Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 4541. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Babiše u soudu potápí svědek, od kterého to nečekal

Článek Vojtěcha Blažka: Co přinesly první dva týdny procesu s Andrejem Babišem? Třeba svědeckou výpověď, že věděl o záměru čerpat na vybudování farmy Čapí hnízdo 50 milionů určených pro malé a střední firmy.

07:37

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1583Dnes 04:31

Komentář: Riziko paktu s lékaři: zdravotnictví bude stejné, jen za víc peněz

Komentář Martina Čabana. Když už je dohoda s lékaři za těchto okolností podepsána, můžeme snad optimisticky doufat, že by mohla být také k něčemu dobrá. „Mývalí protest“ končí. Představitelé lékařů a odborů podepsali dohodu, v níž se zavázali vyzvat své protestující členy a příznivce, aby se vrátili do služeb. Ukončení protestu kromě pochopitelné úlevy na straně pacientů vyvolává také mnoho dalších otázek. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241291] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1582Dnes 07:04

Krach družstva invalidů může připravit o práci tisíce zdravotně postižených

Článek Petra Švihela. Pád brněnského družstva invalidů může znamenat problém pro desítky dalších chráněných dílen. V ohrožení je tak práce pro tisíce lidí s postižením. Během podzimu přišlo o práci zhruba čtyři sta převážně zdravotně postižených zaměstnanců z družstva invalidů Myjómi. To samo na sebe podalo insolvenční návrh a skončilo v konkurzu. Konec jednoho družstva má ovšem potenciál způsobit nepříjemnosti řadě dalších chráněných dílen a  jejich pracovníkům. Konkrétně jde o problém pro 35 dílen a jejich zhruba 3000 zaměstnanců. Spojuje je totiž způsob financování. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241137] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1582Dnes 08:33

Analýza: Země výdejních boxů. Česko chvátá po polské cestě

Analýza Filipa Horáčka. Pandemie skončila, ale pokračuje boom výstavby výdejních boxů. V budoucnu by mohly suplovat také poštu nebo úřední desky obcí. Do rozvoje výdejních boxů investovalo v posledních letech přes deset společností stovky milionů korun, možná přes miliardu. Plechových „skříní“ v ulicích bude dál přibývat. A nebudou určené už jen na balíky z e-shopů, ale i na doporučené dopisy či knihy. V některých obcích možná nahradí papírové úřední desky. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241229] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1582Dnes 06:59

Ženy v ukrajinské armádě vedou hned dvě bitvy: s Ruskem a za rovnoprávnost

Článek Kateřiny Křovákové. Kyjev se snaží odlišit od Moskvy a usiluje o rovné postavení mužů a žen v armádě. Pořád tam ale panují nepsaná pravidla a změnit je potrvá dlouho. Vojačky trápí nejen stereotypy, ale i špatně padnoucí uniformy. V ukrajinské armádě slouží čím dál více žen. Ministerstvo obrany v polovině října oznámilo, že jejich počet vzrostl za poslední dva roky o více než o 40 %. Řeč je tak o 43 tisících žen s vojenskou hodností, z nichž 5000 aktivně plní bojové úkoly. Dalších zhruba 20 tisíc civilistek pak pro ozbrojené složky pracuje. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240646] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1582Dnes 06:42

Kauza vydírání v IKEM: obviněný náměstek hledal pomoc u Křetínského

Článek Vojtěcha Blažka. V době vyhrocených sporů s lékaři si obviněný náměstek IKEM Jiří Malý psal s Danielem Křetínským. Jejich komunikaci zaznamenává policejní dokument. V kauze údajného vydírání v prestižní pražské nemocnici IKEM se objevuje nové jméno - a to rovnou postava druhého nejbohatšího Čecha. Policejní vyšetřovatelé mají důkazy, že obviněný Jiří Malý jako náměstek Institutu pro klinickou a experimentální medicínu, hledal během posledního roku pomoc u miliardáře Daniela Křetínského. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241194] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1582Včera 08:46

Analýza: Lékaři dostali od Fialy dohodu, která pomůže i zavaří současně

Analýza Josefa Mačího. Bezprostřední krizi českého zdravotnictví zažehnala dohoda mezi ministerstvem a protestujícími lékaři. Alespoň se to tak zdá. Do budoucna se ale mohou její důsledky vrátit i s úroky. Prosincový protest lékařů odvrátily tři miliardy, které premiér Petr Fiala (ODS) znenadání vytáhl na stůl minulý týden. Ukázalo se ale, že to nejsou peníze, které vláda našla na navýšení platů lékařů v rozpočtu. Jde o prostředky Všeobecné zdravotní pojišťovny, která politickou dohodu finančně přikryla. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241187] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1581Včera 06:42

Z výplaty vidí jen pár tisíc. Uprchlice popisuje agenturní zaměstnávání

Článek Petra Švihela. Neprůhledný systém pokut na pracovišti přispívá k tomu, že agenturní pracovníci jsou prakticky bez peněz. Za 180 hodin práce měsíčně vidí reálně jen několik tisíc korun – někdy dva tisíce, jindy čtyři a jednou se poštěstilo i sedm tisíc korun. Redakce Seznam Zpráv získala výpověď ukrajinské uprchlice, která pracuje pro pracovní agenturu, přes kterou získala i ubytování. Protože zatím nemá alternativu, nepřála si vystupovat na jméno. Nezmiňujeme proto ani některé detaily, na základě kterých by ji bylo možné identifikovat. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240746] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1581Včera 05:28

Komentář: Rusko fašistickým státem? Je to s ním ještě horší

Komentář Teodora Marjanoviče. Putin neuvádí do chodu revoluci, která by měla za cíl vytvořit „nového člověka“, jako se o to snažili Lenin, Hitler a Mussolini. Stáhl se na okraj svého dlouhého stolu a společnost umrtvil. Naděje, že budou Rusové masivně protestovat a usilovat o svržení putinovského režimu, je pryč. Protiválečné demonstrace z roku 2022, tedy po zahájení invaze na Ukrajinu, jsou dost zapomenutou minulostí. Nemluvě o obřích protivládních shromážděních z roku 2011, kdy jen Moskvou pochodovaly desetitísíce lidí požadujících zrušení zfalšovaných voleb a odstavení Vladimira Putina z Kremlu. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241076] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1581Včera 05:44

Pokutování přetížených aut nefunguje. Stát chce přesto nové váhy za miliony

Článek Tomáše Svobody a Martiny Machové. Systém výběru pokut za přetížená nákladní auta v Česku až na výjimky nefunguje. Ministerstvo dopravy jej chce přesto dál rozšířit. V plánu je nákup nejméně dalších šesti vah za desítky milionů korun. V Evropě to má být jedinečný systém, který ochrání dálnice od přetížených kamionů. Soustava chytrých kovových rámů, které pomocí kamer a čidel odhalí hříšníky mezi šoféry, má automaticky posílat data o přestupcích správní obci. „Chlouba“ až na výjimky nefunguje, což mimochodem v jarní hodnotící zprávě kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241107] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1581Včera 06:54

Hamás je po dvou měsících války v lepším stavu, než se čekalo

Článek Milana Rokose. Pásmo Gazy se pomalu proměňuje v zónu smrti, přesto v izraelských městech stále znějí sirény upozorňující na raketové útoky Hamásu. V jaké kondici se nyní teroristické hnutí nachází? Dosáhl Izrael svého cíle ho zničit? Od teroristického útoku Hamásu ze 7. října uplynuly dva měsíce a z Pásma Gazy stále přicházejí zprávy o tvrdých bojích. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se sice tento týden pochlubil, že „polovina praporů Hamásu již byla zničena“, nejvyšší vůdci Hamásu ale zůstávají naživu a raketové útoky na židovský stát také zcela neustaly. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241103] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.