• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
9. září 2022

Poslechněte si podcast: ArtCafé: Mezinárodní festival pantomimy v Poličce. Jak si pantomima rozumí s moderní technologií?

Kdo jsou vizionáři české pantomimy a jaké futuristické vize se jim honí hlavou? Co je to Flow arts? Ve východočeské Poličce začíná 14. září jedenáctý ročník mezinárodního festivalu Mime Fest. O něm i o budoucnosti pantomimického umění si budeme povídat s ředitelem festivalu a mimem Radimem Vizvárym a režisérkou, pedagožkou a publicistkou Hanou Strejčkovou.

48:11

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Před čtyřmi dny 45:06

Čím nás může inspirovat současná francouzská kinematografie? Začíná Festival francouzského filmu

V těchto dnech začíná Festival francouzského filmu. Jak vypadá současná francouzská kinematografie? Proč je pro francouzské filmové profesionály snadné o své tvorbě debatovat? A jaká díla se rozhodli organizátoři zařadit do programu? Hosty ArtCafé Agáty Hrnčířové o filmové řeči a obrazech, které inspirují francouzské filmaře a filmařky, jsou dramaturgové Jakub Felcman, Anna Mitéran a režisér Arnaud Desplechin, který na festivalu uvede snímek Bratr a sestra.

Před čtyřmi dny 46:04

Bůh literatury kope do naběračky! Lao Ma překládá příběhy ze světa čínských bojových umění

Petr Vrána (Lao Ma) je tlumočník, překladatel, učitel a badatel, který zkoumá kantonsko-hongkongskou školu povídek a románů ze světa bojových umění. Unikátní výzkumný materiál ve formě časopisů a sešitových vydání románů shromažďoval během pobytu v jižní Číně, kde spolu s rodinou 7 let žil. Jeho dcera Berta Vránová se bojovému umění (wu-šu nebo také kung-fu), podobně jako on, věnuje v praxi. Jakou literární postavu si při cvičení představuje v roli soupeře?

Před týdnem 28:30

ArtCafé: Nové album bude taková roztomilá holka v úpadku, říká hudebnice Anna Vaverková

Mezi Prahou a Berlínem s producentkou a zpěvačkou Annou Vaverkovou, která ve svém berlínské studiu právě dokončuje své první sólové album, které ponese název Pozdravy z polepšovny a vyjde příští rok. Celé ArtCafé je protkáno skladbami, které umělkyni inspirovaly a v závěru navíc exkluzivně zazní premiéra písně Já tě mám.

Před 2 týdny 43:38

ArtCafé: Recyklovat data, šít bez odstřižků, spojit žakár s AI

Grafická designérka Julie Dítětová stojí za projektem Programming Patterns, kde za využití umělých neuronových sítí vznikly napodobeniny vzorů liturgických tkanin z 18. století. S vygenerovanými vzory v rámci nové oděvní kolekce pracuje návrhář Aleš Hnátek, který testuje jejich sepjetí s čalounickými tkaninami. Módní návrhářka Žil Vostalová popisuje možnosti, které otevírá tvůrčí práce s daty v digitálním prostoru, kam vstoupila už během studia na Amsterdam Fashion Institute.

Před 3 týdny 43:30

ArtCafé: Hluboký ponor do zvuku i digitálního umění nabídne festival Sonda v kopuli planetária

V sobotu 12. listopadu se v prostorách brněnské hvězdárny uskuteční první ročník festivalu elektroakustické hudby a audiovizuálních performancí SONDA. Co nového se snaží festival přinést? Jak inspirativní, nebo naopak omezující je pro tvůrce prostor kopule hvězdárny? Čerstvou hudební událost přišli do ArtCafé Alžběty Žabové představit multimediální umělec a zakladatel spolku SVITAVA – transmedia art lab Jiří Suchánek, dramaturg Jan Lichý a vizuální umělkyně Veronika Šmírová.

Před 3 týdny 35:21

Špína: Život končí ve třinácti! S duem Berlin Manson o jejich debutu, maketách a velkých pódiích

„Nenávidím všetko, čo nie je punk,“ otevírá bratislavský synthpunk Berlin Manson minulý týden vydanou nahrávku Život končí keď máš trinásť. Lokální objev uplynulých dvou let se na něm hudebně přiklání k post punku, aniž by ztrácel svou schopnost žonglovat s nadsázkou, popkulturními odkazy z minulosti a současnosti i výjevy ze života. O desce, retrománii, klipech, humoru i živých vystoupeních jsme s nimi pohovořili v nejnovější Špíně!

24. říjen 2022 44:04

ArtCafé: Dokumentární snímky Lidi a Zdola zprostředkovávají zkušenost lidí bez domova a trans lidí

Festival dokumentárních filmů Ji.hlava letos představuje v sekci Česká radost dva snímky, které pracují s osobní zkušeností autorů. Film Zdola je autobiografický deník sociálního pracovníka, který se dobrovolně rozhodl strávit týden na ulici. Druhý snímek Lidi funguje částečně jako autobiografický portrét nebinárního člověka. Jak může při natáčení pomoct vlastní vztah k tématu? Hosty ArtCafé Agáty Hrnčířové jsou tvůrci Tereza Vejvodová, Filip Jiřík a Kateř Tureček.

21. říjen 2022 41:21

ArtCafé: Už brzy, nebo nikdy? Otevřeme léčebny pro závislé plodiny a Muzeum supermarketů

Projekty na pomezí umění a designu nabourávají představy o naší přítomnosti. Michal Kučerák, kurátor festivalu Uroboros a výstavního projektu #Datamaze: Hybridní stav, popisuje nutnost přezkoumávat náš vztah technologiím. Environmentální antropoložka Karolína Žižková spolu s biodesignérkou Hanou Komanovou mluví o projektu Fertiliser Rehab, léčebny pro závislé plodiny. Umělec a grafik zvaný Ryska se hlásí z roku 2050, kde existenci supermarketů dokládá jen Muzeum supermarketů.

19. říjen 2022 43:27

ArtCafé: Jak se vybírají umělci? Dokumentární film Zkouška umění dostává diváka do zákulisí talentovek

Absolvovat úspěšně přijímací zkoušky na prestižní výtvarnou školu je náročný úkol. Jaké předpoklady, znalosti a talentovou výbavu by měl úspěšný uchazeč mít? Jak se liší přístup pedagogů v různých ateliérech? O tom všem je nový observační dokument Adély Komrzý a Tomáše Bojara s názvem Zkouška umění, který půjde do kin v listopadu. S Adélou Komrzý a vysokoškolskými pedagogy Kateřinou Olivovou a Vladimírem Kokoliou si v ArtCafé povídá Alžběta Žabová.

17. říjen 2022 44:56

ArtCafé: Čekání na filmový debut. Proč je cesta k němu složitá?

Filmový debut je brán za vstupenku do světa audiovizuálního byznysu – bez zkušeností s dlouhometrážním formátem se zakázky i granty shánějí těžko. Pro začínající tvůrce může být taková cesta komplikovaná a dlouhá. Někteří z nich tak berou osud do vlastních rukou. Co vedlo hosty ArtCafé k rozhodnutí natáčet ve vlastním bytě nebo vstoupit do nové filmové profese? Anna Herza Tydlitátová mluví se scénáristkou Miladou Těšitelovou a režiséry Bohdanem Karáskem a Janem Vejnarem.