• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
27. březen 2023

Poslechněte si podcast: ArtCafé: Divadelní festival Encounter a Světový den loutkářství

Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází mu Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. V ArtCafé se věnujeme divadelním oslavám spojeným s jedinečným festivalem SETKÁNÍ/ENCOUNTER, mluvíme o poselství ke Světovému dni loutkářství, které letos napsala odbornice na loutkové divadlo Nina Malíková. Program festivalu a okolnosti vzniku Encounter představuje v rozhovoru s Annou Luňákovou studentská koordinátorka Anežka Hanáčková.

48:40

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Před třemi dny 58:59

Špína: Vpředu moshpit, vzadu párty. Odjištění sezóny malých hudebních festivalů je na spadnutí

Jako už každoročně přinášíme ve Špíně přehled letních nezávislých festivalů, které se budou odehrávat v následujících měsících po celém Česku. To si stále udržuje pozici velmoci DIY akcí a i když některé stálice letos ohlásily pauzu, některé víkendy budou tak nabité, že bychom se potřebovali minimálně roztrojit!

Před čtyřmi dny 50:15

ArtCafé: Tavicí kotel české slam poetry

Slam poetry se v českých klubech, kavárnách a na veřejnosti objevila v roce 2003. Od té doby prošla mnoha změnami, ač její srdce bije stále pro performativní poezii. Hosté ArtCafé, Bohdan Bláhovec, Thea Sedmidubská a Filip Koryta, jsou zástupci tří generací českých slamerů, od té nejstarší až po současou. Jak definují slam poetry samotní slameři? A v čem se postoje jednotlivých performerů liší? Je hodnocení publika zárukou kvality? Moderuje Anna Luňáková.

Před šesti dny 35:18

ArtCafé: Jít do kina. Kam sahá historie?

Jaká je historie letních a kamenných kin? Z jakého druhy zábavy se kina vyvinula? Co byl Filmový festival pracujících – největší akce spojená s filmem na našem území, na kterou se takřka zapomnělo? A proč nemáme v Čechách autokina? Art Café s historičkou Národního filmového archivu Marií Barešovou. Moderuje Anna Herza Tydlitátová

Před týdnem 42:30

ArtCafé: Open Studios Brno – současné umění bez filtru

Jak vypadá místo, kde tvoří umělci? Na začátku června můžete potkat malíře, sochaře a další autory přímo v jejich ateliérech. O letošním ročníku Open Studios Brno mluví Agáta Hrnčířová v ArtCafé s uměleckým ředitelem Václavem Kočím a umělkyněmi, které dveře do svých dílen otevřou. Pro fotografku Polinu Davydenko je ateliér bezpečné prostředí, kam se může vracet a zpracovávat materiál. 3D sochařka Pavla Nikitina zase mluví o práci v prostoru, který sdílí s dalšími umělci.

Před týdnem 47:45

ArtCafé: Nebát se tvořit i tam, kde se zdá, že to nejde

Tomáš Procházka, člen divadelního souboru Handa Gote Research and Development a autor blogu o hudbě v syrovém stavu –⁠ Endemit Archives, popisuje svůj vztah k technologiím a spodním proudům tvorby, kde nejde o slávu. Jaromír Typlt, literát, performer a kurátor galerie Art Brut Praha, se zastavuje u aktuální výstavy DVOJHLAS. Vystihuje také spojnice mezi art brut a digitální sférou, které pozoruje u vystavovaných umělců jako je například Ladislav Svoboda nebo Tomáš Krupka.

Před 2 týdny 43:24

ArtCafé: Být rozhlasák. Co se učí rozhlasoví elévové?

Lidé budou chtít vždycky poslouchat příběhy, i proto může rozhlas slavit sto let existence. Sto let pravidelného rozhlasového vysílání, informací, pořadů, zajímavostí i hudby. Jaké to vlastně je být rozhlasákem? Jaké povinnosti to obnáší? A je vůbec možné se to naučit? O rozhlasovém vysílání, elévství a životním poslání práce pro rozhlas mluví s redaktorem Liborem Vackem a zvukovým mistrem Tomášem Zikmundem v ArtCafé Anna Luňáková.

Před 2 týdny 47:36

ArtCafé: Na lodi, v kapli i na zámku. Divák nehledá jen pohodlí kinosálu, ale i vztah k místu, kde se promítá

Zažili jste někdy promítání filmu na neobvyklém místě? Co takový zážitek divákovi přinese navíc? Jak se skrze filmové projekce buduje místní komunita? Hosty ArtCafé Anny Herza Tydlitátové byla Kristýna Genttnerová, dramaturgyně lidskoprávního festivalu Jeden svět a distribučního projektu s názvem Promítej i ty!. Svou zkušenost představila i Ivana Formanová, manažerka komunitní distribuční platformy Kinedok, která spojuje fanoušky dokumentárního filmu s jejich tvůrci.

Před 3 týdny 47:05

ArtCafé: Radikalizace dětí a blouznění dospělých –⁠ téma pro scénu i knihu

Jak se na manipulaci, vztahy, moc, radikalizaci či náboženské blouznění dívá díky tvůrčí zkušenosti dramaturgyně a spisovatel? Markéta Hrehorová, dramaturgyně mezinárodního divadelního souboru Farma v jeskyni, popisuje zkušenost s multimediální inscenací Commander a projektem Online Hero. Autor knihy Varování, která vyšla roce 2022 v Argu, Marek Technik se zastavuje nad otázkami, jež přináší jeho kniha zachycující vztah matky a dospělé dcery –⁠ a⁠ jejich boj o duši té druhé.

Před 3 týdny 41:57

ArtCafé: Taneční magie a filmový experiment. Tanec pro kameru

Propojení tanečního a filmového umění není ničím neobvyklým. Jaké různé přístupy ale tato komunikace tvůrcům umožňuje? Co může taneční svět nabídnout tomu filmařskému a naopak? O tanci před kamerou z pohledu filmových tvůrců i tanečníků mluví Agáta Hrnčířová s režisérkou Terezou Vejvodovou, režisérem a odborným asistentem fyzického divadla na JAMU Tomášem Hubáčkem a tanečnicí a choreografkou Markétou Jandovou.

5. květen 2023 43:43

ArtCafé: Ian Mikyska a Petr Borkovec nejen na Světě knihy

Skladatel Ian Mikyska a básník a spisovatel Petr Borkovec pro letošní veletrh Svět knihy přichystali čtení s živou hudbou v podání Prague Quiet Music Collective. Mezi záměry ansámblu patří mimo jiné prezentovat současnou hudbu, která věnuje zvýšenou pozornost tichu a jemným detailům zvuku. Se dvěma autory, kteří své společné dílo uvádí na Světě knihy 2023, mluví v ArtCafé o vztazích mezi psaním a skládáním, textem a hudbou Anna Luňáková.