• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
30. leden 2023

Poslechněte si podcast: ArtCafé: Obrovský prostor pro imaginaci – to je litvínovský Koldům i pražský Jižák

Největší, nejošklivější, nejslavnější –⁠ i takové je pražské panelové sídliště Jižní Město. Pohled na něj se mění pod vlivem zkušeností, imaginace nebo umění. Různé perspektivy popisuje nová kniha Jana Lukavce Jižák: město panelů, snů a mýtů. Jaký je Kolektivní dům v Litvínově? Největší v Česku, unikátní, záhadný i kontroverzní. Novinář Jan Beneš popsal život v Koldomu, tak jak si ho napříč dekádami pamatují jeho obyvatelé. Kniha Koldům v Litvínově vyjde na jaře v Academii.

41:56

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Před šesti dny 37:29

Špína: Přemíchej to a začni znovu! Raw Power od The Stooges slaví padesátku

Letos v únoru oslavila neuvěřitelných padesát let od svého vydání třetí studiová nahrávka Iggyho & The Stooges nesoucí název Raw Power. Album, které stále jiskří nespoutanou energií a přináší inspiraci hudebníkům a hudebnicím dodnes, se tak stalo jádrem aktuální Špíny. Historické okénko se však nezaměřilo pouze na Raw Power, zajímali jsme se především o samotné počátky proto punku a o kapely, které The Stooges (tak trochu) předcházely.

Před 2 týdny 46:17

ArtCafé: Filmový brak baví otrlé diváky

V těchto dnech začíná v Praze Festival otrlého diváka, který se postupně přemístí do Brna a do Hradce Králové. Jak filmovy brak definovat? V čem je důležitý pro diváky i samotný filmový průmysl? A proč pro nás může být užitečné jej integrovat, spíše než ignorovat? Hosty ArtCafé Anny Herza Tydlitátové jsou festivaloví dramaturgové Jiří Blažek a Petr Šaroch a filmová vědkyně Veronika Lengálová.

Před 3 týdny 47:22

ArtCafé: Iogi – komiksový projekt o životě v soudobém Japonsku

Mezi vítěze letošních cen Muriel patří i komiksový projekt Iogi. Kniha poskládaná z jedenácti poetických pohledů na každodenní život v soudobém Japonsku byla oceněná i v soutěži za nejlepší světový komiks (Japan International Manga Award). Do ArtCafé přijal pozvání autor scénáře Jean-Gaspard Páleníček a studentský autor jedné z kreseb (Undercurrent) Matěj Kolář. Téma doplňuje autorka Kristýna Plíhalová a její pohled na to, jak podporovat komiksové autorství, například u dětí.

Před 3 týdny 43:24

ArtCafé: Vzájemná česko-ukrajinské pomoc při šití trenek i u sporáku

Barbora Bakošová z nakladatelství Nevim patřícího pod brněnské sociální družstvo Tři Ocásci popisuje knihu Vzájemná pomoc: Jak v krizi upevňovat solidaritu. Knihu napsal americký autor Dean Spad, Nevim ji vydalo minulý rok. O Textilním hubu, který vznikl rovněž loni díky spolupráci brněnského spolku Vesna a projektu Zašívárna, vypráví Šárka Syslová. Synergii v pražské kuchyni Centra Elpida a organizace InBáze zachycuje reportáž z mezikulturního setkání nad kuřetem na paprice.

22. únor 2023 45:28

ArtCafé: Duševní zdraví v umění a médiích

Závažné potíže s duševním zdravím v průběhu svého života prožije průměrně každý pátý dospělý Čech. Jak témata duševního zdraví a nemoci komunikovat skrze umění a média? Jak vyprávět příběhy lidí se zkušeností s duševním onemocněním věrně a zároveň citlivě? Hosty ArtCafé Anny Herza Tydlitátové jsou organizátorka festivalu Na hlavu Pavla Chlebounová, výzkumný pracovník Národního ústavu duševního zdraví Alexandr Kasal a režisérka uměleckého Kolektivu Nesladim Linda Dušková.

17. únor 2023 44:50

ArtCafé: Velká Malá inventura přináší divadlo, které škrábe i hladí

Retrospektiva nejzajímavějších premiér uplynulého roku v oblasti nového divadla neboli festival Malá inventura začíná 22. února v Praze. Letošní dramaturgie akcentuje témata jako citlivost, dotek, blízkost… Která představení škrábou, drásají, nebo naopak hladí? Jaké otázky si současné divadlo klade? Hosty ArtCafé Hanky Malaníkové jsou umělecký ředitel festivalu Petr Pola a dramaturgyně Karolína Plicková. Inscenaci Seismic představuje herečka a performerka Halka Třešňáková.

15. únor 2023 47:53

ArtCafé: Batolecí divadlo prorůstá českou divadelní scénou

V čem je specifické hrát pro batolata a jejich rodiče a jaké výzvy to přináší performerům? Mají inscenace pro velmi malé diváky svá pravidla? V ArtCafé Jitky Kostelníkové přibližuje Daniela Nachtmanová 7. ročník divadelního festivalu KUK!, který je určený dětem od 0 do 3 let. O dobrodružné cestě galaxií mluví autorka inscenace Já, ty a to, performerka a členka skupiny Holektiv, Karolína Křížková. Batolecí inscenaci Ptáček a lev představí herečka a lektorka Barbora Černochová.

14. únor 2023 38:42

ArtCafé: Nová deska We elektronického dua ba:zel

Ba:zel je witch-wave duo aktivní od roku 2014, které tvoří dvojice Ewelína Chiu a Daniel Vlček. Kromě rozsáhlého turné po Evropě a Kanadě spolupracoval ba:zel s bezpočtem umělců, performerů a filmařů. Tři roky od vydání posledního alba eye draw ( s) the line vyšlo na konci roku 2022 druhé řadové album We na pražském labelu XION. Jak vznikalo, co mu předcházelo a jak tvorbu hudebníků ovlivnilo narození potomka? ArtCafé moderuje David Pomahač.

13. únor 2023 45:59

ArtCafé: Jaké technologie využívají dnešní radioamatéři?

Kdo to vlastně je radioamatér? Jak získat svou volací značku? Jak spolu radioamatéři komunikují a na jakých vlnách se setkávají? Záliba, která má mnoho podob, spojuje statisíce lidí po celém světě a tu a tam je dovede i na nečekané expedice do nejzapadlejších koutů Země. Poslouchejte s námi o světě nadšenců s vysílačkami. O radioamatérství na Vltavě promluvil předseda Českého Radioklubu Jiří Šanda a z Brna se připojil také Aleš Povalač z ústavu radioelektroniky VUT v Brně.

10. únor 2023 45:12

ArtCafé: Děti a roboti –⁠ mají si kde hrát?

Vojta Kolařík z iniciativy Make More, která stojí i za tuzemským festivalem Maker Faire, popisuje jaké výhody přináší propojení otevřených dílen a škol. Knihovnice Petra Románková má v Masarykově veřejné knihovně Vsetín na starost oddělení robotů, které si lze prezenčně půjčit. Pravidelně pořádá též rodinná setkání s roboty nebo počítačové kroužky. Spisovatel Václav Dvořák poodkrývá příběh chystaného románu Jak se vaří drak, kde se dětský hrdina potkává s kvantovým počítačem.