Zvídavec Evy Sinkovičové
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Zvídavec Evy Sinkovičové: Bájný tvor dráždí fantazii kryptozoologů. Existuje olgoj chorchoj?

Jak údajně vypadá olgoj chorchoj? Legendy říkají, že dokáže být pěkně nebezpečný. Jenže – existuje vůbec? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

02:49

Zvídavec Evy Sinkovičové

Vydává: Český rozhlas

Každodenní dávka neuvěřitelných zajímavostí ze světa lidí, zvířat, rostlin i věcí. 

Web

Před dvěma dny 02:29

Máte na uchu záhadnou dírku? Pokud ano, patříte k jednomu procentu populace

Preauricular sinus je zvláštní dutinka na uchu. U afrických národů se vyskytuje častěji než u ostatních. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před třemi dny 03:04

Žijí si králové jako v pohádce?

Kolik království vůbec dodnes v Evropě je? Jaká práva dnes králové mají? A jsou v Evropě kromě království i jiné monarchie? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před čtyřmi dny 04:01

Gumoví medvídci slaví 100 let. Denně se jich vyrobí 160 milionů. Jak vznikli?

Kde se vzal název slavné firmy, která vyrábí gumové medvídky? A jaké je jejich složení? Po téhle epizodě Zvídavce se vám určitě budou sbíhat sliny. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před pěti dny 03:07

Víte, jak vypadá pišťucha?

Kde žije pišťucha pika a čím je výjimečná? Seznamte se s tímhle roztomilým zvířátkem. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před šesti dny 03:26

Jaký je rozdíl mezi magmatem a lávou, jak vznikají sopky a proč se jim říká vulkány?

Tenhle díl podcastu Zvídavec bude pěkně žhavý! Prozradíme, jak se rodí sopky a co všechno o nich lidé (ne)vědí. Další epizody najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 02:27

Proč se otylce hnědé přezdívá naštvané avokádo?

Pohled na ni každého zaručeně rozesměje. Tahle žabka je zajímavá i tím, že neumí plavat a na hladině se udrží díky tomu, že se nafoukne jako balónek. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:34

Měl by člověk opravdu ujít 10 00 kroků denně, nebo je to mýtus?

Chůze je tím nejpřirozenějším pohybem a jedním z nejúčinějších cvičení. Jsou nějaké chodecké rekordy a víte, co je to švihlá chůze?Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 02:49

Proč někteří lidé kýchají, když se podívají do sluníčka? Není to alergie

Jde o reflex, který je zřejmě dědičný, má ho třetina populace a první zmínky o něm pochází teprve z 50. let minulého století. Máte ho taky? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:57

Poslední lidé nedotčení civilizací? Na ostrov nepřátelských Sentinelců je vstup zakázán

Na ostrov Severní Sentinel, který leží ve vodách Bengálského zálivu mezi Indií a Barmou a je součástí Andamanských ostrovů, nikdo nesmí. Proč?Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:03

Věděli jste, že fík vlastně není ovoce, ale květ naruby?

Určitě jste už někdy ochutnali fík, ať už čerstvý nebo sušený. Tahle sladká pochoutka ale není plod. Ve skutečnosti se jedná o květenství. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.