Akcent
17. leden 2023

Poslechněte si podcast: Silný dokument a hrátky s žánry. Loňský rok byl mimořádně filmově povedený

Saša Michailidis se ptá filmové publicistky a redaktorky Respektu Jindřišky Bláhové a redaktora Vltavy, který se specializuje na film, Tomáše Piláta. Arvéd, Il Boemo a BANGER., to jsou snímky, které získaly nejvíce nominací na Českého lva za rok 2022. Výběr koresponduje i s preferencemi Sdružení české filmové kritiky ze začátku roku. Jaké jsou současné trendy v tuzemské kinematografii?

26:43

Akcent

Vydává: Český rozhlas

Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách. 

Web

Včera 25:22

Výběr týdne: maniakální Tarantino, zlatý čas audia, český tanec, status umělce nezbytný

Saša Michailidis mluví s hosty o filmaři Quentinu Tarantinovi, který oslavil šedesátku. Konference Radiodays Europe potvrdila, že zažíváme zlatý věk audia. Jaká je úroveň současného českého tance a pohybového divadla? Ukáže Česká taneční platforma. Definovat status umělce bude náročné, v umělecké branži se sbírají data.

Před dvěma dny 24:19

Cesta ke statusu umělce bude ještě trnitá. Potřebujeme tvrdá data, zní v Akcentu

Saša Michailidis se ptá Marka Prokůpka z Fakulty podnikohospodářské VŠE v Praze a Zdeňka Prokeše z Asociace tanečních umělců ČR. Nestandardní pracovní podmínky, nízké a nepravidelné příjmy, nepředvídatelnost návratnosti umělecké práce, nedostatečná sociální ochrana… I tyto problémy trápí umělce na volné noze v Česku. Jaké podmínky ke své práci umělci potřebují? Proč je nutné definovat status umělce?

Před třemi dny 26:22

Fascinace těly různých věků i dispozic. To je pohybové divadlo

Saša Michailidis se ptá členky Dramaturgické rady České taneční platformy 2023 Markéty Málkové a taneční, divadelní publicistky Hany Strejčkové. Česká taneční platforma opět po roce napoví, jaký je současný český tanec. Festival se koná v Praze od zítřka do neděle a představí výběr devíti inscenací. Jaká je úroveň tuzemské taneční scény? Jak se dokážou uplatnit čeští tanečníci v cizině?

Před čtyřmi dny 26:30

Zlatý věk audia je tu. Rádio by se mělo naučit kvalitní obsah lépe propagovat, zní v Akcentu

Saša Michailidis se ptá manažerky pro rozhlasovou sekci EBU Edity Kudláčové a šéfredaktorky Vltavy Jaroslavy Haladové. Obliba podcastů a dalších audioformátů vzrůstá hlavně u mladé generace. Co to znamená pro budoucnost rozhlasového vysílání? Jak na aktuální trendy dokážou reagovat veřejnoprávní, komerční média i nezávislí tvůrci? I o tom byla konference Radiodays Europe, kterou hostila Praha.

Před pěti dny 22:13

Tarantino je filmový maniak, hledač podivností, král soundtracků. Ale není banální, míní publicisté

Saša Michailidis se ptá publicistky a programové ředitelky Letní filmové školy Ivy Hejlíčkové a filmového publicisty z Kinoboxu Kamila Fily. Režisérovi, scénáristovi, producentovi a herci Quentinu Tarantinovi je dnes 60 let. Estetizované násilí, vulgarity, černý humor, hra se žánry, dlouhé dialogy, i to charakterizuje jeho tvorbu. Proč Tarantino vyvolává kontroverze a kdy filmově dospěl?

Před týdnem 24:08

Výběr týdne: česká videohra oslovila svět, spisovatelé se druží a české divadlo perlí

Saša Michailidis mluví s hosty o nezávislých videohrách, protože u nás i v zahraničí zaujala hra Afterglitch vývojáře Vladimíra Kudělky. Rozebíráme situaci českého PEN klubu a Asociace spisovatelů, obě tyto literární organizace mají nová vedení. A u příležitosti vyhlášení výsledků Cen divadelní kritiky a ankety Divadelních novin debatujeme o trendech v českém divadle.

Před týdnem 25:37

České divadlo je rozmanité. Kritici vítají původní texty o současnosti i majstrštyky v regionech

Saša Michailidis se ptá divadelní kritičky Marie Reslové a divadelního kritika, redaktora časopisu Svět a divadlo Vladimíra Mikulky. Konec rudého člověka, to je podle výsledků Cen divadelní kritiky inscenace loňského roku. Hlasující v anketě Divadelních novin považují za povedenější nastudování opery Alcina v ND Brno. Jaký je stav divadla v Česku? Jakým směrem se ubírá? O čem vypovídají divadelní ceny a ankety?

Před týdnem 26:06

Podpora literárních talentů a rozvíjení kontaktů v cizině. Spisovatelé chtějí spolupracovat

Saša Michailidis se ptá nového předsedy českého PEN klubu Ondřeje Vaculíka a také nové předsedkyně Asociace spisovatelů Anny Luňákové. V jaké situaci se tyto dvě literární organizace nacházejí a čí zájmy zastupují? Co by chtěla nová vedení změnit? Jak těžké je sehnat peníze na provoz? A jak využít generačního rozdílu členů PEN klubu a Asociace spisovatelů?

Před týdnem 24:44

Nezávislá videohra Afterglitch uhranula svět. Je mimořádná a vymyká se mainstreamové produkci

Saša Michailidis se ptá vývojáře nezávislých her, výtvarníka, autora hry Afterglitch Vladimíra Kudělky a Jiřího Bigase z magazínu Vortex, který se zabývá videoherní kulturou. Nezávislá scifi videohra Afterglitch může získat prestižní světové ocenění. Jaké postavení mají takzvané indie hry ve světě herního průmyslu? Jakou odezvu mají v herní komunitě, co na ně publikum?

Před 2 týdny 25:24

Výběr týdne: české umění v cizině, filmoví Oscaři, Magnesia Litera, bruselský styl na železnici

Saša Michailidis mluví s hosty o možnostech prezentace českého výtvarného umění v zahraničí, Drážďany totiž hostí ojedinělou výstavu. Věnujeme se filmovým Oscarům a výzvám, kterým čelí Hollywood. Nominační kategorie výročních knižních cen Magnesia Litera doznaly změn. A hledá se další využití pro železniční budovy v bruselském stylu.