Babinet.cz
Nejnovější30. leden 2023

Poslechněte si podcast: Krize a stres mohou zvednout výskyt srdečního selhání až o třetinu, říkají kardiologové

Kardiologové se obávají sílící „epidemie“ srdečního selhání. Nová data ukazují nárůst počtu lidí s nemocemi oběhové soustavy a tento trend bude podle expertů na srdce kvůli ekonomické krizi nadále pokračovat. Konzumace levných, nekvalitních potravin, silný stres vyvolaný současnou situací doma i ve světě, pokusy zahnat jej alkoholem či kouřením, snaha šetřit na „zbytných“ věcech, mezi nimi na sportovních a rekreačních aktivitách – to vše jsou faktory, jež urychlí explozi případů kardiovaskulárních chorob.

14:07

Babinet.cz

Vydává: Babinet.cz

Rozhovory s odborníky a osobnostmi na témata, týkající se zdraví i dalších oblastí života

Web

24. leden 2023 11:58

Unikátní kuchařka pro lidi s polykacími potížemi. V pražské Všeobecné fakultní nemocnici odstartoval projekt stravy

Kuchaři v nemocnici denně připraví jídlo přibližně dvěma desítkám pacientů. Strava splňuje vysoké nároky na chuť, estetický dojem i nutriční obsah. Zároveň vznikla unikátní kuchařka,  kde si lidé s polykacími potížemi  dopřejí radost a požitek z jídla, což výrazně pomůže jejich psychické i fyzické kondici.

1. leden 2023 14:38

Jak působí tuk a alkohol na játra? K tomu se vyjadřují lékaří Radan Brůha a Václav Šmíd

Nadváha a obezita dosáhly rozměrů epidemie, postihují téměř 60 % dospělých a předpokládá se, že v budoucnu budou hlavním zdravotním problémem. Obezita je příčinou mnoha civilizačních nemocí, málokdo však ví, že neexistuje jedna univerzální zdravá dieta. Jednou z hlavních příčin je nevhodné stravování. Obezita způsobuje kloubní postižení, diabetes, srdeční choroby, nádory a další včetně jaterních chorob. Játra jsou totiž většinou prvním orgánem, který je při akumulaci tukové tkáně postižen. Reagují ukládáním tuku, které vede k tzv. ztukovatění (tj. steatóze a nealkoholové tukové chorobě jater).

20. prosinec 2022 19:16

O vánočních svátcích bychom měli dělat to, co má náš mozek rád, říká kouč Vladimír Tuka

Lidé jsou velmi silně orientováni na své „lidské“ prostředí a naplňování sociálních potřeb do značené míry určuje, jak se cítíme, jak jsme produktivní, výkonní a pod.  Doktor Vladimír Tuka se zabývá mezilidskými vztahy, jejich efektivitou a vzájemným ovlivňování mezi lidmi. Jak naplňujeme naše potřeby a záměry  a prostřednictvím ostatních, čemu věnovat pozornost, čemu se vyhnout apod. O vánočních svátcích bychom měli dělat to, co má náš mozek rád - promyslet si věci, rozjímat, odpočívat, hodnotit a plánovat. Jak při tom jít do větších hloubek a co to znamená. Jaké podmínky si pro přemýšlení vytvořit, aby bylo co nejužitečnější. Vánoce také nemusí být nutně stresující. Potřebujeme používat mozek podle toho, jak funguje, jak je vystavěn, což úplně neděláme. 

12. prosinec 2022 12:08

Jak funguje náš pobybový aparát a proč si pořídit Barefoot boty?

„Řada potíží pramení z toho, že nohy už od dětství fixujeme v pevné botě. Nemohou vnímat, pracovat a mozek je přestává používat. Vytrácí se pohybový program, který nohy využívá v rámci celého pohybového aparátu, a vzniká nový patologický program, který si pak neseme celý život,“ vysvětluje fyzioterapeut Lukáš Klimpera.

11. prosinec 2022 11:38

Karcinom slinivky břišní má stále nejhorší léčebné výsledky mezi všemi zhoubnými nádory. Jak dál?

Toto onemocnění patří k nejzákeřnějším typům rakoviny a o němž je celosvětově nejnižší míra povědomosti ze všech onkologických chorob.

6. prosinec 2022 12:03

Vědci vyvinuli metodu, která odhalí Parkinsonovu chorobu z mimiky obličeje

Ztráta spontánních pohybů obličeje a ztížená artikulace patří k běžným projevům Parkinsonovy choroby. Odborníci vyvinuli metody automatické videoanalýzy pohybů obličeje a akustické analýzy řeči, podle nichž dokáží odhalit Parkinsonovu chorobu v počátcích onemocnění.

29. listopad 2022 16:54

Vánoční strom Evropského parlamentu v Bruselu letos zdobí české ozdoby. Jejich výběr byl pečlivě zvažován, říká Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier

Každoročně se zdobí ozdobami i strom Evropského parlamentu v Bruselu. 29.listopadu budeslavnostně v Bruselu odhalen stromeček, ozdobený tradičními ručně foukanými vánočnímiozdobami z České republiky, které připravila sklárna Koulier z Oflendy na Vysočině.

18. listopad 2022 09:53

Co je klíčem ke zdravému životu? Své rady nám sdělil švýcarský neurolog českého původu Jiří Dvořák

Na „kuchařce zdravého životního stylu“ pracoval společně s kolegy ze Spojených států a Thajska během dvou covidových let, které ještě více ukázaly, jak důležitá je péče o vlastní zdraví v každodenním životě. České vydání představil profesor Dvořák 14.stopadu na pražské Kampě, přesně 54 let ode dne, kdy s rodinou emigroval z komunistického Československa. Publikace čtenáře nenásilně poučí o zdravém způsobu života a poradí, jak se chovat, aby si udrželi zdraví do vysokého věku. Komplexní informace o problematice současné epidemie nezdravého životního stylu tak vyúsťují v konkrétní tipy a triky pro ty, kteří chtějí žít zdravěji a neví, jak začít.

13. listopad 2022 12:47

O diagnostice u transexsuálních pacientů se sexuologem Petrem Weissem a průběhu léčby s docentem Martinem Adersem

Úřední změnu pohlaví podstoupilo u nás za 10 let přes 1100 lidí. Od roku 2017 navíc výrazně přibývá náctiletých biologických dívek, které trápí nesoulad s pohlavím, do kterého se narodily. Odborníci Sexuologického ústavu VFN jim pomáhají na dlouhé a náročné cestě, která dokáže změnit nejen pohlaví, ale především jim umožní žít ve vytoužené fyzické a psychické identitě, o které snily často už od předškolního věku.

9. listopad 2022 14:04

S odborníky o novém novorozeneckém oddělení v motolské nemocnici,porodech i rizikovém těhotenství

Moderně zrekonstruovanou Jednotku specializované péče pro novorozence i nové Oddělení šestinedělí otevírá Fakultní nemocnice v Motole pro maminky, které se rozhodnou rodit v největší české nemocnici. Perinatologické centrum motolské nemocnice je unikátní kromě jiného tím, že zajišťuje a koordinuje komplexní péči o novorozence s různými vrozenými vývojovými vadami.