• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
26. září 2022

Poslechněte si podcast: ArtCafé: Festival Ostrava Kamera Oko představuje filmy, které vznikají v krizi nebo hledají nové perspektivy

Letošní ročník mezinárodní kameramanského festivalu Ostrava Kamera Oko začíná ve středu 28. září a nabídne například tvorbu filmařů, kteří točí ve ztížených podmínkách a opouští své komfortní zóny. Jaké další snímky bude možné vidět a v jakých prostorách se festival odehrává v ArtCafé představuje ředitelka Gabriela Knýblová. O svých intimních filmech mluví ruský režisér Vadim Kostrov a režisér Milan Klepikov, kteří jsou hosté letošního programu.

37:58

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Před dvěma dny 39:35

ArtCafé: Nové inscenace Studia Hrdinů Měsíční kámen a Poslední kapitola dějin světa spojuje fascinace filmem

Studio Hrdinů oslaví osmého prosince deset let existence a v ArtCafé se věnujeme jeho dvěma novým inscenacím, a to Měsíčnímu kameni a Poslední kapitole dějin světa. Co má společného zpracování příběhu chlapce, který nikdy nebyl, a inscenace, která zkoumá divadlo bez živých herců? Proč Studio už podruhé zpracovává text současného islandského autora Sjóna? Hosty Anny Ribanské jsou herci Tereza Hofová a Michal Kern, režisérka Kamila Polívková a ředitel Studia Hrdinů Jan Horák.

Před třemi dny 43:57

ArtCafé: S buddhistou Minaříkem či básníkem Thákurem stezkou k bezpříčinné radostivosti a procitnutí

O duchovní literatuře rostoucí z poctivé duchovní, tělesné a mravní práce mluví religionista a indolog Lubomír Ondračka a Roman Blinka z nakladatelství Canopus. Ondračka se zastavuje třeba u knihy Gitáňdžali indického básníka Rabíndranátha Thákura, kterou v překladu Dušana Zbavitele s obrazovým doprovodem malíře Karla Malicha vydala Galerie Zdeněk Sklenář. Blinka načrtává ohromující a zároveň obyčejný příběh českého buddhisty Květoslava Minaříka, jehož dílo Canopus vydává.

Před týdnem 45:06

Čím nás může inspirovat současná francouzská kinematografie? Začíná Festival francouzského filmu

V těchto dnech začíná Festival francouzského filmu. Jak vypadá současná francouzská kinematografie? Proč je pro francouzské filmové profesionály snadné o své tvorbě debatovat? A jaká díla se rozhodli organizátoři zařadit do programu? Hosty ArtCafé Agáty Hrnčířové o filmové řeči a obrazech, které inspirují francouzské filmaře a filmařky, jsou dramaturgové Jakub Felcman, Anna Mitéran a režisér Arnaud Desplechin, který na festivalu uvede snímek Bratr a sestra.

Před týdnem 46:04

Bůh literatury kope do naběračky! Lao Ma překládá příběhy ze světa čínských bojových umění

Petr Vrána (Lao Ma) je tlumočník, překladatel, učitel a badatel, který zkoumá kantonsko-hongkongskou školu povídek a románů ze světa bojových umění. Unikátní výzkumný materiál ve formě časopisů a sešitových vydání románů shromažďoval během pobytu v jižní Číně, kde spolu s rodinou 7 let žil. Jeho dcera Berta Vránová se bojovému umění (wu-šu nebo také kung-fu), podobně jako on, věnuje v praxi. Jakou literární postavu si při cvičení představuje v roli soupeře?

Před 2 týdny 44:31

ArtCafé: Od sošky jelena ke keramice a porcelánu, který se vyjadřuje k otázkám současného světa

Jak pracují s porcelánem a keramikou současní tvůrci? Jak se skrze médium užitého umění lze vyjadřovat ke složitým otázkám dneška? Hosty ArtCafé Alžběty Žabové je kurátor brněnské výstavy Terra Alba v Moravské galerii Radek Wohlmuth a výtvarník a vedoucí ateliéru Design keramiky na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Antonín Tomášek. Nezávislou scénu a workshopy pro veřejnost představuje členka kolektivu Hlinotéka Karolína Kučerová.

Před 2 týdny 28:30

ArtCafé: Nové album bude taková roztomilá holka v úpadku, říká hudebnice Anna Vaverková

Rozhovor mezi Prahou a Berlínem se skladatelkou, producentkou a zpěvačkou Annou Vaverkovou. Anna právě ve svém berlínské studiu dokončuje své první sólové album, které ponese název Pozdravy z polepšovny a vyjde příští rok. Celé ArtCafé je protkáno skladbami, které umělkyni inspirovaly, a v závěru navíc exkluzivně zazní premiéra písně Já tě mám.

Před 3 týdny 43:38

ArtCafé: Recyklovat data, šít bez odstřižků, spojit žakár s AI

Grafická designérka Julie Dítětová stojí za projektem Programming Patterns, kde za využití umělých neuronových sítí vznikly napodobeniny vzorů liturgických tkanin z 18. století. S vygenerovanými vzory v rámci nové oděvní kolekce pracuje návrhář Aleš Hnátek, který testuje jejich sepjetí s čalounickými tkaninami. Módní návrhářka Žil Vostalová popisuje možnosti, které otevírá tvůrčí práce s daty v digitálním prostoru, kam vstoupila už během studia na Amsterdam Fashion Institute.

7. listopad 2022 43:30

ArtCafé: Hluboký ponor do zvuku i digitálního umění nabídne festival Sonda v kopuli planetária

V sobotu 12. listopadu se v prostorách brněnské hvězdárny uskuteční první ročník festivalu elektroakustické hudby a audiovizuálních performancí SONDA. Co nového se snaží festival přinést? Jak inspirativní, nebo naopak omezující je pro tvůrce prostor kopule hvězdárny? Čerstvou hudební událost přišli do ArtCafé Alžběty Žabové představit multimediální umělec a zakladatel spolku SVITAVA – transmedia art lab Jiří Suchánek, dramaturg Jan Lichý a vizuální umělkyně Veronika Šmírová.

4. listopad 2022 35:21

Špína: Život končí ve třinácti! S duem Berlin Manson o jejich debutu, maketách a velkých pódiích

„Nenávidím všetko, čo nie je punk,“ otevírá bratislavský synthpunk Berlin Manson minulý týden vydanou nahrávku Život končí keď máš trinásť. Lokální objev uplynulých dvou let se na něm hudebně přiklání k post punku, aniž by ztrácel svou schopnost žonglovat s nadsázkou, popkulturními odkazy z minulosti a současnosti i výjevy ze života. O desce, retrománii, klipech, humoru i živých vystoupeních jsme s nimi pohovořili v nejnovější Špíně!

24. říjen 2022 44:04

ArtCafé: Dokumentární snímky Lidi a Zdola zprostředkovávají zkušenost lidí bez domova a trans lidí

Festival dokumentárních filmů Ji.hlava letos představuje v sekci Česká radost dva snímky, které pracují s osobní zkušeností autorů. Film Zdola je autobiografický deník sociálního pracovníka, který se dobrovolně rozhodl strávit týden na ulici. Druhý snímek Lidi funguje částečně jako autobiografický portrét nebinárního člověka. Jak může při natáčení pomoct vlastní vztah k tématu? Hosty ArtCafé Agáty Hrnčířové jsou tvůrci Tereza Vejvodová, Filip Jiřík a Kateř Tureček.