• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
27. březen 2023

Poslechněte si podcast: ArtCafé: Tužme sokolovny –⁠ díky rekonstrukci umí překvapit

Jitka Skalická, architektka a starostka Tělocvičné Jednoty Sokol Jablonec, popisuje, jak na severu přistupují k péči o monumentální novorenesanční budovu, která byla postavena německým tělocvičným spolkem v roce 1898. Na procházku nejstarší Sokolovny, jejíž historie se píše od roku 1863, vyrážíme ze Žitné ulice s Jitkou Křepelkovou, vzdělavatelkou Sokola Pražského. O tamním tradičním loutkovém souboru Kašpárek vypráví principálka Dana Kešnerová a režisérka Libuše Kašparová.

42:19

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Před týdnem 47:45

ArtCafé: Nebát se tvořit i tam, kde se zdá, že to nejde

Tomáš Procházka, člen divadelního souboru Handa Gote Research and Development a autor blogu o hudbě v syrovém stavu –⁠ Endemit Archives, popisuje svůj vztah k technologiím a spodním proudům tvorby, kde nejde o slávu. Jaromír Typlt, literát, performer a kurátor galerie Art Brut Praha, se zastavuje u aktuální výstavy DVOJHLAS. Vystihuje také spojnice mezi art brut a digitální sférou, které pozoruje u vystavovaných umělců jako je například Ladislav Svoboda nebo Tomáš Krupka.

Před týdnem 43:24

ArtCafé: Být rozhlasák. Co se učí rozhlasoví elévové?

Lidé budou chtít vždycky poslouchat příběhy, i proto může rozhlas slavit sto let existence. Sto let pravidelného rozhlasového vysílání, informací, pořadů, zajímavostí i hudby. Jaké to vlastně je být rozhlasákem? Jaké povinnosti to obnáší? A je vůbec možné se to naučit? O rozhlasovém vysílání, elévství a životním poslání práce pro rozhlas mluví s redaktorem Liborem Vackem a zvukovým mistrem Tomášem Zikmundem v ArtCafé Anna Luňáková.

Před 2 týdny 47:36

ArtCafé: Na lodi, v kapli i na zámku. Divák nehledá jen pohodlí kinosálu, ale i vztah k místu, kde se promítá

Zažili jste někdy promítání filmu na neobvyklém místě? Co takový zážitek divákovi přinese navíc? Jak se skrze filmové projekce buduje místní komunita? Hosty ArtCafé Anny Herza Tydlitátové byla Kristýna Genttnerová, dramaturgyně lidskoprávního festivalu Jeden svět a distribučního projektu s názvem Promítej i ty!. Svou zkušenost představila i Ivana Formanová, manažerka komunitní distribuční platformy Kinedok, která spojuje fanoušky dokumentárního filmu s jejich tvůrci.

Před 2 týdny 47:05

ArtCafé: Radikalizace dětí a blouznění dospělých –⁠ téma pro scénu i knihu

Jak se na manipulaci, vztahy, moc, radikalizaci či náboženské blouznění dívá díky tvůrčí zkušenosti dramaturgyně a spisovatel? Markéta Hrehorová, dramaturgyně mezinárodního divadelního souboru Farma v jeskyni, popisuje zkušenost s multimediální inscenací Commander a projektem Online Hero. Autor knihy Varování, která vyšla roce 2022 v Argu, Marek Technik se zastavuje nad otázkami, jež přináší jeho kniha zachycující vztah matky a dospělé dcery –⁠ a⁠ jejich boj o duši té druhé.

Před 3 týdny 41:57

ArtCafé: Taneční magie a filmový experiment. Tanec pro kameru

Propojení tanečního a filmového umění není ničím neobvyklým. Jaké různé přístupy ale tato komunikace tvůrcům umožňuje? Co může taneční svět nabídnout tomu filmařskému a naopak? O tanci před kamerou z pohledu filmových tvůrců i tanečníků mluví Agáta Hrnčířová s režisérkou Terezou Vejvodovou, režisérem a odborným asistentem fyzického divadla na JAMU Tomášem Hubáčkem a tanečnicí a choreografkou Markétou Jandovou.

Před 3 týdny 43:43

ArtCafé: Ian Mikyska a Petr Borkovec nejen na Světě knihy

Skladatel Ian Mikyska a básník a spisovatel Petr Borkovec pro letošní veletrh Svět knihy přichystali čtení s živou hudbou v podání Prague Quiet Music Collective. Mezi záměry ansámblu patří mimo jiné prezentovat současnou hudbu, která věnuje zvýšenou pozornost tichu a jemným detailům zvuku. Se dvěma autory, kteří své společné dílo uvádí na Světě knihy 2023, mluví v ArtCafé o vztazích mezi psaním a skládáním, textem a hudbou Anna Luňáková.

3. květen 2023 47:26

ArtCafé: Zažij cirkus! V Chomutově a v Praze se otevírá šapitó, ve kterém si může cirkus zkusit každý

V Chomutově a v Praze se v květnu otevře cirkusové šapitó, které bude fungovat jako základna pro kulturně-vzdělávací projekt nazvaný Cirkus Base. Ten představí nový cirkus prostřednictvím otevřených workshopů a řady různorodých představení. Jak nás může nový cirkus proměnit? K čemu může být dobrý? O smyslu a poslání projektu mluví v ArtCafé s Hankou Malaníkovou ředitelka organizace Cirqueon Eliška Jevičová, lektorka a akrobatka Katka Klusáková a akrobat Michal Mudrák.

28. duben 2023 44:32

ArtCafé: Prazvuk, dech a mycelium. Výstava The Sound Inside vyzývá k cestě pod povrch

Výstava The Sound Inside v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě až do 21. května nabízí dílo autorské dvojice Tom Kotik a Daniel Vlček. Kurátorka Lucie Nováčková společně s Danielem Vlčkem v ArtCafé představila unikátní multimediální instalace, ve kterých promlouvá zvuk generovaný živým organismem. Co nám mycelium říká? Může být partnerem při tvorbě uměleckého díla? Pořad plný různorodých audio ukázek a hudby moderuje Anna Luňáková.

26. duben 2023 43:53

ArtCafé: Inkluzivní design na Zlín Design Week 2023

3. května začíná Zlín Design Week, který přináší i téma inkluzivního designu. Pro koho je takový design určený a může prohlubovat empatii? Program letošního festivalu představuje ředitelka Jitka Smolíková, o svých zkušenostech mluví i odbornice na přístupnost Mariana Chytilová, která dlouhodobě zkoumá, jak vytvářet místa otevřená všem. Uslyšíte i Petru Kmošťákovou, autorku talířů, které zpřístupňují stolování lidem s různou mírou hendikepu. Moderuje Agáta Hrnčířová.

21. duben 2023 47:19

ArtCafé: Festival populárně-vědeckých filmů AFO. Divákovi by mělo zůstat víc otázek než odpovědí

25. až 30. dubna 2023 proběhne 58. mezinárodní festival populárně vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Ten tentokrát zastřeší téma Echo. Co si pod ním představit? Jak vědecké objevy a práci komunikovat? A jak vypadá práce někoho, kdo se popularizaci vědy věnuje? Do studia Anny Herza Tydlitátové dorazili organizátor a dramaturg AFO Zdeněk Rychtera a režisérka populárně-naučných filmů a reklam Amálie Kovářová.