Kavárna
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Autoportrét na otáčivém hledišti v Krumlově tancem představí díla i myšlenky Egona Schieleho

Pracují výhradně ve dvojici, a to už od doby, kdy se potkali na studiích na pražské DAMU. Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský se věnují výhradně autorské tvorbě a společně tvoří režijní duo SKUTR. Na kontě mají řadu inscenací nejen doma, ale i na zahraničních scénách a festivalech. Od letošní sezóny stojí v čele činohry Národního divadla v Praze. A právě dokončují novou inscenaci pro otáčivé hlediště v Českém Krumlově Egon Schiele – Autoportrét.

25:35

Kavárna

Vydává: Český rozhlas

Kulturní magazín z jižních Čech. Reportáže z akcí, recenze i pozvánky.

Web

Před třemi dny 20:19

Statek v Malovicích u Netolic se stal kulturním místem. Švestkový dvůr žije díky Divadlu Continuo

Dobré divadlo se dá dělat i na vesnici. To už třicet let dokazuje Divadlo Continuo, které sídlí v Malovicích u Netolic. Původní statek během let jeho členové přebudovali na svébytný divadelní prostor Švestkový dvůr. Právě tam vznikají nové inscenace i nápady na letní projekty.

Před 2 týdny 19:51

Magdalena Švecová jako první žena v historii přivedla na scénu Národního divadla Prodanou nevěstu

Magdalena Švecová patří k předním osobnostem operní režie současnosti. Jako první žena v historii režírovala na scéně Národního divadla v Praze Smetanovu Prodanou nevěstu, na naší první scéně uvedla třeba ještě Mozarta nebo Rossiniho.

Před 3 týdny 20:24

Jihočeské divadlo bude v létě hrát před otáčivým hledištěm, ale i na vesnické návsi a v kasárnách

Jihočeské divadlo se v létě rozjede za svými diváky po celém kraji. Bude hrát nejen před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, ale třeba také na návsi v Holašovicích nebo v bývalých Žižkových kasárnách v Českých Budějovicích. O tom všem bude řeč v kulturním magazínu Kavárna.

30. duben 2023 20:47

Daniel Podhradský obohatil budějovický festival Literatura žije prvním veletrhem malých nakladatelů

Novinkou letošního ročníku festivalu Literatura žije v Českých Budějovicích byl program v bývalých Žižkových kasárnách. Poprvé nabídl i veletrh malých nakladatelů Bookfest. Za jeho organizací stojí Daniel Podhradský z Cechu nakladatelů.

23. duben 2023 17:34

Spolek přátel Zlaté Koruny už roky obohacuje kulturní dění v obci, začal obnovou tradiční pouti

O kulturní život se v mnoha obcích a menších městečkách starají především místní dobrovolníci a nadšenci. Lidé, kteří mají vztah k místu, kde žijí. A právě jeden takový spolek funguje už jedenáct let v obci Zlatá Koruna na Českokrumlovsku.

16. duben 2023 18:12

Obří vyvolené krysy obsadily galerii ve Slavonicích. Je to taková apokalyptická vize, říká autor

Víte, co je Rattus Suprematus? Nový druh obří krysy, který objevil sochař Kryštof Hošek. Několik hlodavců tohoto druhu s lidskými vlastnostmi je k vidění v Galerii Masna ve Slavonicích.

9. duben 2023 17:13

Výtvarníci a sběratelé věnovali díla do dobročinné aukce pro českobudějovický domácí hospic Ledax

Desítky výtvarných děl věnovali umělci českobudějovickému domácímu hospici Ledax. Zařízení chystá svou první dobročinnou aukci, která podpoří jeho fungování. Hospicová péče totiž není plně hrazena zdravotními pojišťovnami.

2. duben 2023 15:15

Mesiáše, Prodanou nevěstu v Holašovicích i provokativní Autorku nabídne Jihočeské divadlo

Ani v závěru sezony nebudou v Jihočeském divadle chybět nové inscenace a projekty jednotlivých souborů. Vrátí se i oblíbené tituly. Co českobudějovičtí umělci přichystali na jaro a letní večery před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, se dozvíte v kulturním magazínu Kavárna.

30. březen 2023 15:42

Nikdo už neví, jak Nezmaři přišli ke svému jménu, ale dělají mu čest. Folková kapela slaví 45 let

Od roku 1978 hraje folková kapela z Českých Budějovic Nezmaři. „Nikdo už neví přesný den vzniku, nikdo už neví proč zrovna Nezmaři, ale tak to je. To už je historie,“ usmívá se basista Pavel Drengubák, kterému všichni říkají Jim.