- Podcasty
- Babské rady
Poslechněte si podcast: Brusinky jsou skvělým doplňkem ke zvěřině i sýrům. Dát si je můžete také s oříšky nebo do džemu
Brusinky mají trpce kyselou až mírně nahořklou chuť, která vynikne ve sladkých pochutinách jako je džem či kompot. A velmi osvěžující je brusinková šťáva.
Babské rady
Osvědčené tipy a návody (nejen) našich babiček.
Zelený poklad chladných měsíců. Polníček se hodí do salátů, k masu i na chleba
Malé zelené lístky polníčku mají jemnou chuť a přijdou vhod zejména v chladných měsících roku, kdy čerstvých zelených potravin k dispozici příliš není.
Vytvořte si doma vlastní kvásek. Je to první krok ke zdravějšímu chlebu
Proč péci z kvásku? Oproti droždí, které je umělé, je kvas přirozený, pro trávicí trakt šetrnější a dokáže podpořit rovnováhu ve střevech.
Mytí oken snadno a rychle. Pomůže tableta do myčky i bramborový škrob
Chystáte se na mytí oken a nechcete se udřít? Zjednodušte si tuto činnost pomocí tablety do myčky. Obsahuje totiž složky, které účinně odstraňují usazeniny i mastnotu. Díky tomu budou po vašem zásahu okna nejen dokonale čistá, ale i lesklá.
Matcha čaj: Antioxidanty pro zdravý úsměv a rychlejší metabolismus
Zelený čaj matcha má téměř kouzelné schopnosti, spočívají v poměrně bohatém obsahu antioxidantů, které dokáží zlikvidovat nechtěné bakterie přímo v dutině ústní.
Kuskusový zákusek podle Babských rad
Kuskusový zákusek je netradiční zdravý dezert s výraznou chutí. Jak ho připravit? Řeknou Babské rady.
Bílý ocet: Nezbytný pomocník na odmašťování i leštění. V čem je lepší než ten klasický?
Bílý, nebo klasický ocet? Ve většině babských rad se doporučuje používat bílý ocet. Na rozdíl od toho klasického neobsahuje cukr a má obvykle koncentrovanější složení.
Jak využít topinambur v kuchyni? Dejte ho do salátů, kaší i polévek
Topinambur – hlíznatá zelenina, která si labužníky podmanila ořechovou nasládlou chutí, připomíná artyčoky i jedlé kaštany. Zajímavé je, že topinambur můžete jíst i syrový, lidově označovaný jako „židovské brambory“.
Svařené víno by nemělo projít varem. Ozvláštněte si ho třeba hruškami nebo granátovým jablkem
Kam až sahá historie svařeného vína, o tom se vedou spory. Můžeme se přiklonit k teorii, že za tento lahodný kořeněný mok mohou staří Římané. Ti během svých dlouhých válečných tažení hledali způsob, jak víno co nejdéle uchovat čerstvé. Protože jiné metody neznali, nápoj konzervovali přidáním medu a citrusů.
Hřejivý punč s vůní koření: Vyzkoušejte snadný recept podle Babských rad
Slovo punč má původ v hindském výrazu pánč, což znamená pět, protože obsahoval těchto pět přísad: alkohol, cukr, citrón, čaj a koření. Z Indie se do Anglie dostal díky námořníkům už na začátku 17. století.
Na drobné popáleniny při vaření vezměte hořčici nebo kus aloe vera, doporučují Babské rady
Drobné popáleniny jsou pro aktivní kuchařky a pekařky běžnou věcí. Rychlá první pomoc říká: rychle polijte studenou vodou popálené části kůže, dokud se tam teplota nesníží a zastaví tak další pálení kůže.