ArtCafé
31. květen 2023

Poslechněte si podcast: Tavicí kotel české slam poetry

Slam poetry se v českých klubech, kavárnách a na veřejnosti objevila v roce 2003. Od té doby prošla mnoha změnami, ač její srdce bije stále pro performativní poezii. Hosté ArtCafé, Bohdan Bláhovec, Thea Sedmidubská a Filip Koryta, jsou zástupci tří generací českých slamerů, od té nejstarší až po současou. Jak definují slam poetry samotní slameři? A v čem se postoje jednotlivých performerů liší? Je hodnocení publika zárukou kvality? Moderuje Anna Luňáková.

50:15

ArtCafé

Vydává: Český rozhlas

Objevujte témata a osobnosti mimo hlavní kulturní proud.

Web

Před 2 týdny 43:46

Antická Štvanice poosmé

Na pražské Štvanici čeká letos diváky Odipús Komplet. Král Oidipús v režii Ivo Kristiána Kubáka, drama Láios současné české prozaičky a dramatičky Hany D. Lehečkové v režii Zuzany Burianové a taneční libreto Propast Marie Novákové a Václava Kuneše. Proč se tvůrci rozhodli rekonstruovat právě tuto nedochovanou trilogii? Jak inscenovat a proč dnes sledovat antické divadlo? Tvůrčí tým zpovídá Hanka Malaníková.

Před 3 týdny 35:24

Sirény v umění

Jak se postava sirény, bytosti, která svým zpěvem lákala námořníky k útesům, během času proměňovala? Může její archetyp v dnešní digitální době evokovat nebezpečí, která mohou číhat i v online prostoru? Aktuální tvorba audivizuálního projektu NIVVA i skrze tuto rezonanci zkoumá složitý svět lidského vnímání a vlivu umělé inteligence, více pak prozradil v rozhovoru.

Před 3 týdny 44:15

Obchod s mírem / Umělecký kolektiv 8lidí

Kolik stojí jedna kulka? Na kolik si přijdete při prodeji starého samopalu do válečné zóny? A kolik životů takový samopal zachrání? Těmto otázkám – a mnoha dalším – se věnuje nová divadelní inscenace pro 14 diváků uměleckého uskupení 8lidí. S Annou Herza Tydlitátovou diskutovala režisérka Viktorie Vášová, scénografka Zuzana Sceranková a audiovizuální umělec Jiří Žák, který na projektu spolupracoval.

Před 3 týdny 45:48

Čtenářské kluby přinášejí radost z četby i diskuzi

Adéla Klimková založila Čtenářský klub Plzeň. Knihovnice Irena Tomášková iniciovala čtenářský seniorský klub, který funguje ve spolupráci s organizací Letokruhy na pobočce Městské knihovny v Praze Novodvorská. Helena Hubatková Selucká vede online čtenářský klub pro děti, které nemají češtinu jako mateřský jazyk. Tereza Nakládalová hovoří o projektech Nové školy, která se zabývá metodickou podporou čtenářských klubů.

22. srpen 2023 48:17

Boj o Evropské město kultury 2028

Do finále vybrala mezinárodní porota Broumov a České Budějovice, prestižní ocenění putovalo do jižních Čech. Co se skrývá za broumovským konceptem Kreativního poutnictví a českobudějovickou (PERMA)KULTUROU? Byla to mezi oběma městy spíše soutěž nebo spolupráce? Své zkušenosti a zážitky přišli do ArtCafé vyprávět programoví koordinátoři obou týmů, Petra Kultová a Matěj Vlašánek. Moderuje Hanka Malaníková.

4. srpen 2023 44:10

Hudba Briana Eno v chrámu Jiřího Příhody

Jaký zážitek přináší dílo, které není vidět, ale je slyšet? Jaké podoby může mít prázdnota v hudbě? Ticho a klid jsou hlavním tématem ambientní hudby, kterou pro instalaci NAVE Jiřího Příhody v Galerii Rudolfinum připravil britský umělec a producent Brian Eno. O výstavě a prostorovém zvuku si s hosty, ředitelem Galerie Rudolfinum Petrem Nedomou, umělcem Jiřím Příhodou a hudebním publicistou Milošem Hrochem bude povídat Agáta Hrnčířová.

28. červenec 2023 47:33

Příroda ve městech

Teploty každé léto šplhají výš a výš a pro obyvatele měst začíná být pobyt a pohyb po městě v těch nejteplejších dnech bojem o přežití. Alžběta Žabová si povídá o tom jak konkrétně můžeme o přírodních prvcích ve městech přemýšlet a jak je plánovat s editorkou knihy O stromech v ulicích Kateřinou Vídenovou, Ondřejem Fousem, zahradním architektem a zahradníkem a po Skypu se připojila také politička, aktivistka a expertka v oblasti ekologie Petra Kolínská.

26. červenec 2023 39:54

Cinematéky: vstupní brána do filmové historie

Jak promítat archivní filmy z kopie, aby zaujaly i generaci zvyklou na Netflix? A proč mají tak důležité pozice jako PRista nebo produkční v kultuře špinavý nádech a špatné pracovní podmínky? O vášni k filmové historii, moderních cinematékách, ale i o osobních cestách ke kinematografii přišli do studia pohovořit vedoucí kina Ponrepo David Havas, hlavní dramaturg Milan Klepikov a PR manažerka Jolana Danková.

19. červenec 2023 46:09

Knihy, lidé, domy zarůstají do ještědského reliéfu

Soutěž Kniha roku Libereckého kraje už šestým rokem oceňuje díla se vztahem k Libereckému kraji. Martin Fryč, vydavatel přehledu Živá kultura = živý Liberec a jeden ze členů poroty soutěže, vybírá z oceněných knih, jež slouží jako kulturní ukazatele. Vedou do Severočeského muzea v Liberci a do Strossovy vily –⁠ za historikem umění a kurátorem Luďkem Lukuvkou. Ukazují i do Podještědí, kde v Beranově hostinci o knihách, lidech a místech vypráví historik a hostinský Jan Havelka.

10. červenec 2023 45:16

Experimentální film na Marienbad Film Festivalu

Marienbad Film Festival letos opět představí snímky, které diváci a divačky běžně v kině neuvidí. Poosmé uvádí filmy experimentálního charakteru, kombinující různé žánry, techniky a umělecké přístupy. Co nás letos v Mariánských lázních čeká prozradili programový ředitel festivalu Tomáš Vobořil s dramaturgem Jiřím Angerem a svůj poslední film Signatury některých věcí představil vizuální umělec Zdeněk Baladrán. Připravila Agáta Hrnčířová.