- Podcasty
- Balanc
Poslechněte si podcast: Pečujete sportem o své tělo, nebo z něj děláte továrnu na výkon?
Od školy nejspíše slýcháte, že pohyb je pro zdraví skvělý. Když to ale spojíme s kulturou výkonu, tělo spíše trápíme. Pohyb a péče o tělo není jen síla, vytrvalost a posouvání limitů. V tělesných a psychologických terapeutických směrech je stále více slyšet o jemných technikách, které mají překvapivě a paradoxně silné účinky. O jemné i silové práci s tělem mluví v pořadu Balanc fyzioterapeutka Zuzana Čejková.
Balanc
Balanc je magazín o seberozvoji, prospěšném životním stylu a důležitosti dobrých mezilidských vztahů. Je odpovědí na náročnou dobu a společnost, která vyvolává deprese, úzkosti a nadměrný stres.
Rodiče cinkali v sametové revoluci za svobodu a zboží ze Západu. Mladí chtějí zdraví pro planetu
Jací jsou mladí lidé ve srovnání s předchozími generacemi a jak se to odráží ve vztazích? Mění se společenské faktory, kultura, technologie, a proto se mění i lidé. Neexistuje uzavřená skupina mladých, kteří mají stejné názory, hodnoty a životní styl. Část mladých lidí nahlíží jinak na genderové role, rozdělení péče o děti a domácnost, je pro ně důležité duševní zdraví, klimatická změna a politika. V Moderní lásce téma probíráme s Martinem Buchtíkem, ředitelem agentury STEM.
Frekvence, erekce, orgasmus. Jaká je dobrá komunikace o milostném životě a jak na ni?
Není neobvyklé, že se lidé stydí o sexu mluvit. Často nás to doma ani ve školách neučili a jedná se o citlivá a intimní témata, která nás činí zranitelnými. I vztahy, ve kterých je komunikace dobrá, občas narazí na téma, které se jim těžko překonává. V Moderní lásce na téma komunikace a sex odpovídala sexkoučka Gaia Poupětová.
Mé ideální já žije online, já jsem v jeho stínu. Jak nás ovlivňuje naše digitální identita?
Jaký obraz o sobě prezentujeme na sociálních sítích? Napnuté břicho bez tuku, vyfiltrovaný obličej, fotky z dovolené. Vytváříme si dokonalé profily, které skrývají naše nejistoty a smutky. Vytvoříme si novou online část osobnosti, která si ale může žít vlastním životem a mít na nás negativní dopad. Jaký vztah máte ke svému digitálnímu já a jak ho zdravě nastavit? V podcastu Balanc odpovídá psychoterapeut a autor projektu DigiDetox Matěj Krejčí.
Spokojený milostný život obsahuje stud i smích. Co nám brání rozvíjet sexualitu?
Sex není jen fyziologický proces, ale také emocionální a duchovní zážitek. Ovlivňuje naše vztahy, sebevědomí a celkovou kvalitu života. Přesto se kolem něho motá spousta mýtů, které nám sex komplikují a dokonce mohou i ukončovat vztahy. Jak se mění chápání sexuality, jak ji můžeme rozvíjet a co nám v tom brání? V Moderní lásce o tématu mluvila sexkoučka Gaia Poupětová.
Co byste udělali, kdybyste se nebáli? O psychologii strachu a odvaze v životě
Všichni jsme někdy cítili strach, jeho funkcí je upozorňovat na nebezpečí a chránit. K překonání potřebujeme odvahu. Někdy v zásadních životních rozhodnutích jako rozchod nebo změna zaměstnání. Pro někoho může ale být výzva třeba i vrátit v restauraci jídlo, protože jsme ho dostali špatně připravené. Kdy se strach stává překážkou pro naplněný život a jak hledat odvahu? Pro podcast Balanc odpovídala Dana Krausová, klinická psycholožka a psychoterapeutka.
Lásko, dokaž mi, že nejsi robot. Jak umělá inteligence proměňuje naše vztahy?
Trend umělé inteligence zasáhne i vztahy a psychoterapii. Digitální společníci jsou stále sofistikovanější, dokážou simulovat konverzaci podobnou lidské, přizpůsobit se uživatelům na míru a poskytovat emocionální podporu. Někteří lidé s AI navázali vztahy, o kterých by řekli, že jsou skutečné. Poskytují jim pochopení, podporu i vzrušení. Ale také vyvolávají obavy z citové závislosti, sociální izolace a možné manipulace. O tématu mluví v Moderní lásce investor Jakub Křikava.
Češi zvládají akutní fáze katastrof dobře. Vázne ale dlouhodobá pomoc, myslí si psycholog
Nedávné povodně byly zkouškou pro integrovaný záchranný systém, politiky, ale především pro zasažené. Češi jsou na tom s akutní prý pomocí dobře, myslí si Štěpán Vymětal, psycholog se zaměřením na psychologii krizí, katastrof, traumatu a odolnosti. Na mimořádnou událost se můžeme připravit jen do určité míry, a i odolné může překvapit. V podcastu Balanc rozebíráme, jak odolnost posilovat a co v krizových situacích máme a nemáme dělat.
Jak hacknout seznamovací aplikace? Odmítejte hezké lidi, vyplňte profil a nezapínejte je často
Tinder způsobil revoluci v online datingu, ale technologie se posouvají dál. Vznikají nové aplikace, které se zaměřují třeba jen na vážné seznámení, sexualitu nebo náboženskou příslušnost. Do vývoje vstupuje umělá inteligence a rozvoj dalších technologií. Jak dnes vypadá online dating a kam se bude ubírat? V podcastu Moderní láska odpovídá Jakub Křikava, investor do nových technologických start-upů.
Geny vs. výchova. Proč se s léty více podobáme rodičům, i když nechceme?
Okřiknete své dítě a najednou, jako byste slyšeli vlastní rodiče. Ve slovech, v tónu, dokonce i v gestech. Naše geny a prostředí nás ovlivňují. Nedědíme jen barvu očí, ale také talenty a duševní poruchy. Mnoho duševních onemocnění má genetickou složku, ale prostředí může výrazně ovlivnit projevy. Jak nás ovlivňují geny a jak prostředí, do kterého se narodíme? V podcastu Balanc odpovídá Albert Kšiňan, psycholog a výzkumník z institutu Recetox Masarykovy univerzity.
Válka na Ukrajině stále působí na naši psychiku. Jak najít zdravou hranici?
Válka na Ukrajině pokračuje a bezesporu má vliv na naše duševní zdraví. Někteří lidé téma odsunuli do pozadí, jiné unavuje, jsou i vytrvale aktivní diskutéři a podporovatelé. V podcastu Balanc s Tomášem Zudou, psychologem, psychoterapeutem a lektorem rozebíráme, jak se eticky a s ohledem na duševní zdraví postavit k válce na Ukrajině.