- Podcasty
- Český rozhlas - Umění a kultura
Poslechněte si podcast: ArtCafé: Umění na DVD mizí až překvapivě rychle. Videoarchiv NFA předchází digitálnímu temnu
Výsledkem projektu Videoarchiv Národního filmového archivu (NFA) je otevřená databáze českého pohyblivého obrazu, který stojí mimo kontext kinematografie. Projekt v ArtCafé představuje filmová historička a kurátorka Sylva Poláková a audiovizuální umělec a kurátor Martin Blažíček. Fungování feministického archivu audiovizuálních děl Centre audiovisuel Simone de Beauvoir v Paříži přibližuje spolu s Agátou Hrnčířovou kurátorka Nicole Fernandez Ferrer. Moderuje Alžběta Žabová.
Český rozhlas - Umění a kultura
Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.
ArtCafé: Hodina ticha nebo dobrovolné vstupné. Čím lákají festivaly Povaleč, Kočí v Chotči a Repete Fest?
Už 4. srpna začíná hudební festival Povaleč, o týden později 12. srpna pak multižánrové festivaly Kočí v Chotči a Repete Fest. Co se letos na festivalech chystá, přišli představit zakladatel chotečského festivalu Ladislav Groh a scénografka Iva Ščerbáková, o festivalu na Karlovarsku Povaleč mluví organizátor František Špinka a na Příbramsko na Repete Fest zve Norbert Zadák.
ArtCafé: ArtCafé z LFŠ. Filmová výchova pomocí virtuální reality
Letošní ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti se tradičně věnuje i vzdělávání v oblasti filmu a audiovize. Agáta Hrnčířová si přímo do stanu Českého rozhlasu přizvala Adélu Mrázovou a Terezii Křížkovskou, které stojí za Národním filmovým muzeem a ve vzdělávání využívají i nové technologie, jako je například virtuální realita. O zkušenostech z pedagogické a lektorské praxe mluví i lektor a metodik Aeroškoly František Topinka.
Magazín o kultuře a kulturním dění
Tentokrát vás spolu s odbornicí na rudolfínské sbírky Eliškou Fučíkovou pozveme na výstavu Mistrovská díla ze sbírek Pražského hradu, která je k vidění v Císařské konírně. Představíme dokument Erupce lásky nebo nabídneme rozhovor s Amber Galloway Gallegovou, která tlumočí hudební vystoupení pro neslyšící. Pořad připravila Michaela Vetešková.
Jak vystavovat ve sterilním kancelářském prostoru? Květinová unie nechala rozkvést budovy Rady EU
Květinová unie je název uměleckého projektu, který zastřešuje díla devíti mladých českých umělců a designerů vzniklých k příležitosti letošního českého předsednictví v Radě EU. Hlavním symbolem společného díla i individuálních intervencí se stal věneček dvanácti léčivých rostlin znázorněný na dvanácti velkoformátových kobercích. Jednotlivá díla představují umělci Barbora Fastrová, Jakub Jansa a módní designérka Karolína Juříková.
ArtCafé: Křehkost, zranitelnost i násilí promlouvá na bienále Ve věci umění 2022
Od 21. července do 23. října se odehrává v pořadí druhé bienále Ve věci umění pořádané platformou tranzit.cz ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy, a to na třech různých pražských lokalitách. Hosty Alžběty Žabové jsou vystavující umělkyně Marie Tučková (dílo Polyfonní lůno), Marie Lukáčová (dílo Middlevil 1. kapitola) a Ľuboš Kotlár (dílo Vytvaruj Spoj Rozpust Zamichej Odděl Špetku CUKRU Opakuj). Koncept letošního bienále představuje kurátor Rado Ištok.
Unikátní mistrovská díla ze sbírek Pražského hradu jsou k vidění v Císařské konírně a popíše je týdeník Kultura Plus
Nabídne vám ale také rozhovory s dvěma spisovateli a představí archivní dokumenty o operaci Anthropoid, které do Prahy dorazily z Velké Británie. Připravila Michaela Vetešková.
ArtCafé: Mezi jehlou a nití – výšivka je kód, který chrání v boji a spojuje generace
Setkání s výšivkou, jež plní roli média, skrze sérii úspěšných workshopů Dialog tradiční a moderní výšivky nabídla Alena Drury Sojková, pedagožka a výzkumnice z Masarykovy univerzity v Brně. Pohled na ukrajinskou výšivku i její symboliku (nejen) v čase války otevírá Mariya Skyba ze sdružení Berehyňa. O lidových panenkách, motankách, vypráví umělkyně a restaurátorka Yana Dereza.
ArtCafé: Erupce lásky, Slovo, A pak přišla láska… aneb Karlovarská nadílka láskyplných filmů
Šplouchání termálního bazénu zní v podkresu láskyplného ArtCafé, které se ohlíží za 56. ročníkem MFF Karlovy Vary. Hanka Malaníková natočila rozhovor s režisérem Šimonem Holým o jeho ezoterikou inspirovaném komorním snímku A pak přišla láska…, s americkou režisérkou Sarou Dosa o jejím archivním střihovém dokumentu Erupce lásky a do třetice s čerstvou držitelkou Ceny za režii Beatou Parkanovou o jejím dobovém dramatu Slovo.
Kultura Plus: Slavné plakáty od Alfonse Muchy, ale také jeho návrhy třeba krabiček na sušenky a portréty některých členů rodiny
To všechno zaplnilo Valdštejnskou jízdárnu na Malé straně v Praze. Právě tam se na výstavu "Mucha, rodinná sbírka" vypraví magazín Kultura Plus. Nejen ji, ale také další aktuality ze světa kultury představí Michaela Vetešková.
ArtCafé: Festival současného umění v Uničově ohledává neuchopitelné a navrací se k přírodě
Festival současného umění v Uničově, který se koná do 17. července, se letos odvíjí od tématu spirituality a duchovna. Pozvaní umělci a umělkyně prohledávají nemateriálno, vytvářejí tzv. magická místa a zvou na duchovní zážitky. O tom, co konkrétně letos festival na Moravě nabídne, mluví Agáta Hrnčířová s jedním z organizátorů Vojtěchem Janouškem a umělkyněmi Lucií Kramářovou, která se zabývá úzkostnými stavy, a Luisou Prokopovou, která se věnuje tématu Alzheimerovy choroby.