nedostatek léků je spolu se klesající dostupností primární péče největší problém českého zdravotnictví, řekl v podcastu Novinek PoliTalk ministr Vlastimil Válek. Přiznal, že problémem je přístup některých farmaceutických firem. Byl jím tak pokouřený, že prozradil i jméno farmaceutické firmy, kvůli které je nedostatek penicilinu, i když řekl, že to dělat neměl.

Epizoda 8610. květen 2023 36:15

Pekarová Adamová: Lidé dopady úsporného balíčku pocítí

Běžní občané dopady úsporného balíčku pocítí, potvrdila Novinkám v rozhovoru šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Přiznala tak, že součástí bude i navýšení příjmu do státního rozpočtu, tedy daní. Současně v rozhovoru Politalk uvedla, že vláda je v mnoha ohledech úspěšná a dokázala vyřešit tíživou situaci lidí.

Epizoda 851. květen 2023 41:36

Prezident NKÚ: Obliba vlády má být nula nebo záporná

Obliba vlády má být nula nebo záporná, uvedl v podcastu PoliTalk Novinek prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala. Podle něj má být ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) „pan nou“ a nerozdávat peníze. Škrtat by začal na dotacích, měnit chce ale mentalitu celé společnosti.

Epizoda 8429. duben 2023 36:28

Kalousek: Vláda se bojí nepopulárních kroků, nevidím vůli šetřit ani tah na branku

Vláda Petra Fialy (ODS) se bojí nepopulárních kroků, řekl Novinkám v rozhovoru exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). U vlády nevidí ani společnou vůli ušetřit a tah na bránu. Řešení pak vidí v propouštění státních úředníků, škrtech v dotací a následně i navýšení daní. V podcastu Politalk také uvedl, že se lidé v Česku musí smířit s vysokými cenami energií, které se již zpátky nevrátí. „Zchudli, a ještě nějakou dobu bohatnout nebudeme,“ tvrdí. 

Epizoda 8322. duben 2023 39:51

Bartoš k digitalizaci: Česko má výborné strategie, s realizací je to horší

Česká republika má spoustu výborných strategií, s jejich realizací je to ale horší, řekl Novinkám v rozhovoru vicepremiér pro digitalizaci, ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš. Doufá ale, že do roku 2025 vláda naplní maximum z takzvané digitální ústavy, která mimo jiné například zaručuje, že člověk by měl mít právo komunikovat se státem pouze elektronicky.  „Uvidíme, s deadliny si moc nehraji,“ připouští nicméně. V podcastu Politalk se rozpovídal i o budoucnosti Pirátů ve vládě, datových schránkách, TikToku či vládní komunikaci. 

Epizoda 8230. březen 2023 35:33

Bartošek: Změna názvu KDU-ČSL je sympatická. Další volby pro nás budou referendem

Je to sympatické, komentoval v podcastu PoliTalk diskutovanou změnu názvu KDU-ČSL její první místopředseda a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek. Strana by se mohla přejmenovat na Lidovce nebo na Lidovou stranu, členové by to měli probrat příští rok na sjezdu. Nízké preference strany jsou podle Bartoška daní za nepopulární kroky. V rozhovoru pro Novinky mluvil i o kauze svého šéfa Mariana Jurečky, o změně jednacího řádu ve Sněmovně nebo o volbách do Evropského parlamentu.

Epizoda 8118. březen 2023 41:11

Farský: Pavlovi bych radil rád. Láká mě i Europarlament a post eurokomisaře

Pokud se s prezidentem Petrem Pavlem domluvíme, jeho nabídku na roli poradce rád přijmu, řekl Novinkám v podcastu PoliTalk místopředseda hnutí STAN a bývalý poslanec Jan Farský. Nevyloučil kandidaturu v evropských volbách, které budou příští rok na jaře. Také potvrdil, že je jedním ze tří kandidátů hnutí na post eurokomisaře. V rozhovoru zároveň zkritizoval komunikaci hnutí STAN, fungování ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a promluvil o neshodách ve vládní pětikoalici.