Babinet.cz
7. leden 2025

Poslechněte si podcast: Jak nám pomáhá hořčík a jaké příznaky nás upozorní, že ho máme nedostatek

Hořčík je druhý nejvíce zastoupený prvek uvnitř všech buněk (hned po draslíku). Účastní se jako kofaktor (jakýsi partner) stovek enzymatických procesů v lidském těle, z nichž mnoho ovlivňuje energetický metabolizmus či syntézu bílkovin a nukleových kyselin, ale také metabolizmus jiných minerálních látek, jako jsou vápník nebo draslík. Více než polovina celkového obsahu hořčíku v těle je v kostech, zbytek se nachází ve svalech, v tukové tkáni, v červených krvinkách a v krevním séru.

07:58

Babinet.cz

Vydává: Babinet.cz

Rozhovory s odborníky a osobnostmi na témata, týkající se zdraví i dalších oblastí života

Web

Před dvěma dny 15:20

Milionu a půl lidí u nás hrozí, že spadnou do závislosti na alkoholu, říkají adiktologové

To rizikové nebo škodlivé pití vypadá na první pohled jako něco normálního, například alkohol podávaný v malých dávkách, ale pravidelně. Naše společnost stále více toleruje pravidelné pití – jenže z lékařského hlediska je to takové balancování na hraně. Stačí nějaký otřes, nějaká rána osudu, a ti lidé spadnou do alkoholismu.

Před pěti dny 11:36

Od posílení středu těla až po léčbu inkontinence, to vše nabízí nové metody cvičení. Jak fungují, vysvětluje lektorka Ivana Delmotte

Úleva od bolesti zad, zlepšení držení těla, posílení středu těla, aktivace pánevního dna, prevence a léčba inkontinence, poporodní rehabilitace, to vše nabízí metody cvičení, které představuje lektorka Ivana Delmotte ze studia Tu Alma. Mezi těmito inovativními metodami najdeme hypopresivní cvičení, LowPressure Fitness, a nově i K-Stretch a výdechové trenažéry WinnerFlow a StimFlow, které se objevují u nás poprvé. Tyto techniky jsou ideální nejen pro ženy po porodu, ale i pro sportovně aktivní ženy nebo ženy v přechodu.

Před týdnem 10:36

Na co je tělo nastaveno, co se týče mikroorganismů. Hovoří profesor Jan Krejsek

Naše střevo je osídlené obrovským množstvím „dobrých“ a „zlých“ bakterií. Každý z nás má jiný mikrobiom, jinými slovy odlišné množství a zastoupení jednotlivých druhů bakterií. Je to neutichající boj jednotlivých skupin a my sami se můžeme rozhodnout, jaký typ bakterií podpoříme. Ideálním stavem pro naše zdraví je, když jsou obě skupiny v rovnováze. Toho můžeme docílit správnou a vyváženou stravou, ve které by neměl chybět dostatek vlákniny a fermentovaných mléčných produktů.

Před 2 týdny 13:52

O tom, jak pohyb a obecně zdravý životní styl prospívá mozku, hovoří odborníci

Odborníci doporučují ujít minimálně 10 000 kroků denně. Každý krok se počítá, protože naopak nepohyb je pro člověka rizikový. Několik vědeckých studií dokládá nízkou pohybovou aktivitu jako nejvyšší rizikový faktor vzniku mozkové příhody. Pouze čtyři rizikové faktory (nízká pohybová aktivita, vysoký krevní tlak, věk a mužská populace) jsou zodpovědné za 80 % mozkových příhod. Bohužel je stále velká část lidí, kteří by neuměli správně a včas zareagovat, pokud by je samotné nebo někoho v jejich okolí postihla mozková příhoda. Přitom Česká republika je na předních místech v kvalitě akutní péče o mozkové příhody na světě a stačí tedy „jen“, aby se pacient k této léčbě dostal včas. Příznaky mozkové příhody – pokles koutku, ochrnutí končetin, poruchy řeči, kdy je neodkladně nutné volat záchranou službu 155. Mozková příhoda postihne 23-25 000 lidí, z toho řada z nich zůstane odkázána na rodinu, své blízké nebo státní zařízení. Právě pacientské organizace mají velký význam pro pacienty po propuštění z nemocnice a pomáhají jim celkově vyrovnat se s těžkou situací a hledat cestu k aktivnímu životu.

Před 2 týdny 06:05

Jak vzniká těhotenská cukrovka a jaká je možná prevence, vysvětlují odborníci

Ženy by neměly přibrat v těhotenství více než 12 kilo. Pokud si ženy nehlídají alespoň orientačně váhu a ztloustnou nečekaně rychle, zvyšuje se tím riziko obezity. Obezita během těhotenství má  vliv například na velikost novorozeněte, ale i na těhotenskou cukrovku. Ptali jsme se odborníků, jak vzniká těhotenská cukrovka a jaká je možná prevence.

Před 2 týdny 13:15

Interiér má velký vliv na to, jak se cítíme, vysvětluje návrhářka

Krása a funkčnost bydlení nezávisí na rozpočtu, říká interiérová designerka Iva Šmídová a dodává, že nejdůležitější a i nejtěžší je si zařizování svého bydlení užít. Jaké jsou aktuální trendy?

Před 2 týdny 14:40

Mozek je stroj jako každý jiný. Co je mozkový jogging a trénování paměti

Trénování paměti je efektivní nástroj proti mentální deterioraci/dočasné, krátkodobé snížení rozumových schopností/, a zároveň rychlá cesta ke zvýšení sebevědomí. Stejně jako naše tělo, i náš mozek potřebuje neustálé procvičování k tomu, aby byl co nejdéle bystrý a fit. Zrodil se proto mozkový jogging a trénování paměti. Díky nim se nejen skvěle pobavíte a také vzděláte, ale přimějete vaši mysl k takovým výkonům, o kterých se vám ani nesnilo.

Před 3 týdny 05:59

S Petrem Casanovou na téma samoty i osamělosti ve vztahu. Co bolí víc

Jaký je rozdíl mezi samotou a osamocením, to vysvětluje Petr Casanova, autor několika bestsellerů, ve kterých se zaměřuje na prožívání vztahů, lásky, psychických prožitků a dilemat, která je provázejí. Jak si poradit s problémy a řídit své myšlení i svůj život správným směrem.

Před 3 týdny 08:27

Vyšší cholesterol léčíme i jídlem. Co vařit? Na to jsme se zeptali odborníků

Na vznik závažných onemocnění má vliv více faktorů. Patří k nim zejména genetické predispozice, věk, pohlaví, ale také životní styl. Zatímco první tři jsou dané a nic s nimi nezmůžeme, vhodnější životní styl si můžeme nastavit sami.

Před 3 týdny 04:58

Co je celiakie, jak se projevuje a jak náročná je pak bezlepková dieta?

Jakmile vám lékař jednou oznámí, že máte celiakii nebo jinou podobu nesnášenlivosti lepku, jedno je jasné – do konce života budete muset dodržovat přísnou bezlepkovou dietu. Jedině ta totiž dokáže zcela odstranit všechny zdravotní potíže, které celiakům komplikují život.