• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
NejnovějšíPřed šesti dny

Poslechněte si podcast: ArtCafé: Nikdo sem nepatří víc než vy. Festival Fotograf se věnuje podobám extremismu v současném světě

Nikdo sem nepatří víc než vy. To je podtitul letošního Fotograf festivalu, který v několika pražských i mimopražských výstavách řeší téma vzestupu neliberálních a krajně pravicových tendencí v Evropě. O vizualitě a ikonografii extremistických křídel politického spektra a o tom, jak se znepokojujícím tématem pracuje současná umělecká scéna, si povídá Alžběta Žabová s jednou z kurátorek festivalu Terezou Rudolf, vystavujícím umělcem Jiřím Žákem a politologem Janem Charvátem.

42:01

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Před týdnem 44:40

Festival Čekání proměny. Umění pomáhá pojmenovat nejistoty, které lidé zakoušejí před momentem změny

Plánovaná výstavba trasy D ovlivní nejen prostor, ale i život místních obyvatel. Festival Čekání proměny tento moment před změnou zpracovává. Jak se dá skrze umělecké intervence komunikovat okamžik proměny místa s obyvateli města? Co změna v podobě stavby trasy metra D obyvatelům může dát a co zase vzít? Hosty ArtCafé Alžběty Žabové jsou kurátorky festivalu a členky platformy pro navrhování veřejného prostoru Taktiky Eliška Málková a Lynda Zein a socioložka Barbora Matysová.

Před 2 týdny 48:11

ArtCafé: Mezinárodní festival pantomimy v Poličce. Jak si pantomima rozumí s moderní technologií?

Kdo jsou vizionáři české pantomimy a jaké futuristické vize se jim honí hlavou? Co je to Flow arts? Ve východočeské Poličce začíná 14. září jedenáctý ročník mezinárodního festivalu Mime Fest. O něm i o budoucnosti pantomimického umění si budeme povídat s ředitelem festivalu a mimem Radimem Vizvárym a režisérkou, pedagožkou a publicistkou Hanou Strejčkovou.

Před 2 týdny 41:28

ArtCafé: Záhadná profese filmové branže. Jak vypadá práce začínajících producentů a producentek?

Náročné i zajímavé prostředí, tlak na úspěch, potěšení z kreativní spolupráce. Jaké výzvy a radosti přináší profese filmového producenta? Hosty ArtCafé Anny Herzy Tydlitátové jsou producentka krátkých hraných a animovaných filmů Kamila Dohnalová (společnost Last Films), producentka dokumentárních a animovaných filmů Zuzana Kučerová (Frame Films) a producent filmu Banger Kryštof Zelenka (Shore Points).

Před 3 týdny 41:45

ArtCafé: Jak multifunkční umělci proplouvají mezi světy literatury a výtvarného umění?

Co se stane s poezií nebo i s prózou, když jí píšou výtvarníci, malíři, sochaři, performeři? Co se stane s obrazem, sochou, výtvarnou akcí, když je vytvářejí básníci? Odpovědi hledáme s básnířkou a performerkou Janou Orlovou, které letos vyšla kniha s názvem Neutečeš, a básníkem, spisovatelem a sochařem Viktorem Špačkem, který představí i svou letošní knihu povídek Čistý, skromný život.

Před 3 týdny 45:30

ArtCafé: Jak vzdělávat malé digitální domorodce? Mlčet, ptát se, vzít do hry kód i papír

Při objevování příležitostí a nástrah přicházejících s rozvojem digitálních technologií asistují ve školách, knihovnách i rodinách roboti William a Meriwether, Netvor nebo kouzelník. Vzdělávací aktivity z těchto sfér popisuje Eva Nečasová, designérka a zakladatelka iniciativy AI dětem. Svoji zkušenost přináší i student Josef Kahoun, spoluautor počítačové hry Codeventure. David Kudrna ze vzdělávacího oddělení NÚKIBu přináší tipy, jak nezamrznout v oblasti kyberbezpečnosti.

19. srpen 2022 44:07

ArtCafé: Výjimečná úroda ženských sól na Letní Letné. Ženy zavěšené na laně, v kruhu, na střeše šapitó

Jak se vypráví neverbální příběh na vertikálním laně? Jak předat téma depresí a úzkostí pomocí vzdušné akrobacie? Co vznikne, když se akrobatka inspiruje dokumentárním divadlem? Svůj autorský přístup k novému cirkusu a zkušenosti s přípravou sólového autorského představení přiblíží Lenka Švolíková, Klára Hajdinová a Eliška Brtnická. Moderuje Hanka Malaníková. E-mail: artcafe@rozhlas.cz.

17. srpen 2022 43:40

ArtCafé: Trubka v devíti odstínech. Dobršská brána zve na světové muzikanty i kouzlo místa

V pátek 19. 8. začíná mezinárodní hudební festival Dobršská brána, který se bude letos věnovat především trubce. Na třech pódiích se představí 31 hudebníků ze sedmi zemí. Jak se vytváří program na míru jednomu nástroji? Co dalšího letošní ročník nabízí? Hosty Jitky Kostelníkové jsou dramaturg a zakladatel festivalu Ivo Kraml, trumpetistka a skladatelka Štěpánka Balcarová a kurátorka Lucie Šiklová. Na svůj sobotní koncert zve španělská trumpetistka a skladatelka Andrea Motis.

15. srpen 2022 43:12

ArtCafé: Zvíře jako kamarád i zvíře jako oběd. Může umění měnit kulturní perspektivy?

Jak dosáhnout rovnocennějšího způsobu vzájemného mezidruhového soužití a jakou roli může mít v tomto procesu umění? Vztah lidí a zvířat je ambivalentní: jednou jsou naši domácí mazlíčci, jindy zase potrava. Pozvali jsme si kurátorku Hanu Janečkovou a socioložku Terezu Vandrovcovou, které se podílely na knize Dotek zvířete, a umělkyni Denisu Langrovou, jejíž videa je v současnosti možné vidět na výstavě Člověk a zvíře v pražské Entrance Gallery.

3. srpen 2022 44:30

ArtCafé: Hodina ticha nebo dobrovolné vstupné. Čím lákají festivaly Povaleč, Kočí v Chotči a Repete Fest?

Už 4. srpna začíná hudební festival Povaleč, o týden později 12. srpna pak multižánrové festivaly Kočí v Chotči a Repete Fest. Co se letos na festivalech chystá, přišli představit zakladatel chotečského festivalu Ladislav Groh a scénografka Iva Ščerbáková, o festivalu na Karlovarsku Povaleč mluví organizátor František Špinka a na Příbramsko na Repete Fest zve Norbert Zadák.