• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: ArtCafé: Antická Štvanice poosmé

Na pražské Štvanici čeká letos diváky Odipús Komplet. Král Oidipús v režii Ivo Kristiána Kubáka, drama Láios současné české prozaičky a dramatičky Hany D. Lehečkové v režii Zuzany Burianové a taneční libreto Propast Marie Novákové a Václava Kuneše. Proč se tvůrci rozhodli rekonstruovat právě tuto nedochovanou trilogii? Jak inscenovat a proč dnes sledovat antické divadlo? Tvůrčí tým zpovídá Hanka Malaníková.

43:46

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Před šesti dny 45:51

ArtCafé: O podcastech o architektuře

ArtCafé pohybující se v netradičním prostoru mezi architekturou a audiem s Annou Herza Tydlitátovou představí trojici výjimečných audiotvůrců s architektonickým vzděláním: Alžbětu Žabovou, Petra Bureše a Adama Štěcha. Poslechněte si příběh vzniku podcastů Mluvící objekty a Hmota, debatu o tematech, o kterých se obvykle v tvůrčím procesu nahlas nemluví i tipy na podzimní festivaly Den architektury i Film a architektura.

Před šesti dny 46:10

ArtCafé: Jak se píše a mluví o současné architektuře

Hostem ArtCafé byl Charlie Clemoes z mezinárodní platformy Failed Architecture, se kterým moderátorka Alžběta Žabová připravila rozhovor, když navštívil Prahu v rámci přednášky v Galerii Jaroslava Frágnera, Gabriela Smetanová ze slovenského archiwebu MAG DA a zástupci platformy Public Space Lab, Zuzana Stejskalová a Jan Trejbal, kteří letos na jaře vydali první Revue Situace.

Před týdnem 45:51

ArtCafé: Představy o přírodnosti našich těl i věcí mutují

Mezi 17 Cílů udržitelného rozvoje patří podle OSN i otázka odpovědné výroby a spotřeby. Jak k ní lze přistoupit v rámci umělecké a designérské praxe? Huy Pham z knihovny materiálů matériO Prague ukazuje několik kompozitů a popisuje trendy ve vývoji materiálů. Kurátorka a umělkyně Šárka Koudelová otevírá pohled do výstavy Phytosleep v pražské Galerii Studia PRÁM, kde do 29. září 2023 vystavuje umělkyně Linda Morell.

Před 3 týdny 25:49

Host Radiožurnálu: „Trému mám i před uklízečkou opřenou o smeták.“ Připomeňte si Yvonne Přenosilovou

Boty proti lásce, Roň slzy nebo Mně se líbí Bob. V pondělí 11. září zemřela ve věku 76 let zpěvačka a moderátorka Yvonne Přenosilová. Připomeňte si ji v rozhovoru s Hankou Shánělovou z roku 2010.

4. září 2023 35:24

ArtCafé: Sirény v umění

Jak se postava sirény, bytosti, která svým zpěvem lákala námořníky k útesům, během času proměňovala? Může její archetyp v dnešní digitální době evokovat nebezpečí, která mohou číhat i v online prostoru? Aktuální tvorba audivizuálního projektu NIVVA i skrze tuto rezonanci zkoumá složitý svět lidského vnímání a vlivu umělé inteligence, více pak prozradil v rozhovoru.

1. září 2023 44:15

ArtCafé: Obchod s mírem / Umělecký kolektiv 8lidí

Kolik stojí jedna kulka? Na kolik si přijdete při prodeji starého samopalu do válečné zóny? A kolik životů takový samopal zachrání? Těmto otázkám – a mnoha dalším – se věnuje nová divadelní inscenace pro 14 diváků uměleckého uskupení 8lidí. S Annou Herza Tydlitátovou diskutovala režisérka Viktorie Vášová, scénografka Zuzana Sceranková a audiovizuální umělec Jiří Žák, který na projektu spolupracoval.

29. srpen 2023 45:48

ArtCafé: Čtenářské kluby přinášejí radost z četby i diskuzi

Adéla Klimková založila Čtenářský klub Plzeň. Knihovnice Irena Tomášková iniciovala čtenářský seniorský klub, který funguje ve spolupráci s organizací Letokruhy na pobočce Městské knihovny v Praze Novodvorská. Helena Hubatková Selucká vede online čtenářský klub pro děti, které nemají češtinu jako mateřský jazyk. Tereza Nakládalová hovoří o projektech Nové školy, která se zabývá metodickou podporou čtenářských klubů.

23. srpen 2023 42:27

ArtCafé: Galerie Entrance zve k imaginaci v Tajemné zahradě

Vrchol léta s sebou přináší pobyt v zahradách. Jednu tajemnou zahradu si můžete prohlédnout v galerii Entrance, přestěhované z oranžérie břevnovského kláštera do prostor bývalé prodejny potravin v Dejvicích. Jak výstava otevírá narativ zapomenuté zahrady a jak se proměnila samotná galerie? Alžběta Žabová si povídá s kurátorkou Veronikou Čechovou, architektkou a umělkyní Savkou Marenić a umělcem Filipem Dvořákem.

22. srpen 2023 48:17

ArtCafé: Boj o Evropské město kultury 2028

Do finále vybrala mezinárodní porota Broumov a České Budějovice, prestižní ocenění putovalo do jižních Čech. Co se skrývá za broumovským konceptem Kreativního poutnictví a českobudějovickou (PERMA)KULTUROU? Byla to mezi oběma městy spíše soutěž nebo spolupráce? Své zkušenosti a zážitky přišli do ArtCafé vyprávět programoví koordinátoři obou týmů, Petra Kultová a Matěj Vlašánek. Moderuje Hanka Malaníková.