- Podcasty
- Očima Saši Mitrofanova

Poslechněte si podcast: Babišem k trvalé debilitě
Dnes, vážení, probereme jeden názorný příklad, jak může politik toužit po tom, aby se jeho voliči posouvali po škále IQ někam na samý konec, i když původně nemusí vykazovat známky debility.
Očima Saši Mitrofanova
Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku.
Odvíjej se, klubíčko
V neděli vyvrcholil vývoj, který byl hmatatelný delší dobu. Vytrvale klesá obliba ústřední strany vládní koalice, ODS. Zato ANO a SPD jdou nahoru a podle výsledků listopadového šetření agentury Kantar TNS pro Českou televizi by sestavily silně většinovou vládu.
Navalného agitmašina chce zatlačit Putina do kouta
Ve čtvrtek 7. prosince byl zveřejněn termín voleb hlavy Ruské federace. Bude to v březnu příštího roku. Vladimir Putin ještě neřekl, zda bude kandidovat, ale v ruském veřejném prostoru se zatím nevyskytl jediný člověk, který by o Putinově účasti v prezidentském klání pochyboval.
O provazu, na kterém nás chtějí oběsit
Moje, tedy starší generace má vedle mnoha nevýhod doby, v níž strávila mládí, také pár výhod. Jednak si pamatuje, jaké to bylo po naplnění snů o všeobecném štěstí. Jednak se seznámila, někdo povrchně, jiní hlouběji, s některými výroky, které, světe div se, mají platnost dodnes. Jedním z takových mouder je přesvědčení, o které se kdysi podělil V. I. Lenin: „Kapitalisté sami nám prodají provaz, na kterém je my oběsíme.“
Rusko má svobodu typu koncentrák
Při pohledu na velký sál, v němž se v úterý 28. listopadu konal Celosvětový ruský lidový sněm, by se jeden neubránil pocitu, že zde natáčejí remake filmu 1984 podle George Orwella. Nad obrovskou scénou byla totiž z levé i z pravé strany umístěna olbřímí zobrazení Ježíše Krista a mezi nimi trůnil živý obraz Vladimira Putina, který se připojil dálkově.
Oříšek ODS
Pamatuji si náladu mezi představiteli Občanského hnutí před parlamentními volbami v roce 1992. Už bylo po jednotě Občanského fóra, vznikla ODS. V OH tehdy zbyli lidé, kterým bylo vlastní přesvědčení, že jejich úspěchy ve federální a české vládě jsou tak jasné, že zvítězí, aniž by se moc snažili ve volební kampani.
Cesta do hlubin protiputinovské duše
Často dokáže umělecké dílo vzniklé v určitém společenském prostředí přiblížit atmosféru lépe než sociologický průzkum. Nebo přesněji řečeno dokáže ji přiblížit jinak. Ruský spisovatel Ivan Filippov patří k Putinovým odpůrcům. Jeho telegramový kanál Na Zzzápadní frontě klid se věnuje popisu a odhalování tzv. Z kanálů, jinými slovy nejtvrdší propagandy Putinova režimu. Řeč ale bude o jeho právě vydané knize Myš.
Čas házet kamení
Převážná většina lidí si myslí, že je česká společnost rozdělena a panuje v ní nedůvěra. Jako rozdělující faktor vnímá politiky. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila agentura Median.
V Rusku sílí hlasy, že ženy jsou hlavně na rozmnožování
Patriarcha moskevský a veškeré Rusi, nejvyšší představitel Ruské pravoslavné církve Kirill si nedávno veřejně postěžoval, že jeho země je veliká, ale žije v ní málo lidí. Kirill ale ve stejném projevu přišel s receptem, který podle něj vyřeší tento problém jako mávnutím kouzelného proutku: v Rusku nebudou potraty.
SPOLU k světlým zítřkům? Říct se dá cokoli
Na sobotním sněmu TOP 09 promluvili všichni lídři stran vládní koalice. Logicky ale největší pozornost upoutal projev premiéra a předsedy ODS Petra Fialy.
Jen pravda v boji s Ruskem nestačí
Ve čtvrtek jsem se v pražském Lichtenštejnském paláci díky pozvání Ústavu pro studium totalitních režimů zúčastnil posledního dne mezinárodní konference Ruský imperialismus 1939/45 – 2023, na níž více než 20 odborníků z 11 zemí celého světa debatovalo o příčinách a důsledcích ruské agrese (nejen) na Ukrajině. Konferenci pořádal ÚSTR ve spolupráci s Úřadem vlády, litevskou ambasádou v Praze a polským Instytutem pamięci narodowej a cílem bylo poukázat na kořeny ruských imperiálních komplexů a na jejich dopady na historii včetně vpádu na území Ukrajiny.