Okolo češtiny
NejnovějšíPřed šesti dny

Poslechněte si podcast: Asi dvacet lidí

Jak budete referovat o tom, že někde bylo dvacet lidí? Bylo tam asi dvacet lidí? Bylo tam ze dvacet lidí? Více prozradí náš bohemista.

03:44

Okolo češtiny

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasové fejetony o záludnostech, zajímavostech a netušených možnostech českého jazyka.

Web

Před týdnem 03:42

Tajemník a tajný rada

Vytrácí se z našeho světa tajemství? A co má slovo tajemník či tajný rada společného s tím opravdovým tajemstvím, tak jak ho všichni známe? Na tuto lingvistickou otázku se podívá náš bohemista.

Před 2 týdny 03:17

Sloveso „sestávat“. Víte, v čem se při jeho užívání často chybuje?

Čeština je hodně slovesný jazyk. V českých textech se běžněji objevuje dohromady asi dvacet tisíc sloves. Jedním z nich je i sloveso sestávat. Možná vás překvapí, že jej při užívání často chybně doprovází příklonné slovíčko se. Téma pro našeho bohemistu.

Před 3 týdny 03:39

Kantor

Kantor nebo učitel? Jedná se o synonyma či nikoli a odkud vlastně tato slova pochází? Na tuto jazykovou otázku nám dnes odpoví náš bohemista.

22. srpen 2023 04:12

Album v množném čísle

Ukládáte si fotky do alb nebo albumů? Jak je to se skloňováním tohoto slova a odkud pochází? Na toto téma se podíval náš bohemista.

15. srpen 2023 03:52

Co si myslel Dobrovský o budoucnosti češtiny?

Jméno Josefa Dobrovského nám je všem dobře známé. Jak se ale stavěl k budoucnosti češtiny a proč bychom ho mohli řadit mezi nejdůležitější obrozence? U příležitosti 270. výročí jeho narození nám o jeho osobnosti poví víc náš bohemista.

8. srpen 2023 04:00

Diletant/Diletant, hanlivé nebo nikoli?

Slovo diletant ve většině z nás vyvolá negativní příznak něco hanlivého, nehezkého. Je toto slovo, ale opravdu hanlivé nebo tomu bylo v minulosti jinak? Z jazykového hlediska se na to podívá náš bohemista. Připravuje Ondřej Bláha.

1. srpen 2023 03:44

Okurková sezona

Okurková sezona. Tedy období, kdy se nic zvláštního neděje. I tak by to šlo tohle slovní spojení volně vysvětlit. Kde se vzalo a jak je to v sousedních zemích a jazycích, znají ho? Téma pro našeho bohemistu.

25. červenec 2023 03:22

Lážo plážo

Lážo plážo. Spojení, které k prázdninovým měsícům určitě patří. Lážo plážo tak nějak evokuje pohodu, klid, případně nic nedělání. Jak je to s původem tohoto slovního spojení, to je téma pro našeho bohemistu.

18. červenec 2023 03:18

Zmrzlina lahodí jazyku i uším

Zmrzlina lahodí nejenom na jazyku, ale i v uších. No, jen si to slovo řekněte nahlas. Zajímavou historiku k tomu má náš bohemista, který mimo jiné zjistil, že slovo zmrzlina je v našich končinách už přes dvě stě let, ale na prvopočátku se používal německý ekvivalent.