- Podcasty
- Babinet.cz

Poslechněte si podcast: Na co je tělo nastaveno, co se týče mikroorganismů. Hovoří profesor Jan Krejsek
Naše střevo je osídlené obrovským množstvím „dobrých“ a „zlých“ bakterií. Každý z nás má jiný mikrobiom, jinými slovy odlišné množství a zastoupení jednotlivých druhů bakterií. Je to neutichající boj jednotlivých skupin a my sami se můžeme rozhodnout, jaký typ bakterií podpoříme. Ideálním stavem pro naše zdraví je, když jsou obě skupiny v rovnováze. Toho můžeme docílit správnou a vyváženou stravou, ve které by neměl chybět dostatek vlákniny a fermentovaných mléčných produktů.
Babinet.cz
Rozhovory s odborníky a osobnostmi na témata, týkající se zdraví i dalších oblastí života
O alarmující situace u poruch příjmu potravy u mladistvých hovoří lékaři z VFN
Rapidně narůstá počet lidí, kteří se potýkají s některou z poruch příjmu potravy. Odborníci z VFN se snaží tento trend zvrátit a nabízejí nové léčebné přístupy. Lidé s poruchou příjmu potravy, kteří se chtějí léčit, mají před sebou tři možnosti. Mohou zvolit ambulantní léčbu, která nabízí kombinaci psychoterapie (individuální nebo rodinné) a nutričního poradenství. Ve vážnějších případech, kdy je nutný intenzivnější přístup, je vhodný pobyt ve stacionáři nebo i hospitalizace.
Nárůst otrav běžnými léky mezi dětmi a adolescenty
Paracetamol, ibuprofen, antidepresiva nebo benzodiazepiny na zklidnění a zmírnění úzkosti. To jsou nejčastější léky, kterými se děti a mladiství předávkují. Lékaři ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze jich zachraňují i pět týdně.
O autismu s lékařkou Janou Zapletalovou
Málokdo ví, že Světový den povědomí o autismu připadá na 2. duben. Tento den je ve znamení modré barvy, symbolu komunikace, jedné z oblastí, která je pro lidi na spektru autismu obtížná. S některou z forem poruch autistického spektra se podle posledních zjištění narodí každé 30. dítě, ve světě žije na spektru autismu více než 2,7 % obyvatel. V České republice kolem 270 000 lidí, tedy 3 až 4 lidé ze 100. Poruchy autistického spektra jsou častěji u chlapců než u dívek, a to v poměru 4:1. Neznamená to však, že by dívek na spektru autismu bylo méně, jen jsou u nich poruchy autistického spektra obtížněji diagnostikovatelné.
Jak na dlouhověkost a zdravý životní styl s odborníkem na výživu z IKEM, RNDr. Pavlem Suchánkem
Jak správně nastavit životní styl po čtyřicítce, aby byl dlouhodobě udržitelný? Odpovědi poskytl RNDr. Pavel Suchánek, odborník na výživu z IKEM, který zdůrazňuje klíčovou roli správné stravy a pohybu. Také doporučuje sledovat obvod pasu jako ukazatel množství viscerálního tuku, zvýšit příjem bílkovin, pravidelně zařazovat ryby do jídelníčku, doplňovat omega-3 a vitamin D a věnovat se pravidelnému pohybu se zaměřením na silový trénink. Malé změny ve stravě a pohybu mohou mít významný dopad na kvalitu života a přispět k dlouhověkosti i lepšímu fyzickému i duševnímu zdraví.
O tajemství duše ukryté v mozku s neuropsycholožkou Lenkou Krámskou
Jak moc nás ovládá mozek? Jak nádory, mrtvice či epilepsie ovlivňují naše prožívání a chování? A proč bolest, křeče a výpadky paměti mohou být šifrou pro hluboké trauma? Neuropsycholožka Lenka Krámská odkrývá v knize vlastní profesní cestu i fascinující zkušenosti z praxe. Popisuje vliv neurologických onemocnění na psychiku a každodenní život, operace při vědomí i drobné nuance paměti a emocí.
Problémy s vlasy aneb Co je trichologie a komu může pomoci?
Problémy s vlasy trápí mnoho žen i mužů. Zdraví vlasů ovlivňuje celá řada faktorů a právě ty bere tricholog v potaz. Obor trichologie řeší problémy s vlasy a vlasovou pokožkou jako je padání vlasů (alopecie), mastné vlasy (seboroická dermatitida), lupy, šupinatění, lupénka, suchá a dehydrovaná kůže a vlasy, slabé a jemné vlasy, poškozená struktura vlasu nebo roztřepené vlasy.
Pásový opar a RS viry mohou být závažná onemocnění, o jejichž nebezpečí řada lidí neví
Život s bolestí nás děsí, přesto se jí nesnažíme předejít. A co teprve ztráta soběstačnosti? Projevy stárnutí se mohou výrazně zhoršit ve chvíli, kdy onemocníme. Přestože máme jako populace obavy z bolesti a nemoci, zdaleka nevyužíváme všechny možnosti, abychom jim předešli.
Milionu a půl lidí u nás hrozí, že spadnou do závislosti na alkoholu, říkají adiktologové
To rizikové nebo škodlivé pití vypadá na první pohled jako něco normálního, například alkohol podávaný v malých dávkách, ale pravidelně. Naše společnost stále více toleruje pravidelné pití – jenže z lékařského hlediska je to takové balancování na hraně. Stačí nějaký otřes, nějaká rána osudu, a ti lidé spadnou do alkoholismu.
Od posílení středu těla až po léčbu inkontinence, to vše nabízí nové metody cvičení. Jak fungují, vysvětluje lektorka Ivana Delmotte
Úleva od bolesti zad, zlepšení držení těla, posílení středu těla, aktivace pánevního dna, prevence a léčba inkontinence, poporodní rehabilitace, to vše nabízí metody cvičení, které představuje lektorka Ivana Delmotte ze studia Tu Alma. Mezi těmito inovativními metodami najdeme hypopresivní cvičení, LowPressure Fitness, a nově i K-Stretch a výdechové trenažéry WinnerFlow a StimFlow, které se objevují u nás poprvé. Tyto techniky jsou ideální nejen pro ženy po porodu, ale i pro sportovně aktivní ženy nebo ženy v přechodu.