• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
27. únor 2023

Poslechněte si podcast: ArtCafé: Iogi – komiksový projekt o životě v soudobém Japonsku

Mezi vítěze letošních cen Muriel patří i komiksový projekt Iogi. Kniha poskládaná z jedenácti poetických pohledů na každodenní život v soudobém Japonsku byla oceněná i v soutěži za nejlepší světový komiks (Japan International Manga Award). Do ArtCafé přijal pozvání autor scénáře Jean-Gaspard Páleníček a studentský autor jedné z kreseb (Undercurrent) Matěj Kolář. Téma doplňuje autorka Kristýna Plíhalová a její pohled na to, jak podporovat komiksové autorství, například u dětí.

47:22

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Dnes 25:46

Kultura Plus: Týdeník Kultura Plus vás provede výstavou Josefa Mánesa, která tento týden začala ve Valdštejnské jízdárně v Praze

Představí ale také přehled divadelních premiér, nebo reportáž z nově opravené Astronomické věže. Připravila Michaela Vetešková.

Včera 46:39

ArtCafé: Divadlo se nedá ani měřit, ani vážit. Přehlídky jsou příležitostí ke vzájemné inspiraci a růstu

Na konci dubna začíná v Mostě už třináctý ročník divadelního festivalu PřeMostění. Událost patří do husté a pestré sítě divadelních postupových i nepostupových přehlídek, které zaštiťuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu neboli NIPOS – ARTAMA. Co se od sebe navzájem mohou naučit amatéři a profesionálové? Proč by přehlídky neměly být soutěží? Hosty ArtCafé Hanky Malaníkové jsou divadelníci a organizátoři přehlídek Lenka Huláková, Pavel Skála a Roman Černík.

Před třemi dny 41:01

ArtCafé: Výstava Shifted Realities: Posuny světů digitálních a fyzických i konfrontace vnitřních s vnějšími

Mezinárodní skupinová výstava Shifted Realities v Galerii Rudolfinum zkoumá otázku reality a její mnohovrstevnatosti. Co všechno může být realita? Můžeme rostoucí digitální svět považovat za reálný? O tom, jaké odpovědi nabízejí jednotlivá díla, mluví v ArtCafé s Agátou Hrnčířovou kurátoři Eva Drexlerová a Jen Kratochvil. Jedno z vystavených děl, multikanálovou filmovou instalaci s názvem Zákon času, přišla do studia představit umělkyně Adéla Babanová.

Před pěti dny 42:19

ArtCafé: Tužme sokolovny –⁠ díky rekonstrukci umí překvapit

Jitka Skalická, architektka a starostka Tělocvičné Jednoty Sokol Jablonec, popisuje, jak na severu přistupují k péči o monumentální novorenesanční budovu, která byla postavena německým tělocvičným spolkem v roce 1898. Na procházku nejstarší Sokolovny, jejíž historie se píše od roku 1863, vyrážíme ze Žitné ulice s Jitkou Křepelkovou, vzdělavatelkou Sokola Pražského. O tamním tradičním loutkovém souboru Kašpárek vypráví principálka Dana Kešnerová a režisérka Libuše Kašparová.

Před pěti dny 48:40

ArtCafé: Divadelní festival Encounter a Světový den loutkářství

Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází mu Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. V ArtCafé se věnujeme divadelním oslavám spojeným s jedinečným festivalem SETKÁNÍ/ENCOUNTER, mluvíme o poselství ke Světovému dni loutkářství, které letos napsala odbornice na loutkové divadlo Nina Malíková. Program festivalu a okolnosti vzniku Encounter představuje v rozhovoru s Annou Luňákovou studentská koordinátorka Anežka Hanáčková.

Před pěti dny 43:35

ArtCafé: Výstava Dno den zobrazuje život žen ve věznicích

Velká dřevěná ohrada jako rekonstrukce vězeňské cely, neustálý hluk a všudypřítomný chléb. Výstava Dno den umělkyně Lenky Tyrpeklové se návštěvníkům snaží zprostředkovat prostředí, ve kterém žijí české vězenkyně. Do jaké míry odpovídá výstava reálným podmínkám a jak se liší pozice žen a mužů? Hosty Agáty Hrnčířové jsou autorka výstavy a supervizor výstavy Petr Komberec. Projekt Building Bridges představuje Gabriela Kabátová, ředitelka Mezinárodního vězeňského společenství.

Před pěti dny 41:29

Planetárium: Tyrannosaurus rex, dinosauří král druhohor, a kulturní dědictví světa na prodej

Tyrannosaurus rex, král druhohor (4:43) – Historické souvislosti: Kostky jsou vrženy! (22:00) – O komodifikaci kultury aneb Kulturní dědictví na prodej (26:59)

Před týdnem 36:25

Špína: Číra a křiváky v hlavní roli. Servírujeme druhou dávku hudebních filmů

Po dvou letech Špína oprášila promítačku a přináší další výběr z filmů, které se snaží přiblížit, jak může vypadat fungování v nezávislých kapelách nebo v život v rámci subkultury. A i když se nám tentokrát sešel větší počet snímků zobrazujících velmi oblíbené sedmdesátky, nevyhnuli jsme se ani realitě dnešních dnů.

Před týdnem 46:09

ArtCafé: Dokument Návštěvníci / The Visitors

Jak se žije ve světě, který vám mizí pod nohama? Jak se zkoumá téma domova a jeho ztráty, když jsme daleko od toho vlastního? Na tyto otázky hledá odpověď dokumentární snímek Návštěvníci, který se odehrává v nejseverněji položeném městě na světě Longyearbyen. Jak si ve vědeckém výzkumu nebo dokumentární práci udržet profesionální hranice? Hosty ArtCafé Anny Herza Tydlitátové jsou režisérka filmu Veronika Lišková a producentka Kristýna Michálek Květová.

Před 2 týdny 37:29

Špína: Přemíchej to a začni znovu! Raw Power od The Stooges slaví padesátku

Letos v únoru oslavila neuvěřitelných padesát let od svého vydání třetí studiová nahrávka Iggyho & The Stooges nesoucí název Raw Power. Album, které stále jiskří nespoutanou energií a přináší inspiraci hudebníkům a hudebnicím dodnes, se tak stalo jádrem aktuální Špíny. Historické okénko se však nezaměřilo pouze na Raw Power, zajímali jsme se především o samotné počátky proto punku a o kapely, které The Stooges (tak trochu) předcházely.