- Podcasty
- Balanc
Poslechněte si podcast: Moderní láska: V pasti pohlaví jsme uvízli všichni. Proč už nefungují tradiční role muže a ženy?
Kdo je dnes správný muž a správná žena? A má smysl se tím ještě zabývat? Odpovědi jsme hledali v sérii Moderní láska podcastu Balanc s novinářkou a autorkou knihy V pasti pohlaví Silvií Lauder. Všichni máme o rolí muže a ženy představy, které jsou po generacích předávány a do značné míry sdíleny celou společností. Jenže už nefungují, ženy muže nepotřebují, mohou být ekonomicky soběstačné. Muži, ale i stát, zase neví, co s tím.
Balanc
Balanc je magazín o seberozvoji, prospěšném životním stylu a důležitosti dobrých mezilidských vztahů. Je odpovědí na náročnou dobu a společnost, která vyvolává deprese, úzkosti a nadměrný stres.
Koho byste samou láskou sežrali? O kanibalismu v popkultuře s publicistou Antonínem Tesařem
„Pokud právě si dáváte něco dobrého k večeři, tak s tím okamžitě přestaňte,“ otevírá silvestrovský Kanibalanc filmový publicista Tonda Tesař. V silvestrovském speciálu podcastu Balanc s Petrem Bouškou se pustili do tématu kanibalismu. Probrali pozoruhodné filmové a seriálové adaptace a psychologicko-kulturní aspekty. Přestože jde o silvestrovské vydání, autoři varují, že obsah může být pro některé posluchače nevhodný.
O pohlavně přenosných infekcích kolují mýty. Jak je to doopravdy?
Sexuálně přenosné infekce jsou jako každé jiné, jen je máme často spojeny se studem. Doktorka Hana Zákoutská ze Státního zdravotního ústavu v Moderní lásce přibližuje současné trendy a rizika spojená s různými sexuálními praktikami a nabízí praktické rady pro bezpečnější intimní život.
Před Ježíškem tu byli pohané a zase se vrací. Proč roste počet moderních pohanů?
Důraz na propojení s přírodou, respekt k předkům a snaha obnovit předkřesťanské tradice. Moderní pohanství představuje sílící alternativu ke klasickým náboženstvím. Láká svobodou a vymezuje se proti dogmatům, umožňuje vytvářet si vlastní duchovní praxi. Religionista Pavel Horák, autor knihy Návrat starých Bohů, v podcastu Balanc vysvětluje, jak se tyto tradice rekonstruují, čím oslovují současného člověka a jak přispívají k duševní stabilitě.
Smysl života není v partnerském vztahu. Single život nemusí být osamělost, ale naplnění
Single život častěji už není vnímán jako stigma, ale jako vědomá volba, která může přinést svobodu i prostor k naplněnému životu. Psycholog a psychoterapeut Jiří Procházka v podcastu Moderní láska mluvil o tom, proč být single neznamená být osamělý a jak důležité je respektovat životní styl i mezi odborníky. Smysluplný život by neměl stát jen na hledání vztahu, ale i na budování přátelství, rodinných vazeb a naplnění skrze další aktivity.
Co když se zamilujete do psychoterapeuta? Je to běžné, terapie ale není randění
Se sílící debatou o duševním zdraví se stále více lidí vydá do psychoterapie. Je to specifická forma pomoci, velmi intimní, někdy se pracuje s tělem, doteky, objevují se silné emoce. Někteří lidé zažijí hluboké porozumění a zdravý vztah poprvé, není neobvyklé, že se zamilují. Na druhé straně sedí člověk, kterému se to může stát také. Jak se k tomu stavět a co je v psychoterapii přípustné? Odpovídá Petr Štípek, psycholog, psychoterapeut a supervizor.
I když se z psychoterapeuta stane kámoš, neměl by s vámi chodit na pivo
Chodíte do psychoterapie a klape to. Konečně vám někdo rozumí, dává podporu a vám se začne dělat lépe. Možná máme takových dobrých vztahů v životě málo a přemýšlíme, kdo vlastně na druhé straně sedí, jestli to není náš kamarád. Může to být matoucí, svěřovat se někomu s nejhlubšími problémy, když ho pak potkáte ve městě. Jaký je psychoterapeutický vztah a jaké jsou jeho hranice? V podcastu Balanc odpovídá Petr Štípek, psycholog, psychoterapeut a supervizor.
Kamil Fila o své nové knize: Česko zaostává v rovnoprávnosti i vztahové inteligenci
Sexuální obtěžování, genderové nerovnosti a společenské změny. Témata, kterým se věnuje nová kniha Kamila Fily „Velmi pozdní odpoledne“. V Moderní lásce s Petrem a Markétou rozebírá dopady hnutí #MeToo, postavení žen v české společnosti a nabízí pohled na měnící se vztahy mezi muži a ženami.
Duševní zdraví mladých lidí 35 let po revoluci. Husákovi vnuci nejsou sněhové vločky
Duševní zdraví a mladí lidé, téma proplouvá médii každý den, mluví se o generačním střetu. Jedni nemohli cestovat, hrozily jim pendreky a vězení, druzí pozorují, jak se svět politicky a klimaticky hroutí a zdá se, že nikdo nepodniká kroky k řešení. Je srovnání života v odlišných érách možné? V rozhovoru v podcastu Balanc o tom 17. listopadu na akci Korzo Národní debatovali Bára Pšenicová, ředitelka organizace Nevypusť duši, a Daniel Prokop, sociolog z agentury PAQ research.
Další krok pro online dating: AI dohazovači nebo rozšířená realita
Seznamovací aplikace mnoha lidem pomohly najít vztah nebo obohatit milostný život. I trh online seznamování se vyvíjí a snaží se nabídnout lepší služby a vytvářet pro uživatelstvo bezpečí. Mladší generace používá appek méně, než se čekalo. Integrace umělé a rozšířené reality nejspíše změní způsob, jakým se seznamujeme online. Služby bojují s přebytkem mužů a specifiky pro LGBTQ+ komunitu. Moderní lásku navštívil Milan Kovačič, který stojí za seznamkami Zoe a Surge.
Pečujete sportem o své tělo, nebo z něj děláte továrnu na výkon?
Od školy nejspíše slýcháte, že pohyb je pro zdraví skvělý. Když to ale spojíme s kulturou výkonu, tělo spíše trápíme. Pohyb a péče o tělo není jen síla, vytrvalost a posouvání limitů. V tělesných a psychologických terapeutických směrech je stále více slyšet o jemných technikách, které mají překvapivě a paradoxně silné účinky. O jemné i silové práci s tělem mluví v pořadu Balanc fyzioterapeutka Zuzana Čejková.