- Podcasty
- Babské rady
Poslechněte si podcast: Brusinky jsou skvělým doplňkem ke zvěřině i sýrům. Dát si je můžete také s oříšky nebo do džemu
Brusinky mají trpce kyselou až mírně nahořklou chuť, která vynikne ve sladkých pochutinách jako je džem či kompot. A velmi osvěžující je brusinková šťáva.
Babské rady
Osvědčené tipy a návody (nejen) našich babiček.
Zelený poklad chladných měsíců. Polníček se hodí do salátů, k masu i na chleba
Malé zelené lístky polníčku mají jemnou chuť a přijdou vhod zejména v chladných měsících roku, kdy čerstvých zelených potravin k dispozici příliš není.
Vytvořte si doma vlastní kvásek. Je to první krok ke zdravějšímu chlebu
Proč péci z kvásku? Oproti droždí, které je umělé, je kvas přirozený, pro trávicí trakt šetrnější a dokáže podpořit rovnováhu ve střevech.
Mytí oken snadno a rychle. Pomůže tableta do myčky i bramborový škrob
Chystáte se na mytí oken a nechcete se udřít? Zjednodušte si tuto činnost pomocí tablety do myčky. Obsahuje totiž složky, které účinně odstraňují usazeniny i mastnotu. Díky tomu budou po vašem zásahu okna nejen dokonale čistá, ale i lesklá.
Matcha čaj: Antioxidanty pro zdravý úsměv a rychlejší metabolismus
Zelený čaj matcha má téměř kouzelné schopnosti, spočívají v poměrně bohatém obsahu antioxidantů, které dokáží zlikvidovat nechtěné bakterie přímo v dutině ústní.
Kuskusový zákusek podle Babských rad
Kuskusový zákusek je netradiční zdravý dezert s výraznou chutí. Jak ho připravit? Řeknou Babské rady.
Bílý ocet: Nezbytný pomocník na odmašťování i leštění. V čem je lepší než ten klasický?
Bílý, nebo klasický ocet? Ve většině babských rad se doporučuje používat bílý ocet. Na rozdíl od toho klasického neobsahuje cukr a má obvykle koncentrovanější složení.
Jak využít topinambur v kuchyni? Dejte ho do salátů, kaší i polévek
Topinambur – hlíznatá zelenina, která si labužníky podmanila ořechovou nasládlou chutí, připomíná artyčoky i jedlé kaštany. Zajímavé je, že topinambur můžete jíst i syrový, lidově označovaný jako „židovské brambory“.
Svařené víno by nemělo projít varem. Ozvláštněte si ho třeba hruškami nebo granátovým jablkem
Kam až sahá historie svařeného vína, o tom se vedou spory. Můžeme se přiklonit k teorii, že za tento lahodný kořeněný mok mohou staří Římané. Ti během svých dlouhých válečných tažení hledali způsob, jak víno co nejdéle uchovat čerstvé. Protože jiné metody neznali, nápoj konzervovali přidáním medu a citrusů.
Hřejivý punč s vůní koření: Vyzkoušejte snadný recept podle Babských rad
Slovo punč má původ v hindském výrazu pánč, což znamená pět, protože obsahoval těchto pět přísad: alkohol, cukr, citrón, čaj a koření. Z Indie se do Anglie dostal díky námořníkům už na začátku 17. století.