- Podcasty
- ArtCafé

Poslechněte si podcast: Světový den hlasu: Od šepotu po řev
Do laboratoře hlasových experimentů napříč světem vás u příležitosti Světového dne hlasu zve Eliška Vidomus. Čekají nás hudebníci a hudebnice, kteří rádi prozkoumávají hranice svých hlasových možností, od švýcarského performera Andrease Schaerera, přes francouzskou vokální akrobatku Leilu Martial až po americkou skupinu Roomful of Teeth. Z české scény zazní HlasKontraBas Oktet a Lucie Páchová s kapelou Talaqpo.
ArtCafé
Objevujte témata a osobnosti mimo hlavní kulturní proud.
Semenařit je umění i odvěké gesto svobodné kultury
Klára Hrdá v Česku založila iniciativu Semínkovna, díky které u nás máme více než 150 semínkových knihoven. Jsou to místa, kde se lidé bezplatně dělí o své přebytky semínek. Jedno z nich je i v pražské Knihovně Antonína Švehly, kde o něj pečuje Lenka Langová, která se zároveň v Ústavu zemědělské ekonomiky a informací věnuje vzdělávání.
Dny Evropského filmu lákají na objevy i Andreu Arnold
Převyprávění Shakespeara ve hře GTA, premiéra Andrey Arnold či street casting – co dále přinesou letošní Dny Evropského filmu? Jak se vybírají festivalové snímky a jakou roli hraje vzdělávací platforma Cinergy? Dramaturg Šimon Šafránek a Radka Weiserová z Cinergy přiblíží program i doprovodné aktivity. Agáta Hrnčířová hovoří také s režisérkou Terezou Kotyk, autorkou česko-rakouského filmu Nebelkind: Konec mlčení.
Nový pohled na Ameriku 19. století
Na jedné straně třeštící velkoměsto, na druhé pustá divočina. Tak cestovatelé či malíři referovali o životě v Americe 19. století. Otázku „dobyvatelské Evropy vs. divošské Ameriky“ dnes znovu promýšlí kunsthistorici na celém světě, a do debaty přispívá i výstava v Západočeské galerii, kterou její autorky připravovaly tři roky. Taťánu Petrasovou v ArtCafé doplnil a další galerijní novinky přidal ředitel Roman Musil.
Když město dobře pečuje o svou kulturu
„Veřejné peníze jsou investicí, která má návratnost. Když dáte korunu do divadla, vrátí se vám dvě,“ říká teatrolog a historik Bohumil Nekolný, autor nové knihy Divadlo a společnost podruhé aneb Úděl sisyfovský 1998–2020. ArtCafé se zaměří na Ostravu jako příklad funkční spolupráce mezi kulturními aktéry a samosprávou. Do debaty se kromě Bohumila Nekolného zapojí tanečnice a kurátorka Jana Ryšlavá z platformy MOVE Ostrava a umělecký šéf Divadla Loutek Jakub Maksymov.
Čáry života: Hlavní zoufalec ve svých písničkách jsem já
Co vedlo Jana Boroše k tomu vystoupit z kapelní anonymity a promluvit skrze písničky své kapely Čáry života sám za sebe? Co mu dalo účinkování v úspěšné kapele Fiordmoss. Jak se na autorovy podepsal úspěch debutu Stínítko? Proč kapela nahrávala novou desku Sluníčko ve studiu dohromady? A co Jana baví víc – práce ve studiu nebo koncertování? To vše a mnohem více probere rozhovor, který s Janem ve vltavském studiu vedl Pavel Zelinka.
Jsou hudební ocenění barometrem scény?
Sezóna hudebních cen je v plném proudu – kdo letos uspěje a co říká rok 2024 o česko-slovenské scéně? Art Café Davida Pomahače se zaměřuje na rozdíly mezi cenami Anděl, Apollo, Vinyla a slovenskými Radio_Head Awards. Jak se hlasuje, co ocenění znamenají pro umělce a jak funguje jejich financování? Hosty jsou Lucie Hájková a Honza Vedral (Anděl), Zdeněk Neusar (Vinyla), Pavel Kučera (Apollo) a Janka Imrichová (Radio_Head Awards).
Romská princezna i životní příběh v rytmu cimbálu
Dana Račková, divadelní režisérka a zakladatelka vokální kapely Milánosz, s hudebníkem a cimbálistou Michalem Taragošem představují čerstvou společnou tvorbu. Hlavní roli v ní hrají romské pohádky, příběhy 20. století i kouzlo cimbálu. Na jaře vychází jejich nová knížka V rytmu cimbálu. V lednu měla v Moravském divadle Olomouc premiéru Pohádka zakletá do cimbálu, hudebně-taneční inscenace pro děti a jejich dospělé.
Imerzivní světy rozšiřují schopnost vnímat umění
Kino Utajeno i Pomezí se konají v běžně nedostupných prostorách ve spojení s výraznou scénografií a tajemnou atmosférou. Aktivní zapojení stran diváctva je žádoucí, ale není vyžadováno. Agáta Hrnčířová mluví se zakladatelkou projektu Kino Utajeno Barboru Podškubkovou, performerkou Vojtěškou Dubcovou a režisérem Lukášem Brychtou z divadelního projektu Pomezí o momentech překvapení i posunování hranic komfortní zóny.
Jeden svět: Od reportáže k poetickému eseji
„Lidskoprávní filmy se z reportážních záznamů aktuálního dění proměňují v poetické, osobní a nápaditě zpracované vhledy, kterými se tvůrci snaží sdělit nadčasové postřehdy o svých zkušenostech a lokalitách,“ říkají vedoucí programu Jednoho světa Tomáš Poštulka a dramaturgyně Lea Petříková. Proč festival zahájí syrské Vzpomínky plné přízraků? V Artcafé se ptala Hana Slívová, a došlo i na reflexi dění na Slovensku.