• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
24. listopad 2022

Poslechněte si podcast: ArtCafé: Bůh literatury kope do naběračky! Lao Ma překládá příběhy ze světa čínských bojových umění

Petr Vrána (Lao Ma) je tlumočník, překladatel, učitel a badatel, který zkoumá kantonsko-hongkongskou školu povídek a románů ze světa bojových umění. Unikátní výzkumný materiál ve formě časopisů a sešitových vydání románů shromažďoval během pobytu v jižní Číně, kde spolu s rodinou 7 let žil. Jeho dcera Berta Vránová se bojovému umění (wu-šu nebo také kung-fu), podobně jako on, věnuje v praxi. Jakou literární postavu si při cvičení představuje v roli soupeře?

46:04

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Před pěti dny 44:37

ArtCafé: Kdo bude reprezentovat Česko na Eurovizi? Ve studiu představuje své skladby 5 finalistů

Mezinárodní pěvecká soutěž Eurovize čeká na svůj další ročník. ESC je jedním z nejdéle fungujících televizních programů, který započal už v roce 1956. Letos bude Českou republiku reprezentovat jeden z pěti finalistů. Jak zní soutěžní skladby? A co od účasti v Eurovizi čeští finalisté očekávají? Na to odpovídá v ArtCafé Ondřeje Bambase přímo zpěvačka Maella, Markéta Irglová, Pam Rabbit, zpěvák Rodan a Barbora Juránková ze skupiny Vesna.

Před šesti dny 43:41

ArtCafé: Nechtěli jsme z těch lidí dělat hrdiny, ani je vystavovat nebezpečí, říkají autoři knihy PIKO

Reportážní kniha PIKO: Na životě feťáků záleží zpracovává příběhy lidí s drogovou zkušeností, ale nahlíží i na to, jak se proměňuje role pervitinu v české společnosti. Jaké etické otázky autoři při zpracování tématu řešili? A jak rozšířené je vlastně užívání pervitinu v české společnosti? O knize mluví v ArtCafé s Agátou Hrnčířovou autoři Apolena Rychlíková a Pavel Šplíchal. Vhled do problematiky užívání drog nabízí pracovník neziskové organizace Sananim Josef Šedivý.

Před šesti dny 41:56

ArtCafé: Obrovský prostor pro imaginaci – to je litvínovský Koldům i pražský Jižák

Největší, nejošklivější, nejslavnější –⁠ i takové je pražské panelové sídliště Jižní Město. Pohled na něj se mění pod vlivem zkušeností, imaginace nebo umění. Různé perspektivy popisuje nová kniha Jana Lukavce Jižák: město panelů, snů a mýtů. Jaký je Kolektivní dům v Litvínově? Největší v Česku, unikátní, záhadný i kontroverzní. Novinář Jan Beneš popsal život v Koldomu, tak jak si ho napříč dekádami pamatují jeho obyvatelé. Kniha Koldům v Litvínově vyjde na jaře v Academii.

Před týdnem 43:33

ArtCafé: Tvůrčí a deníkové psaní. Jak začít? Dá se naučit? A co nám dává?

Motivace k psaní může být různá, někdo si chce utřídit vzpomínky, někdo se prostřednictvím psaní vyjadřuje k dění ve světě a pro někoho je to prostředek, jak se uvolnit. Dá se ale psaní naučit? ArtCafé o tvůrčím psaní, základních technikách i zdrojích povzbuzení navštívil spisovatel a učitel tvůrčího psaní Marek Šindelka a divadelní lektorka a koordinátorka vzdělávání v HaDivadle Tereza Chvátalová.

Před týdnem 35:04

Špína: Zpětnou vazbu dostaneš až na tištěnou verzi. S Míšou Klocovou o fanzinu Kids&Heroes

Webzin Kids&Heroes patří mezi zavedené punkové portály české scény, letos oslaví 20 let svého fungování. Zároveň se jim podařil koncem loňska hattrick v podobě tištěné verze stejnojmenného fanzinu. O tom, jak vznikal, co zajímavého v něm tentokrát najdeme i jak funguje redakce, k nám do Špíny přišla osvětlit osoba z nejpovolanějších, šéfredaktorka a naše rozhlasová kolegyně Michaela Klocová!

Před 2 týdny 33:07

Špína: Kolik druhů řinčení motorovek poznáš? NBDY o nové desce a vydavatelství Oxen

Vitamín, Voříšek, NBDY –⁠ stálice české noisové scény není ve Špíně žádným nováčkem, naposledy nás ve studiu navštívil před čtyřmi lety. Nedávno mu vyšla nahrávka u respektovaného amerického labelu Oxen Records, což je ideální záminka k tomu po čase probrat, co je u něj nového a taky se blíže zaměřit na katalog zmiňovaného vydavatelství.

Před 3 týdny 46:45

ArtCafé: Skončilo už baroko? V hudbě i divadelních kusech morfuje dodnes

Herečku, zpěvačku a lektorku zpěvu Alenu Hladkou spojuje s barokářem, cembalářem a cembalistou Filipem Dvořákem žitá zkušenost s uměním baroka, které se prolíná s dneškem. Dvořák je mimo jiné členem uskupení Transitus Irregularis, jež se pohybuje na rozhraní barokní a jazzové hudby. Hladká působí v divadelním souboru Geisslers Hofcomoedianten, který se věnuje takzvanému novému baroku; jako zpěvačka do repertoáru nedávno zařadila i barokní šansony. Proč je pro ně baroko živé?

Před 3 týdny 43:01

ArtCafé: AI (umělá inteligence) píše umělecké texty. Jak, jaké a jak kvalitní?

Umělá inteligence a umělecké texty? Jak může vývoj AI ovlivnit oblast psané tvorby? Jaké to je mít umělou inteligenci za spolutvůrkyni povídky? O technologickém vývoji na poli jazykových modelů, emocích s ním spjatých i různých možných podobách budoucnosti umění mluví v ArtCafé Anna Herza Tydlitátová s komputační lingvistkou Kateřinou Lesch a producentkou a autorkou Annou Vošalíkovou.

4. leden 2023 50:41

ArtCafé: Čím žijí současní básničtí debutanti a debutantky? A jak svět kolem nich vstupuje do jejich tvorby?

Rozhovor se třemi mladými literáty otevírá otázky dneška. V čem jsou si podobní, jak se liší a nad čím přemýšlí mladá básnická generace? Co je motivuje k psaní? A jaké jsou hlavní motivy jejich tvorby? Anna Gažiová debutovala na podzim roku 2022 knihou Jak vrabec na šlahounu svlačce, ve stejné době představil svou prvotinu i Jiří Šimčík pod názvem Vězeňská strava a Kláře Krásenské vychází její první kniha Mýtiny v příštích měsících. Moderuje Anna Luňáková.

23. prosinec 2022 43:02

ArtCafé: Fenomén vánočních filmů. Kde se berou, co od nich očekávat a co si pustit jako alternativu?

Proč mívají vánoční hity unifikovanou estetiku i žánr a kde sídlí skutečná továrna na sváteční kinematografii? O kulturním fenoménu vánočních filmů a historii i trendech svátečního televizního vysílání hovořili mediální analytik Milan Kruml, ředitel kina Aero Jiří Flígl a televizně-festivalová dramaturgyně Jana Čížkovská. Pro posluchače si hosté i moderátorka připravili filmové, televizní i audio tipy, a to od úplného mainstreamu až po vánoční alternativu.