Seriál Radiožurnálu Sport
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Atletka Dana Zátopková: Začínala s házenou, ale proslavila se v oštěpařském sektoru

Věděli jste, že prvním sportem Dany Zátopkové byla házená? V roce 1949 se v dresu Slovácké Slavie dokonce stala mistryní Československa. Po olympiádě v Londýně se vše ale změnilo. „Nejdřív jsem nevěděla, zda jsem víc házenkářka nebo atletka. V Londýně mě nadchla krásná olympijská atmosféra a od té doby jsem začala atletiku brát vážně," vzpomínala slavná oštěpařka. A vyplatilo se, že si vybrala královnu sportů, protože krátce držela i světový rekord v hodu oštěpem.

03:31

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Dnes 02:34

Proč?: Jak se fotbalové fandění může zvrhnout k tragickým událostem

Ve své době - v druhé půli 80. let - mimořádně závažný film, věnovaný negativním dopadům fotbalového chuligánství. Primitivní sportovní fandění, které snadno překlene až k agresivním choutkám a vzájemné hecování, které vede k tragickým činům. Příběh ve filmu Proč? je inspirován skutečným případem, kdy skupina mladistvých vlajkonošů zdemolovala cestou na fotbalové utkání vlakovou soupravu a ohrožovala i cestující a osamělou průvodčí.

Včera 02:46

Poslední závod: Když se lyžařské klání promění v boj o holý život

Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař své doby, vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Lyžařská padesátka se pro Hanče ze závodu změnila v boji o život. Nakonec v krutém horském počasí zahynul i jeho kamarád Vrbata. To byl Poslední závod.

Před dvěma dny 02:16

Boxerského šampiona si ve filmu Pěsti ve tmě zahrál Marek Vašut

Na roli boxera musel herec Marek Vašut intenzivně trénovat osm měsíců. Ve filmu Pěsti ve tmě si zahrál boxerského šampiona Vildu Jakuba a prohraje v roce 1935 Berlíně zápas s německým mistrem Kurtem Schallerem. A to hlavně kvůli nepochopitelnému zásahu trenéra Krakowského, který přikáže Jakubovi hodit ručník do ringu. Snímek měl hodně zvratů ať už sportovních, tak milostných. Předobrazem boxera Vildy byl několikanásobný mistr Československa a vicemistr světa Vilda Jakš.

Před třemi dny 04:22

Okresní přebor: Poslední zápas Pepíka Hnátka

"Dlouhé nakopávané balony, důraz v osobních soubojích, na žádný ťukes nemáte, jste dřeváci a proto taky hrajete okres. Neumíte si přihrát na metr a hrajete nějaký trojuhelníky jako Barcelona". Nejen tyhle hlášky, ale i svérázný přístup trenéra Hnátka, kterého ztvárnil Miroslav Krobot. se vžily do paměti nejen fotbalových fanoušků. Důležitou roli ve filmu sehrál i Ondřej Vetchý, který se představil jako fotbalista Jirka Luňák. Připomeňte si legendární filmové zpracování.

Před čtyřmi dny 02:52

Fair Play: Film reflektující poměry ve vrcholovém sportu v osmdesátých letech minulého století

Dalším zajímavým snímkem z atletického prostředí je Fair Play. Základem filmu, který natočila Andrea Sedláčková, je nutnost členů reprezentačního výběru dopovat. Hrdinka filmu sprinterka Anna, kterou ztvárnila slovenská herečka Judit Bárdos, brzy pochopí, že kvůli dopingu neroste jen její výkonnost, ale i zdravotní problémy. Důležitou roli ve filmu má i matka sprinterky, kterou si zahrála Anna Geislerová. Znáte příběhy z osmdesátých let minulého století v Československu?

Před pěti dny 01:40

Film Zátopek: Snímek věnovaný sportovnímu i životnímu příběhu jednoho z největších světových atletů

Stejně jako dominoval Emil Zátopek na atletických oválech, tak film Zátopek ovládl v březnu ceny Český lev. Z třinácti nominací získal osm cen, včetně té za nejlepší film, režii a herce v hlavní mužské roli. Tu ztvárnil Václav Neužil, který se kvůli roli Zátopka musel pustit do tvrdé a dlouhodobé atletické přípravy. S tou mu pomáhal reprezentační trenér Jan Pernica. Fyzickou a technickou průpravou musela projít i herečka Martha Issová, která si ve filmu zahrála Zátopkovou.

Před šesti dny 04:07

Přesah manželů Zátopkových i mimo sportovní dění byl obrovský

Emil Zátopek při svém premiérovém maratonském startu dokončil výjimečný olympijský hattrick a i díky výkonům na Hrách v Helsinkách 1952 je stále i téměř dvaadvacet let po smrti sportovní celebritou. Na jeho památné výkony se i po letech dívá celý svět. Uctívá ho i současný šéf světové atletiky Sebastian Coe. Jeho výkony, ale i celkový přesah mimo sportovní oblast cenil například i šéf Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Před týdnem 02:05

Dana Zátopková žila sportem i po konci profesionální kariéry. Fungovala jako trenérka

Ještě před koncem kariéry si Dana Zátopková udělala trenérskou školu při Fakultě tělesné výchovy a otevřela si tak zadní vrátka. Od roku 1964 vykonávala pozici trenérky. Olympijská vítězka v hodu oštěpem žila sportem i po skončení kariéry a finančně podpořila i několik atletických klubů. Zároveň byla i vyhlášenou filantropkou. Jejím životním krédem bylo udělat během dne něco hezkého a držet pohodu kolem sebe, aby se s lidmi z okolí dokázala bavit v pozitivním duchu.

Před týdnem 03:17

Čím se legendární běžec živil po skončení aktivní kariéry?

Poslední závod běžel Emil Zátopek ve Španělsku v roce 1958 a stylově na závěr kariéry vyhrál. A jaké byly jeho další kroky po skončení aktivní kariéry? Zůstal v armádě, kde měl na starost fyzickou připravenost vojáků. Následně pracoval v podniku Stavební geologie. „Musel jsem dělat u lopaty, nic zlého, pracovali jsme na výzkumných vrtech a v dolech. Fyzická práce mi nikdy nevadila,“ vzpomínal s úsměvem na tváři Zátopek na aktivity, kterým se mimo běhání věnoval.

Před týdnem 05:28

Jaký byl společný život Dany a Emila Zátopkových?

Zprvu o sobě ani nevěděli, že závodí na stejném stadionu. Na akci v Bratislavě už si ale padli do oka a zjistili, že se narodili ve stejný den - 19. září 1922. Řeč je o Daně a Emilovi Zátopkových. Postupně v jejich životě docházelo i k úsměvným situacím. To třeba když Zátopkův velitel Ingr byl otec Dany. „Vojenská služba má všemožné řády a předpisy, ale nikde se člověk nedočte, co má člověk říct, když chodí za dcerou velitele,“přidává historku legendární běžec Emil.