6. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Autor zlatého gólu z Nagana Petr Svoboda: Do Kanady utekl za hokejovým snem a s omluvou rodičům

Utekl do Kanady za svým hokejovým snem a v prvním dopise domů se za to rodičům omlouval.„Ahoj rodino. První dopis z Montrealu píšu hned, jak jsem podepsal smlouvu. Chci se vám omluvit za to, že jsem se nevrátil domů. Rozhodl jsem se tak kvůli hokeji. Doufám, že se na mě nezlobíte," stojí v psaní. Zlobil se někdo jiný, konkrétně Státní bezpečnost. Petr Svoboda ale i tak začal úspěšnou kariéru, na jejím začátku byl mimo jiné draft do NHL. Z neznámého hokejisty se stal hvězdou.

04:57

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Včera 02:51

Hokejový zázrak: Tým Spojených států amerických triumfálně porazil na Olympijských hrách Sověty

Herb Brooks byl jmenován trenérem amerického hokejového týmu pro Olympijské hry v Lake Placid v roce 1980. Nastiňuje svůj plán, kdy chce hru postavit na kanadsko-ruském hokejovém stylu, což hned v úvodu vzbuzuje nejistotu. Americký kouč pedantským chováním, energickým vystupováním a motivačními hláškami dokázal sjednotit před turnajem rozhádaný tým, který to dotáhl až ke zlatým medailím. Do rolí hokejistů v Hokejovém zázraku dosadil režisér O'Connor kvůli autenticitě neherce.

Před dvěma dny 03:02

Film Coach Carter má mladým lidem ukázat budoucnost, která přesahuje drogy, vězení i basketbal

Film Coach Carter vypráví pravdivý životní příběh kontroverzního basketbalového trenéra Kena Cartera. Ten v roce 1999 uzavřel tělocvičnu svého neporazitelného týmu, když zjistil, že hráči mají špatný prospěch ve škole. Jeho gesto se setkalo s velkým ohlasem, ozval se samotný Hollywood a v roce 2005 vznikl filmový snímek. V něm ztvárnil roli svérázného trenéra Samuel L. Jakcson. Rozhodl se ukázat mladým lidem budoucnost, která přesahuje gangy, drogy, vězení i basketbal.

Před třemi dny 03:13

Snímek Góóól vypráví o splnění velkého snu fotbalisty Santiaga Muňeze

Film Góóól! znají čeští fanoušci i pod názvem Mexická vlna, sleduje příběh mladého Santiaga Muňeze. V začátcích hlavní hrdina tohoto snímku sbírá po brigádách dolar k dolaru a jediným únikem z dohledu despotického otce je fotbal. Vše se změní v okamžiku, kdy se na jednom z místních zápasů ukáže bývalý fotbalista a lovec talentů Glen Foy a všimne si mezi hráči rychlého a odvážného mladého sportovce - přesně takového, jakého potřebuje slavný anglický tým Newcastle United.

Před čtyřmi dny 05:50

Na výjezdu v Ďolíčku: Ve Vršovicích hostující fanoušci sledují fotbal z ochozů bez sítí a mříží

Na stadionu v Ďolíčku v pražských Vršovicích hrají domácí zápasy nejvyšší tuzemské fotbalové soutěže hned dva celky. Bohemians a také Pardubice, které stále čekají na vlastní stadion a využívají stadion "Bohemky" jako azyl. A pravě na utkání Pardubic proti Liberci vyrazil v třetím pokračování seriálu "Na výjezdu" reportér Jaroslav Plašil. Východočeši utkání třetího kola vyhráli 2:1, ale my sledovali cenu vstupenek, občerstvení, chování fanoušků a pořadatelů.

Před čtyřmi dny 03:14

Boxerské prostředí proslavila filmová série Rocky a její hlavní hrdina Sylvester Stallone

Kliky na jedné ruce, bušení pěstí do boxovacího pytle nebo třeba do masa. I to je součástí filmové série Rocky, která potěšila všechny fanoušky boxu a zároveň se v ní proslavil do té doby neznámý herec Sylvester Stallone. „Když se k tomu zpětně vrátím, tak já pro tu roli neměl žádné předpoklady. Producenti udělali šílené rozhodnutí a já měl štěstí,“ říkal hlavní hrdina přezdívaný jako italský hřebec. Štěstí ale měli i producenti, protože v roce 1977 film získal tři Oscary.

Před týdnem 04:19

Na výjezdu v Mladé Boleslavi: Do kotle mezi fotbalové fanoušky hostí i rodiny s dětmi? Není problém

Je to zřejmě jeden z těch nejdostupnějších výjezdů pro fotbalové fanoušky velké části klubů. Do Mladé Boleslavi to mají kousek hlavně příznivci celků z Prahy, Hradce Králové, Liberce nebo třeba Jablonce. Cesta jim často netrvá ani hodinu, a tak mohou dorazit ve velkém počtu. I proto se na boleslavský stadion vypravil i náš reportér Jaroslav Plašil. Užijte si druhý díl seriálu "Na výjezdu," o podmínkách pro fanoušky, kteří jezdí podporovat své týmy ve fotbalové lize.

Před 2 týdny 05:33

Jaký je život fanouška na venkovních zápasech? Užijte si s námi výjezdy za fotbalovými zážitky

Podporují věrně svůj klub, dávají tomu spoustu svého času i peněz, cestují spoustu kilometrů, vytvářejí atmosféru na stadionech. Přesto často bývají označováni za potížisty, před kterými je potřeba se mít na pozoru. Jak moc jsou fotbaloví fanoušci nebezpeční a jaké prostředí je při sledování zápasů na cizích hřištích čeká, budeme zjišťovat v našem seriálu. První díl nás zavede do Teplic na fotbalový svatostánek Na Stínadlech. Poslechněte si reportáž Jaroslava Plašila.

Před 2 týdny 03:04

Liberecká fotbalová jízda stylem start cíl v roce 2006 skončila až na samém vrcholu

Slovan Liberec a titul? Tohle spojení v historii nejvyšší české fotbalové ligy zafungovalo celkem třikrát. „Je to sen každého malého fotbalisty, zažít alespoň jednou tu radost po titul. Byli jsme skvělá parta a největší podíl na tom má trenér Lavička,“ říkal po zisku titulu v ruce 2006 tehdejší kapitán Slovanu Tomáš Zápotočný. Tým ze severu Čech získal v minulosti dosud tři mistrovské tituly, ale ten v roce 2006 byl asi nejméně očekávaný a hlavně stylem start-cíl.

Před 2 týdny 02:55

Vzestup plzeňské Viktorie započal pod trenérem Pavlem Vrbou v sezoně 2010/2011

V současnosti patří fotbalový klub FC Viktoria Plzeň mezi tradiční favority na zisk titulu. Kdy ale Západočeši získali vůbec ten první? Pod koučem Vrbou a kolem kapitána Pavla Horvátha se mezi tuzemskou špičku vytáhli v roce 2011. „Vyhráli jsme klíčový zápas 1:0, odskočili soupeři na pět bodů a i to, že jsme Spartu dvakrát porazili, bylo v boji o titul klíčové,“ hledal tehdejší kouč Viktorie Pavel Vrba hlavní důvody relativně nečekaného triumfu. S Plzní zažil skvělou éru.

Před 3 týdny 04:03

Na ostravských Bazalech se mistrovský titul slavil naposledy v roce 2004

Jarek Nohavica nazpíval pro fotbalový Baník Ostrava hymnu s názvem „Baníčku, my jsme s tebou“, a i to fotbalovému klubu pomohlo k titulu v roce 2004. Ještě důležitějším článkem mistrovského celku byl příchod Marka Heinze, který přispěl k triumfu jako nejlepší střelec soutěže s devatenácti góly. Už po podzimní části sezony 2003/2004 vedl ostravský Baník se sedmibodovým náskokem na pražskou Spartu, a v jarní části si pod vedením trenéra Františka Komňackého dokráčel pro titul.