Babské rady
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Salát osprchujte a schovejte do lednice, vydrží čerstvý a křupavý. Připravíte z něj i omáčku

Hlávkový salát je nejlepší čerstvě sklizený – je křupavý a jemně nasládlý. Pokud ho nesklízíte na vlastní zahrádce, může se tomu kupovanému stát, že povadne. Původní křupavost mu vrátíte tak, že ho před přípravou osprchujete studenou vodou a vložíte ho na 15 minut do lednice.

01:18

Babské rady

Vydává: Český rozhlas

Osvědčené tipy a návody (nejen) našich babiček.

Web

Včera 01:21

Rychlé a snadné, v tom je kouzlo listového těsta. Jak na lesklý povrch šátečků či štrúdlu?

Pečivo z listového těsta je v domácnostech oblíbené, důvodem je bezpochyby to, že příprava sladkých a slaných dobrot z něj je snadná a rychlá. Původní recept vznikl ve Francii a proslavil se metodou vrstvené struktury pomocí šesterého otáčení těsta.

Před dvěma dny 01:11

Tři kouzelné léčivky, které vám pomohou v boji s rýmou: echinacea, meduňka a šalvěj

První fáze rýmy, tedy pocit, že se nemůžete pořádně nadechnout a máte zacpaný nos, není nic příjemného. Je dobré začít namáčením nohou a rukou v hodně teplé vodě a k tomu inhalovat slaný roztok. Ovšem podpořit uzdravení dokáží i bylinky.

Před třemi dny 01:18

S vodním kamenem v konvici zatočíte nejen s octem, pomůže i kyselina citronová

Vodní kámen ve varné konvici se stále usazuje proto, že konvice reaguje na dlouhodobější kontakt s vodou, ovlivňuje to i změna teplot vody. Samotný vznik vodního kamene výrazně ovlivňuje tvrdost vody. Čím tvrdší vodu tedy máte, tím je vyšší pravděpodobnost, že se vám po nějaké době vodní kámen objeví.

Před čtyřmi dny 01:05

Bramboráky jinak. Upečte je na plechu, ozvláštnit je můžete přidáním jablek nebo řepy

Klasické bramboráky všichni známe. Stačí mít strouhané brambory, vejce, mouku, sůl, pepř, majoránku a česnek. Zajímavá je i kombinace s mletými škvarky nebo pečeným či vařeným masem. Pokud žádné maso není po ruce, lze přidat i houby.

Před týdnem 01:03

Jeho čerstvost poznáte tak, že pěkně křupne. Jak připravit zelený a bílý chřest?

Chřestová sezóna klepe na dveře. Jak v obchodě správně vybrat? Volte vždy pevný chřest, který se neohýbá a není namočený do vody. Zaručeně čerstvý chřest je takový, který se hned rozlomí a zřetelně křupne.

Před týdnem 01:08

Aby nakrájené ovoce nezhnědlo aneb tady pomůže citron, ocet, ale i špetka soli

Čerstvé nakrájené ovoce bohužel rychle podléhá oxidaci. Zhnědne a nevypadá lákavě. Jak zabránit hnědnutí rozkrojených jablek, hrušek a banánů? Tím nejznámějším způsobem je pokapání ploch řezu citronovou šťávou.

Před týdnem 01:12

Nízké teploty mangu nesvědčí. Nechte ho dozrát v papírovém sáčku s banánem nebo jablkem

Mango je vynikající tropické ovoce s nezaměnitelnou sladkou, aromatickou chutí. To nejsladší na světě se pěstuje na Filipínách. Z našich obchodů si většinou domů přineseme nezralé plody. Jak je skladovat, aby dozrály a nezačaly brzy hnít?

Před týdnem 01:13

Lesk zašlému nádobí, které umýváte v myčce, vrátí pouhá kulička alobalu

Nádobí, které denně umýváte v myčce, ztratilo svůj lesk? Vrátí mu ho kulička alobalu! Může za to oxidační proces, který vzniká při chemické reakci s tabletou do myčky. Podpoří to i vysoká teplota vody. Výsledkem je zářivý lesk příborů a odstranění nevábných šmouh.

Před týdnem 01:24

Nerezová trubička nebo syrový makaron v těstu při pečení odvede páru a zaručí vám rovný korpus

Při přípravě domácího dortu se může stát, že upečený korpus nevypadá dokonale – v centru se tvoří nevzhledný kopeček. Na vině je obvykle příliš vysoká teplota při pečení. Příště proto dort raději pečte pozvolna při nižších teplotách a až ke konci ji zvyšte, aby korpus zezlátl.

Před 2 týdny 01:21

Nejlepší je za čerstva. Kromě pesta upotřebíte medvědí česnek do polévek a salátů

Medvědí česnek je výborným antibiotikem, obsahuje velké množství jódu, snižuje krevní tlak a napomáhá detoxikaci. Může působit i projímavě a močopudně. Často se o něm mluví jako o životabudiči – jeho povzbuzující účinky oceňovali už naši předci, kteří ho považovali za povzbuzovač oslabeného nervového systému.