• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
12. říjen 2023

Poslechněte si podcast: ArtCafé: Uvidět za soumraku nebeskou sféru jako někdo jiný

Malíř Jakub Tajovský zkoumá technologické možnosti stavby obrazu, při tvorbě spolupracuje například se svým robotem. Noří se do krajin, kde nachází synkrezi přírodních a technických sil. Vizuální umělec Jozef Mrva ml. v disertační práci Alternativní ontologie: topologická imaginace a topologický materialismus popisuje pojetí prostoru jako ohebné a zároveň soudržné sítě vztahů obsahující možnost snění o alternativách.

43:54

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Včera 47:07

ArtCafé: Vyšly dvě růžové knihy o spřízněnosti a odloučení

Vznik a záměr knihy Náhradka: Každé dítě by mělo vyrůstat doma, kterou vydal Vyšehrad, popisují její autorky: novinářka Barbora Postránecká a fotografka Jana Plavec. Nad buřičským titulem Zrušte rodinu: Manifest za péči a osvobození se zastavuje editor knihy, kurátor a umělec František Fekete spolu s Terezou Stejskalovou, kurátorkou a ředitelkou tranzitu. Právě tranzit.cz knihu Sophie Lewis vydal v překladu Olgy Pek.

Před čtyřmi dny 25:58

Kultura Plus: Jaké jsou Geniální přítelkyně od Eleny Ferrante v divadelním zpracování nebo jak vypadá třímetrový "Jubilejní betlém" v pražském Klementinu?

Také to vám prozradí týdeník Kultura Plus. A bývalý slovenský premiér a renomovaný ekonom Ľudovít Ódor představí svou novou knihu Rychlokurz geniality. Připravila Michaela Vetešková.

Před týdnem 48:13

ArtCafé: Žádný život není jenom těžký

Cenami ověnčený mezinárodní soubor Divadlo NIE se vrací do Česka, aby v Paláci Akropolis uvedl ve dnech 11. až 13. prosince v rámci přehlídky své tvorby tři představení: Muzeum vzpomínek, Konec všeho, navždy a Přicházíme zdaleka. Do ArtCafé přišli svůj způsob práce představit zakladatelé souboru: herečka a producentka Iva Moberg, režisér a umělecký ředitel souboru Kjell Moberg a herec Tomáš Měcháček.

Před týdnem 25:56

Kultura Plus: Kultura Plus vám představí mezinárodní divadelní projekt o mírovém vyjednávání

Nabídne vám také rozhovor s ředitelem Národního divadla Janem Burianem o novinkách první české scény a prostor dostane i nová šéfka pražského Rudolfina Julia Bailey.

Před 2 týdny 47:17

ArtCafé: Udržitelné kulturní instituce: 1 – Národní divadlo

Můžeme být udržitelní bez spolupráce s ostatními? Jak téma vnímají různé skupiny lidí? Jakou roli v tom všem hraje britský manuál Theater Green Book? A omezují principy udržitelnosti kreativitu? Diskuzi se správní ředitelkou Národního divadla Janou Dvořákovou, dramaturgyní činohry Ninou Jacques a režisérkou inscenace Ještě Chvilku Annou Klimešovou vedla moderátorka Anna Herza Tydlitátová.

Před 2 týdny 26:02

Kultura Plus: Z postu ředitele Galerie Rudolfinum odchází Petr Nedoma - jak hodnotí uplynulých 30 let a jaké má dnes pocity, to se dozvíte v týdeníku Kultura Plus

Podíváme se na inscenaci Valerie a týden divů v podání Laterny magiky na baletní představení Tramvaj do stanice touha na Jatkách78. A upozorníme, že začala vysílat nová televize NASA. Průvodkyní po kulturních aktualitách je Michaela Vetešková.

Před 2 týdny 43:04

ArtCafé: Matky se ztrácí z pracovního procesu

Jak se pracuje rodičům malých dětí? Je to v tradičních profesích jinak než v kultuře? O co se mohou mámy a tátové ve složité i krásné životní situaci opřít? Co jim slaďování jejich pracujících a pečujících povinností usnadňuje a co naopak hází klacky pod nohy?

Před 2 týdny 30:03

Špína: Šoková taktika a vymezování. Bunkerer se svíjí v rytmu krve, potu a železobetonu

Přísné projekce, masky, samply ze socialistické éry i fascinace tehdejší architekturou a grafikou. To vše v sobě skrývá projekt Bunkerer, čerstvá krev navazující na temnou a tísnivou EBM tradici. Do ní vplétá současná společenská témata a vyznává se ze silných inspirací industriálním Kladnem, odkud Vojta Líba, stojící za Bunkerer, pochází.

Před 2 týdny 48:10

ArtCafé: Hřiště, kde kvete dobrodružství a svobodná hra

Hřiště jako prostor pro rozhodování a svobodnou vůli; jako místo, kde děti sbírají odvahu vstoupit do světa, a utvářet ho vlastníma rukama. O tvořivém hřišti, tzv. adventure playground, hovoří Magdalena Smetanová, krajinářská architektka a členka spolku Město přátelské k dětem. Carolina Sidon, výtvarnice, metodička a lektorka z Muzea Říčany, popisuje proč se na takových místech daří dobrodružné hře, dětem i králíkům.

Před 3 týdny 39:41

ArtCafé: Netradiční místa pro kulturu. Navštivte Kasárna Karlín, Fuchs2 nebo Bike Jesus

O oživování budov, které by bez intervence chátraly a projektech vnášejících do těchto míst potřebný život si David Pomahač povídá s Matějem Velkem z Kasáren Karlín a Martinem Kontrou z klubů Fuchs2 a Bike Jesus na pražské Štvanici.