Očima Saši Mitrofanova
Epizoda 257. červen 2021

Poslechněte si podcast: Babišův coming-out v rozpravě o nedůvěře

A tenhle znáte: „Babiš prý běhá po Strakovce a řve: ,Cizáci! Všude samý cizáci! Jenom já jsem Slovák!‘“ A ještě tenhle: „Babiš se postaví k mikrofonu a řve: ,Já jsem svrchovaný premiér této země! Nepodléhám nikomu, jenom občanům.‘“ Takové blbé vtipy, že.

04:30

Očima Saši Mitrofanova

Vydává: Novinky.cz

Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku.

Web

Epizoda 140Před čtyřmi dny 05:32

Temné proudy po volbách zatím bez potopy

Blablabla blablabla, blablabla blabla. Blablabla blablabla, blablabla blala. Zpívá se to na melodii Rolničky, rolničky, kdopak vám dal hlas. To jsem se pokusil ve zkratce přiblížit obsah vyjádření většiny představitelů politických stran a hnutí po vyhlášení výsledků komunálních voleb a prvního kola voleb senátních. Korunováno vyjádřeními prezidenta.

Epizoda 139Před šesti dny 04:52

Rusové klečí, ví, že buntují, ale neklečet nedokážou

Sergej Jolkin je vynikající ruský karikaturista. Momentálně je v emigraci. Jedna z jeho karikatur má tento obsah: Mezi cimbuřím moskevského Kremlu vykukuje ven Putin a říká: „Co ještě musím provést, abyste se vzbouřili?“ Tento starší obrázek se v uplynulých hodinách vrátil do ruského veřejného prostoru, protože je navýsost aktuální.

Epizoda 138Před týdnem 04:37

Kdo chápe, chápe, kdo nechápe, nadává

První posouzení včerejšího mimořádného projevu premiéra Petra Fialy jsem obdržel od své ženy. „Je to dobré,“ řekla, „ale problém je, že se obrací k inteligentním lidem.“ Musel jsem jí dát za pravdu. Je ale třeba ve věcech hledat také kladnou stránku.

Epizoda 137Před týdnem 05:34

V Rusku potomci bachařů z gulagu mučí potomky vězňů

Leonidu Gozmanovi je 72 let. Původním povoláním je psycholog, ale už zhruba tři desetiletí se pohybuje v ruské politice na demokratické pravici. V současné době nemá žádnou politickou váhu stejně jako jeho směr. Gozman však po celou dobu zrání Putinova režimu úporně navštěvoval nejen tehdejší opoziční média, ale snažil se říct svůj názor i na státních kanálech, většinou neúspěšně. Teď nemůže nic, je už podruhé za sebou ve vězení.

Epizoda 136Před 2 týdny 04:04

Hrátky s vrátnými

Nejaktuálnější téma je zdražení života, které pramení ze zdražení energií. To zas do velké míry vyplývá ze snahy ruského vedení rozložit Západ ekonomicky, když se Putinovi nedaří na bojišti s Ukrajinou. Panika, kterou šíří spousta politiků, část médií poplatná politikům a někteří jedinci, na které se tato média obracejí jako na odborníky, vychází z reálných základů. Také je ale přifouknutá.

Epizoda 135Před 2 týdny 04:51

Nepřátele přesvědčovat, či věšet? Protiputinovci se neshodnou

Přátelé svobodné Ukrajiny v uplynulých dnech sledovali situaci na bojišti, kde měli Ukrajinci podporovaní Západem řadu úspěchů. Zrodily se naděje, že se jednoho dne podaří vytlačit ruské jednotky na pozice před 24. únorem 2022. V této souvislosti se už někde mluví o následném pádu Putinova režimu. Přání, byť pochopitelné, je zde ale otcem myšlenky.

Epizoda 134Před 3 týdny 04:29

Akce Sněmovna a Václavák si v Kremlu můžou odškrtnout

Blitzkrieg na Ukrajině se Putinovi nepovedl. Nevyvíjí se podle jeho představ ani celá válka, kterou rozpoutal proti západnímu sousedovi. Když je na bojišti smůla, je třeba přidat na jiném úseku války, kterou léta vede proti svobodnému světu.

Epizoda 133Před 3 týdny 05:22

Ruští žáčci uslyší, že štěstí vlasti je víc než jejich životy

Nový školní rok začal také v Putinově Rusku. Přinesl změny. První novota spočívá v tom, že žáci již nebudou smět mít v hodinách své mobilní telefony. Ale dvě další novinky mají vyloženě ideologický charakter.

Epizoda 13229. srpen 2022 05:16

Sedm hubených. Zvítězí břicho, či mozek?

Během debat s veřejností obvykle padne jistá otázka. Naposledy před týdnem v Českých Budějovicích. Jaký je prý optimistický scénář Saši Mitrofanova.

Epizoda 13127. srpen 2022 05:23

Rusové mimo pole lidstva? Nechtějí to slyšet

Tento příběh začal dávno před 24. únorem 2022. Po začátku války se ale zrychlil. Řeč je o osudu Rusů jako národa a Ruska jako státu. Na vývoji v Rusku a kolem něj bude přitom záviset osud Evropy a světa.