• Podcasty
  • Od Západu nefouká? Podcast o architektuře
Od Západu nefouká? Podcast o architektuře
Sezóna 1Epizoda 221. září 2023

Poslechněte si podcast: Architekti z ateliéru Pro-story: „Jeden z našich domů by majitel nejradši přestavěl.“

Navrhli řadu výrazných a také oceněných bytových domů. Dvě nominace na Českou cenu za architekturu jim přinesly realizace bytového domu na Sylvánu v Plzni a rodinného domu „Věž“ v Čižicích. O své práci, svých začátcích i aktuálních a budoucích projektech mluvili s Petrem Klímou ve druhém díle podcastu Od Západu nefouká? architekti Jiří Zábran a Tereza Nová z ateliéru Pro-story. Projekční a architektonické studio založil v roce 2014 Jiří Zábran se svým kolegou stavařem Josefem Houškou. V tandemu s Terezou Novou ale tvoří již od roku 2011. Co každého z nich přivedlo k architektuře, a co je pak svedlo dohromady? Velikost ateliéru jim umožnila věnovat se i větším projektům. Na které své realizace jsou nejvíce hrdí? Kolik zakázek mají právě na stole? A mají ambice vyrazit i za hranice regionu nebo dokonce republiky? Aktuálně se podle jejich návrhů realizuje celá obytná čtvrť Nová Papírna a staví výškový bytový dům u Borského parku. Jaká je spolupráce s developerem-architektem? A jakou zakázku by si přáli teď získat?    Co v rozhovoru uslyšíte: 0:50 – Tandem Zábran Nová 3:25 – Ateliér PRO-STORY 6:15 – V dobách studia 10:35 – Vlastní dům 12:48 – Kamarád a kolega developer 29:20 – Plzeňský region 37:10 – Ohlédnutí za realizacemi 43:05 – Plzeňské biskupství v roli investora  47:50 – Vize do budoucna  Editace: Jan Balcar, Markéta Hossingerová, Petr Klíma Hudba, zvukový design, fotografie: Jan Balcar Přepis rozhovoru najdete na webech ⁠ozn.plzne.cz⁠ [http://ozn.plzne.cz/] a ⁠Seznam Médium⁠ [https://medium.seznam.cz/autor/pestuj-prostor-7608]. Zpětnou vazbu k podcastu nám můžete poslat na ⁠klima@pestujprostor.cz⁠ [klima@pestujprostor.cz]. Sledujte nás na sociálních sítích ⁠Facebook⁠ [https://www.facebook.com/pestujprostor] a ⁠Instagram⁠ [https://www.instagram.com/pestuj_prostor/].

59:29

Od Západu nefouká? Podcast o architektuře

Vydává: Pěstuj prostor

Podcast představuje současné plzeňské architektky a architekty, které kromě vysoké úrovně jejich práce spojuje i generační blízkost – architektuře se začali věnovat po roce 1989. V rozhovorech přibližují své osobní i pracovní postoje, motivace, zkušenosti, vývoj svého vztahu k architektuře, genezi a záběr svých ateliérů i vybrané realizace. Tvůrci podcastu se snaží veřejnosti zprostředkovat současnou plzeňskou architekturu, upozornit na místní tvůrce a reflektovat jejich tvorbu. Připravuje a moderuje Petr Klíma ze spolku Pěstuj prostor. Zpětnou vazbu mu můžete poslat na klima@pestujprostor.cz.

Web

Před šesti dny 01:34:21

„Architektura by neměla být definitivní,” říká architekt Radek Dragoun

Radek Dragoun směřoval k profesní dráze architekta od svých gymnaziálních let a již během studia na vysoké škole se mu podařilo dovést do realizace svůj návrh kostela v Plzni-Bolevci, který doplnil původní vesnickou zástavbu. Jaké bylo studium v Praze na Fakultě architektury v devadesátých letech? Čím ho oslovila industriální architektura? Kdy navrhoval paroplynovou elektrárnu? Jaké další velké projekty následovaly? A jak všechny tyto po dvaceti letech reflektuje?  V rozhovoru s Petrem Klímou se ovšem jedním z podnětných témat stala udržitelnost. Jak Radek Dragoun nahlíží na aktuální ekonomickou a ekologickou situaci v oblasti výstavby? Co by město potřebovalo, aby se v něm mohlo lépe stavět? A proč mu dává větší smysl upřednostňovat kolektivní bydlení před individuálním? Co v rozhovoru uslyšíte: 0:55 – studium v devadesátkách 7:35 – modlitebna v Plzni-Bolevci 14:45 – tři velké projekty a návrat do Plzně 37:30 – low-tech 43:40 – udržitelnost v architektuře (pasivní domy, bytové domy  56:50 – navrhovat, projektovat, stavět 1:08:35 – bytový dům v památkové zone 1:28:00 – o hodnocení Editace: Jan Balcar, Markéta Hossingerová, Petr KlímaHudba, zvukový design, fotografie: Jan Balcar Přepis rozhovoru najdete na webech ⁠ozn.plzne.cz⁠ [http://ozn.plzne.cz/] a ⁠Seznam Médium⁠ [https://medium.seznam.cz/autor/pestuj-prostor-7608]. Zpětnou vazbu k podcastu nám můžete poslat na ⁠klima@pestujprostor.cz⁠ [klima@pestujprostor.cz]. Sledujte nás na sociálních sítích ⁠Facebook⁠ [https://www.facebook.com/pestujprostor] a ⁠Instagram⁠ [https://www.instagram.com/pestuj_prostor/].

Před 2 týdny 52:04

Ondřej Janout a Bohuslav Strejc: „Zadání jsme si vytvořili sami."

Stavební projektant Ondřej Janout spoluzaložil se svým kolegou a kamarádem jiřím Korelusem před více než dvaceti lety firmu, ze které postupně vybudovali středně velký architektonický ateliér. Před jedenácti lety se k nim připojil architekt Bohuslav Strejc. V posledních letech dvanáctičlenný ateliér získává pravidelně ocenění. Nejen o svých úspěšných realizacích mluvili společně v 6. díle s Petrem Klímou.  Oba jsou absolventy stavební průmyslovky v Plzni, každý ale v jiné době a s jiným zaměřením. Jak vzpomínají na svá studia? Proč si Ondřej vybral dopravní obory? A jak Bohuslava ovlivnil Liberec? Mezi několikanásobně oceněné stavby patří přístavba družiny pro ZŠ Plzeň – Újezd nebo Paluba Hamburk v exponovaném předprostoru plzeňského Hlavního vlakového nádraží. Jak získali zakázky a jak k oběma realizacím přistupovali? Chodí do nové družiny děti rády a proč je Paluba druhem pop-up architektury? Zkušenosti mají ale i s jinými než veřejnými zadavateli. Jak se jim spolupracuje s developery? Jaké je to stavět bytové domy, plánovat obytné čtvrti? A jaké je to tvořit své bydlení?  Co v rozhovoru uslyšíte: 1:15 – projectstudio 8 10:20 – spolupráce s oborovými kolegy 12:00 – o studiích 17:25 – veřejné zakázky a soukromí klienti 21:10 – příběh družiny 29:20 –  odměna za úspěch 32:40 – příběh Paluby 36:05 – o bydlení a developerech 48:12 – vlastní bydlení Editace: Jan Balcar, Markéta Hossingerová, Petr KlímaHudba, zvukový design, fotografie: Jan Balcar Přepis rozhovoru najdete na webech ⁠ozn.plzne.cz⁠ [http://ozn.plzne.cz/] a ⁠Seznam Médium⁠ [https://medium.seznam.cz/autor/pestuj-prostor-7608]. Zpětnou vazbu k podcastu nám můžete poslat na ⁠klima@pestujprostor.cz⁠ [klima@pestujprostor.cz]. Sledujte nás na sociálních sítích ⁠Facebook⁠ [https://www.facebook.com/pestujprostor] a ⁠Instagram⁠ [https://www.instagram.com/pestuj_prostor/].

2. listopad 2023 57:12

Architektka Vladimíra Martinovská: „Ve Švýcarsku jsem postrádala motivaci něco zlepšovat.“

Vlaďka Martinovská patří mezi ty, kteří využili možnosti vysokoškolského studia odjet do zahraničí naplno. V rámci studijních stáží navštívila Dánsko, Lichtenštejnsko nebo Japonsko. Až nakonec na osm let zakotvila ve Švýcarsku. Nejen o svých zkušenostech ze zahraničí si povídala s Petrem Klímou v dalším díle podcastu Od Západu nefouká?.  Jak si Vlaďka vybírala země pro své studijní pobyty? Jak a v čem ji zahraničí formovalo? Jaký je rozdíl mezi českým a švýcarským oborovým prostředím a přístupem k práci? A proč se nakonec rozhodla vrátit do Česka? Od roku 2019 pracuje v tehdy nově zřízeném Ateliéru veřejného prostoru na Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. Jak hodnotí plzeňský veřejný prostor? Čeho se jí podařilo za tři roky působení dosáhnout? K čemu slouží manuály veřejného prostoru a jak se daří s nimi dále pracovat? Smysl vidí také v aktivním zapojení se do vzdělávání studentů. Kde a jak vyučuje? A v čem prospívá práce se studenty jí samotné? Co v rozhovoru uslyšíte: 0:55 – cesta k architektuře 2:20 – studium a zahraniční stáže 12:10 – život a praxe ve Švýcarsku  24:30 – Ústav koncepce a rozvoje města Plzně 29:00 – manuály 38:00 – řemeslníci 45:25 – plus a mínus v Plzni 52:20 – akademické prostředí Editace: Jan Balcar, Markéta Hossingerová, Petr Klíma Hudba, zvukový design, fotografie: Jan Balcar Přepis rozhovoru najdete na webech ozn.plzne.cz [http://ozn.plzne.cz/] a Seznam Médium [https://medium.seznam.cz/autor/pestuj-prostor-7608]. Zpětnou vazbu k podcastu nám můžete poslat na klima@pestujprostor.cz [klima@pestujprostor.cz]. Sledujte nás na sociálních sítích Facebook [https://www.facebook.com/pestujprostor] a Instagram [https://www.instagram.com/pestuj_prostor/].

19. říjen 2023 58:50

Aleš Kubalík z ateliéru Sporadical: „Tvořím architekturu v přítomném okamžiku.“

Jak o své práci uvažuje a co dalšího plánuje? O tom s Petrem Klímou hovořil ve čtvrtém díle podcastu o architektuře Od Západu nefouká? architekt Aleš Kubalík, zakladatel aktuálně tříčlenného ateliéru Sporadical. Musí umět v tříčlenném kolektivu všichni všechno? Které typy zakázek získávají a které se jim naopak vyhýbají? A jak se po dvaceti letech snaží předcházet rutině? Pozoruhodná a mnohonásobně kladně hodnocená stavba sportovní haly v Dolních Břežanech zavedla hovor k soutěžím. Co pro ateliér znamená získat významné ocenění? A vyhledávají vůbec soutěže? V pokračování rozhovoru pak Aleš reflektoval skrze své přibývající zkušenosti z praxe současné podmínky pro vznik dobré architektury a současná společensky naléhavá témata, která ovlivňují mimo jiné právě i architekturu.     Co v rozhovoru uslyšíte: 1:30 – Mezi Plzní a Prahou 3:20 – Počátky ateliéru Sporadical 8:55 – Jak funguje tříčlenný ateliér 17:15 – Soutěže a efekt oceněných projektů 26:40 – Předcházení rutiny 32:00 – O stavbě 39:45 – Vývoj společnosti a aktuální témata 51:22 – Vyhlídky pro Plzeň Editace: Jan Balcar, Markéta Hossingerová, Petr Klíma Hudba, zvukový design, fotografie: Jan Balcar Přepis rozhovoru najdete na webech ⁠ozn.plzne.cz⁠ [http://ozn.plzne.cz/] a ⁠Seznam Médium⁠ [https://medium.seznam.cz/autor/pestuj-prostor-7608]. Zpětnou vazbu k podcastu nám můžete poslat na ⁠klima@pestujprostor.cz⁠ [klima@pestujprostor.cz]. Sledujte nás na sociálních sítích ⁠Facebook⁠ [https://www.facebook.com/pestujprostor] a ⁠Instagram⁠ [https://www.instagram.com/pestuj_prostor/].

5. říjen 2023 54:13

Jaromír Veselák a Jan Toman: architekti s přesahem do občanské sféry

Jaromír Veselák a Jan Toman jsou praktikujícími architekty, ovšem nemálo času investují i do občanských aktivit ve veřejném prostoru. O tom, jak se architektura prolíná s jejich veřejným občanským působením, ať už jde o roli politika nebo tvůrce komunity, hovořili v dalším díle podcastu Od Západu nefouká? s Petrem Klímou.  Profesní dvojici utvořili během působení v neformální plzeňské architektonické skupině Zapálení 02. Jak na činnost skupiny vzpomínají a jak je ovlivnila setkání s velkými jmény české současné architektury, se kterými se během pořádaných akcí potkali? Ve své architektonické praxi přijímají nejčastěji zakázky rekonstrukcí, přístaveb nebo rodinných domů. V posledním období se jim ovšem naskytla výjimečná pracovní příležitost, a sice při obnově historicky cenného interiéru od Adolfa Loose. Jaký úkol je čekal v rámci rekonstrukce Semlerovy rezidence? A  jak obecně nahlížejí na současnou plzeňskou architekturu? Co v rozhovoru uslyšíte: 2:50 – Jaromír Veselák: o tvorbě 7:20 – Jan Toman: reflexe politického angažmá 13:29 – Zapálení 02 20:10 – Semlerova rezidence 32:35 – jak dělat architekturu 39:05 – úspěchy v soutěžích 45:00 – současná architektura v Plzni Editace: Jan Balcar, Markéta Hossingerová, Petr Klíma Hudba, zvukový design, fotografie: Jan Balcar Přepis rozhovoru najdete na webech ⁠ozn.plzne.cz⁠ [http://ozn.plzne.cz/] a ⁠Seznam Médium⁠ [https://medium.seznam.cz/autor/pestuj-prostor-7608]. Zpětnou vazbu k podcastu nám můžete poslat na ⁠klima@pestujprostor.cz⁠ [klima@pestujprostor.cz]. Sledujte nás na sociálních sítích ⁠Facebook⁠ [https://www.facebook.com/pestujprostor] a ⁠Instagram⁠ [https://www.instagram.com/pestuj_prostor/].

Sezóna 1Epizoda 17. září 2023 01:04:41

Studio Flat & House stojí na energii Přemysla a Víta Spálenských

Hosty prvního dílu podcastu Od Západu nefouká? se stali plzeňští stavební inženýři Přemysl a Vít Spálenští, zakladatelé ateliéru Flat & House. Přemek s Vítem u vlastních projektů zastanou téměř všechny role, které se během návrhu a realizace staveb postupně uplatňují – od investora přes architekta, projektanta, stavitele a stavbyvedoucího až po uživatele. Někdy na stavbě pracují i vlastníma rukama. Jak vznikla myšlenka společné rodinné firmy? Podle čeho si Přemek s Vítem vybírají domy, do nichž se rozhodnou investovat? Proč je pro ně zásadní bydlet ve svých realizacích? A jak se zrodil nápad na mobilní bydlení WheelHouse? Co v rozhovoru uslyšíte: 00:50 – rodinný podnik 09:30 – investoři 18:20 – stavebníci i stavitelé 24:00 – rekonstrukce historických bytových domů 27:50 – cíleně malá firma 37:10 – interakce 43:50 – finanční toky 45:50 – domy na Sylvánu 47:55 – WheelHouse 1:00:10 – situace v Plzni Editace: Jan Balcar, Markéta Hossingerová, Petr Klíma Hudba, zvukový design, fotografie: Jan Balcar Přepis rozhovoru najdete na webech ⁠ozn.plzne.cz⁠ [http://ozn.plzne.cz/] a ⁠Seznam Médium⁠ [https://medium.seznam.cz/autor/pestuj-prostor-7608]. Zpětnou vazbu k podcastu nám můžete poslat na ⁠klima@pestujprostor.cz⁠ [klima@pestujprostor.cz]. Sledujte nás na sociálních sítích ⁠Facebook⁠ [https://www.facebook.com/pestujprostor] a ⁠Instagram⁠ [https://www.instagram.com/pestuj_prostor/].