Zbytečná Válka
Epizoda 415. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Avizují polské nákupy zbraní nové závody ve zbrojení?

Ruská invaze na Ukrajinu vedla evropské země k rychlému posilování obrany. Nejpatrnější je to v případě Polska, které si kromě tří set tanků abrams z USA míní pořídit ještě tisíc jihokorejských tanků K-2 a k americkým letadlům F-16 a F-35 padesátku lehkých letadel FA-50PL. Redaktor novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký probírají, jestli to není moc.

37:38

Zbytečná Válka

Vydává: Novinky.cz

Dne 24. února 2022 započal útokem ruských vojsk na Ukrajinu nejnovější válečný konflikt v Evropě. Podcast Zbytečná válka přináší nejen čerstvá fakta, ale i úvahy o příčinách války a tom, jak se může celá situace dále vyvíjet.

Web

Epizoda 100Před týdnem 32:21

Klasická válka vs. vojensko-policejní operace. Konflikty na Ukrajině a v Izraeli nemohou být rozdílnější

Ruská válka proti Ukrajině i izraelská operace proti teroristům v Pásmu Gazy se protahují. Zdánlivou podobnost obou rozdílných konfliktů probírali redaktor Novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký.

Epizoda 99Před 2 týdny 38:37

Ukrajinci jsou stále připraveni bojovat, nemají moc na výběr, řekl bývalý velvyslanec

Z Ukrajiny se vrátil Radek Matula, který nedávno skončil ve funkci velvyslance v Kyjevě. O svých zážitcích, zkušenostech, vyhlídkách Ukrajiny a české pomoci hovořil v podcastu Zbytečná válka s redaktorem Alexem Švamberkem.

Epizoda 9826. říjen 2023 40:21

SPECIÁL Válka v Izraeli: Hamás je ochoten obětovat životy Palestinců, řekl český diplomat

Válka Izraele s Hamásem trvá tři týdny a už má dopad na situaci v regionu. Odkládá se podpis dohody Izraele se Saúdskou Arábií, což byl jeden z cílů útočníků, uvedl v podcastu Zbytečná válka šéf teritoriálního odboru pro Blízký Východ ministerstva zahraničí Petr Hladík. Připomněl, že brutálně se Hamás choval už při převzetí moci nad Gazou. Domnívá se, že k útoku se rozhodlo vedení Hamásu, které nedocenilo, jaký budou mít zvěrstva dopad.

Epizoda 9724. říjen 2023 19:05

Válka změnila i mě, přiznává režisér filmu o životě ve stanici metra v Charkově změněné na kryt

Koprodukční slovensko-česko-ukrajinský film Světloplachost bude mít českou premiéru 27. října na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Protože zachycuje život během ruské invaze v krytu na konečné stanici charkovského metra na ostřelovaném sídlišti Saltivka, stal se jeho režisér Ivan Ostrochovský hostem podcastu Zbytečná válka.

Epizoda 9617. říjen 2023 46:34

SPECIÁL Válka v Izraeli: Gest a zbabělosti evropských politiků bylo dost. Izraeli pomůže polní nemocnice, základ je odříznout teroristy od peněz, míní expert

Masakr Židů, který rozpoutali teroristé z Hamásu, je největší od konce druhé světové války. Redaktor zahraniční rubriky Novinky.cz Alex Švamberk probíral s bezpečnostním analytikem a bývalým poradcem ministra obrany Milanem Mikuleckým, jak mohou probíhat pozemní boje v Gaze, jak může Izraeli pomoci Česká republika a co vede Evropskou unii k tomu, že posílá další peníze Hamásu. Dotkli se i toho, zda vůbec existuje nějaká šance na mír mezi Palestinci a Izraelci.

Epizoda 9516. říjen 2023 34:18

V Moskvě bez velvyslance? Diplomata s protestem přijme leda uklízečka, upozorňuje Hladík z ministerstva zahraničí

V České republice probíhá debata, zda poslat do Ruska nového velvyslance a jestli ho v Moskvě vůbec máme mít a jestli by nestačil chargé d´affaires. Prezident Petr Pavel se nechal slyšet, že si nedokáže představit, že by Česko žádalo o souhlas Vladimira Putina. Redaktor Novinek Alex Švamberk hovořil v podcastu Zbytečná válka s šéfem teritoriálního odboru ministerstva zahraničí pro Blízký východ a severní Afriku Petrem Hladíkem na téma, jaké jsou úlohy diplomatů v zemích, které nám nejsou nakloněné, a proč je důležitý právě velvyslanec.

Epizoda 9412. říjen 2023 11:45

SPECIÁL Válka v Izraeli: Česká velvyslankyně v Izraeli viděla obrázky setnutých dětí

Česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová v rozhovoru pro Novinky potvrdila, že viděla fotografie dětí, které teroristé sťali. Zdůraznila, že v Izraeli jsou rozhodnuti zničit Hamás, což nepůjde bez pozemní operace. Varovala, že čím déle bude válka trvat, tím více bude slábnout podpora Izraele.

Epizoda 9310. říjen 2023 27:10

SPECIÁL Válka v Izraeli: Cílem Hamásu je zabíjet Židy, uvedl attaché pro vědu na české ambasádě v Tel Avivu

Izrael čelí útoku, který si vyžádal nejvíc židovských obětí od jeho vzniku. Izraelskou společnost to sjednotilo a Izraeli je jasné, že vedle sebe nemůže mít teroristickou armádu, uvedl attaché pro vědu, výzkum a inovace na české ambasádě v Tel Avivu, režisér a historik Lukáš Přibyl, který se věnuje osudu českých a středoevropských Židů a je autorem čtyřdílného televizního cyklu Zapomenuté transporty.

Epizoda 927. říjen 2023 38:38

SPECIÁL Válka v Izraeli: Alex Švamberk a Milan Mikulecký k aktuální situaci v Izraeli

Palestinské radikální hnutí Hamás v sobotu ráno zaútočilo na Izrael z Pásma Gazy tisícovkami raket. Několika komandům se také podařilo proniknout na území židovského státu. Izraelci to označili za vyhlášení války a spustili odvetnou operaci. Situaci rozebírá redaktor zahraniční sekce serveru Novinky.cz Alex Švamberk a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. Omluvte sníženou kvalitu zvuku během telefonátu, který je součástí epizody. 

Epizoda 913. říjen 2023 14:53

Odvezou děti na letní tábor a rodiče už je nikdy nevidí. Jak Rusové unášejí děti z Ukrajiny

Rusové už od roku 2014 převezli desítky, ne-li stovky tisíc ukrajinských dětí na převýchovu do Ruska. Přesné číslo nikdo nezná. O spoustě z nich nejsou známy žádné informace, protože jde o sirotky, nebo děti z dětských domovů, které nikdo nehledá. Organizace Save Ukraine se snaží pomoct příbuzným dostat jejich děti zpátky domů.