- Podcasty
- Český rozhlas - Umění a kultura
Poslechněte si podcast: ArtCafé: Oblečení pro ty, na které konfekce nemyslí
Co si mají obléknout lidé, jejichž těla nemají standardní proporce a tvary? S potřebami unikátního klienta pracovali studenti Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM pod vedením hostující pedagožky Simony Rybákové, která aktuálně představuje projekt na Milano Design Weeku. O proměně módy, jejím chápání a o návrzích na míru si povídá moderátorka Alžběta Žabová se Simonou Rybákovou, studentkami Barborou Kotěšovcovou, Valerií Vrbovou a unikátní klientkou Kateřinou Janíkovou.
Český rozhlas - Umění a kultura
Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.
Kultura Plus: Oscaroví hosté letošního filmového festivalu v Karlových Varech
Slavná Bílkova vila na Hradčanech je po osmi měsících zase otevřená. Je tam také nová expozice. Slovácké divadlo premiérově uvedlo muzikál Limonádový Joe. Do Brna už z Paříže přicestoval literární dar manželů Kunderových. Připravila Michaela Vetešková.
ArtCafé: Festival Luhovaný Vincent jde letos přes čáru
Multižánrový festival Luhovaný Vincent se koná od 23. do 26. června v moravských Luhačovicích. Program letošního ročníku provází téma „přes čáru“. Cílem je propojovat svět návštěvníků a místních, ale i se zaměřit na spojující body ve společnosti, jako je rozvoj empatie a spolupráce. Hosty ArtCafé Alžběty Žabové jsou umělkyně Natálie Pleváková, která pro program festivalu vytváří zvukovou instalaci na míru, a organizátorky Magdalena Petráková a Nela Klajbanová.
ArtCafé: Fake Gucci v centru Prahy je ateliér i kolektiv umělců
Fake Gucci studio je kolektiv mladých umělců a zároveň sdílený ateliér, který najdete ve starém vybydleném bytě v centru Prahy. Kromě klasického ateliéru slouží i jako místo pro setkávání, výstavní prostor nebo prodejní galerie. Jak vypadá tvorba Fake Gucci studia a jakou roli hraje v tvorbě umělců prostor a kolektiv? Jakub Vinařický se vydává přímo do ateliéru za malířkou Julií Stavianis Špačkovou, fotografkou Viktorií Macánovou a kurátorkou Editou Hornovou.
Kultura Plus: Obrazy mistrů v Císařské konírně a představení Švejkův návrat
Obrazy Alfonse Muchy ve Valdštejnské jízdárně a obrazy dalších mistrů z obrazárny Pražského hradu budou k vidění na výstavě v Císařské konírně. V Ostravě uvádí novinku Švejkův návrat.
ArtCafé: Fotografie, která ztrácí obrysy. Výstava v Domě fotografie zkoumá role transformovaného média
Výstava s názvem Věštění z noční oblohy částečně zakryté mraky v Domě fotografie Galerie hlavního města Prahy se věnuje roli fotografie v postmediální době. Návštěvník se setkává s odlišnými formáty od objektů až po mobilní aplikace. Hosty ArtCafé Jitky Kostelníkové je autorka konceptu kurátorka Jitka Hlaváčková, fotografka a spoluzakladatelka ScreenSaverGallery Barbora Trnková a teoretička vizuální kultury, badatelka a pedagožka Andrea Průchová Hrůzová.
ArtCafé: Jaké umělecké přesahy nabízí práce s rostlinami?
Květinářství Plevel vznikalo jako umělecký projekt, Efemér zase vznikl z nápadu pracovat s květinami ekologicky a s jinou estetikou, než bylo u řezaných květin běžné. V čem spočívá ekologické květinářství? Jak to vypadá, když se ze zahrádkaření stává umělecký projekt? O květinách a umění si povídá Agáta Hrnčířová se zakladatelkami projektů Plevel a Efemér Beatou Melka Alexovou a Lucií Králíkovou. Plán na poutní queer zahradu představuje umělkyně a pedagožka Barbora Lungová.
Kultura Plus: Netradiční zpracování Knihy džunglí v režii Matěje Formana nebo Svět knihy
Popíšeme historické památky ze Sýrie, které budou restaurovat čeští odborníci. Představíme ukrajinské studentky, které před válkou utekly do Prahy a napsaly tu divadelní hru. Připravila a moderuje Michaela Vetešková.
Kultura Plus: Příběh ukrajinského orchestru Kyjevští sólisté, který před ruskou agresí odjel ze země
Nabídne rozhovor o filmové novince Deníky Anne Frankové. A nabídne také názory Zdeňka Svěráka, který začal pro Českou televizi natáčet dokument Po stopách Járy Cimrmana. Události vybrala a moderuje Michaela Vetešková.
ArtCafé: Soutěž BookVision vznikla ze zvědavosti, co se na výtvarných školách děje, říká kurátorka
Ateliér knižního designu Fakulty umění Ostravské univerzity pořádá první ročník studentské soutěže, která reflektuje autorskou knižní tvorbu. Soutěž BookVision chce představit různé podoby autorské knihy. Jak může vypadat kniha inspirována prachem nebo dětskými příběhy? To zjišťuje Agáta Hrnčířová v rozhovoru s kurátorkou soutěže Julií Kačerovskou a studenty Lenkou Zadražilovou a Pavolem Godiškou. Vhled do digitálních podob knihy nabízí rozhovor s umělcem Viktorem Kopaszem.