Vybrali jsme pro vás
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Arterie Patrika Illa. Muzeum skla a bižuterie představuje významného designéra a výtvarníka

Prosklený výstavní prostor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou zaplnila díla slovenského designéra Patrika Illa. Specializuje se na produktový design pro přední evropské výrobce užitkového skla, věnuje se i experimentálnímu designu.

05:04

Vybrali jsme pro vás

Vydává: Český rozhlas

Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti. 

Web

Včera 02:58

Linecké, rohlíčky i šuhajky. Ve školní cukrárně na Králově Háji pečou na 300 kilo vánočního cukroví

Vánoční cukroví je doménou českých domácností. A pečou ho i studentky a studenti oboru cukrář Střední školy gastronomie a služeb v Liberci.

Před dvěma dny 02:52

Jak to bylo dřív: Mikuláš chodil zásadně v předvečer svého svátku a vždycky všechno věděl

Jablka, čokoláda, bonbony, brambory a pár kousků uhlí. I takovou nadílku ještě před několika desetiletími dostávaly děti od čerta a Mikuláše. Několik vzpomínek a malé zamyšlení v komentáři Vladimíry Hamalové.

Před třemi dny 05:04

Vánoční ozdoby se vrací k českým tradicím. Letošním trendem jsou i ty s motivy malíře Josefa Lady

Ve vzorech vánočních ozdob roku 2023 budou převažovat jednoduché motivy a návrat k české tradici. Potvrzují to výrobci i odborníci. Jedna z libereckých firem se spojila s Ladovou rodinou a společně vymyslely, jak jeho tvorbu se skleněnými ozdobami propojit.

Před čtyřmi dny 02:43

Zklidnění nebo předvánoční shon? Nad adventním obdobím se zamýšlí Vladimíra Hamalová

Na adventním věnci zapalujeme první svíčku a podle našich předků by následující čas měl být ve znamení zklidnění a rozjímání. Ne vždy to tak ale bylo, zamýšlí se komentátorka Českého rozhlasu Liberec Vladimíra Hamalová.

Před šesti dny 02:49

Kometou do Drážďan. Na nejstarší vánoční trh v Německu vyjíždí speciální vlak z Liberce

Svařák, vánoční štola, grilované klobásy a desítky prodejních stánků. To jsou vyhlášené adventní trhy v Drážďanech. Předvánoční atmosféra láká do saské metropole každoročně i tisíce Čechů. Z Libereckého kraje tam vyjíždí i speciální adventní vlak.

Před týdnem 06:19

Podzemí chrámu: Hrob svaté Zdislavy se nesmí hnout, to byla podmínka pro přestavbu, podotýká páter

Rekonstrukce interiérů baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí se chýlí ke svému závěru. Byli jsme se podívat v dokončovaném podzemí.

Před týdnem 02:08

Fotbalistův coming out i střelba před gay barem. V kunratickém kostele vystavují díla s tématem LGBT

Známý kostel v Kunraticích u Cvikova, takzvaný Křišťálový chrám, slouží už několik let také k výstavním účelům. Vystavuje tam například sklárna Pačinek Glass a prostor dostávají i další umělci.

Před týdnem 09:31

Odměnou psovi je dřina, pro závodníka medaile. A klobásy od táty, pochvaluje si šampion v canicrossu

V sedmnácti letech je Sebastián Bohun ze Stráže nad Nisou dvojnásobným juniorským mistrem světa v canicrossu. Péče o psy zaměstnává celou rodinu.

Před týdnem 03:58

Vidíte v obrazech něco jiného než autor? V jablonecké galerii Nisa Factory o tom můžete dát vědět

Vidět v obrazech něco jiného než autor, není až tak neobvyklé. Většinou se o tom mezi návštěvníky výstav jenom šušká. V jablonecké galerii Nisa Factory mohou návštěvníci obrazy pojmenovat.

Před 2 týdny 02:55

Vánoční hvězda i „suché Vánoce“. Sváteční výzdoba ze zahradnické školy

Desítky vánočních hvězd, jak se přezdívá pryšci nádhernému, rostlině původem z Mexika, každoročně vypěstují ve střední odborné škole v Jablonecké ulici v Liberci. Za budoucími zahradníky se vypravila redaktorka Jana Švecová.