ArtCafé
NejnovějšíPřed týdnem

Poslechněte si podcast: Zprávy o lidstvu a úsporný život. Začíná 59. ročník AFO

  1. ročník festivalu vědeckého filmu AFO, který probíhá 23.–28. 4. v Olomouci, provází téma Paměť. V programu se mimo jiné objevila filmová báseň 3MWh režisérky Marie-Magdaleny Kochové o vizi šetrnějšího života. Diváci se mohou těšit i na mockument Bzukot země, ve kterém lidstvo hledá objektivní obraz sebe sama. Na tom, že to jde stěží, se ostatně shoduje režisérka filmu Greta Stocklassa, scenárista 3MWh Josef Kokta a dramaturg festivalu Dominik Votor.
46:16

ArtCafé

Vydává: Český rozhlas

Objevujte témata a osobnosti mimo hlavní kulturní proud.

Web

Před týdnem 40:57

Patří veřejný prostor měst i náctiletým?

Blanka Klimešová z organizace Pěšky městem popisuje taktický urbanismus a změny, které může přinést do okolí škol. Filozof města Vladan Klement uvádí zahraniční příklady problematických zásahů, které měly z veřejného prostranství dostat mladé lidi pryč. Martin Kalenský se zastavuje u kolečkových urban sportů a projektu Skateholders, který je součástí českobudějovického programu Evropského hlavního město kultury 2028.

Před týdnem 40:26

Jak se čeští návrháři připravují na fashion week?

S jarem přichází i další ročník fashion weeku, představující nadcházející kolekce. Jak zásadní je akce pro mladé tvůrce? A jaké to je být módním designérem a designérkou v Česku? Je módní přehlídka stále aktuální formát? O tom si povídá moderátorka Alžběta Žabová s hosty Vandou Jandou a Tobiasem Schubertem (Tobias Equipment), kteří budou svou práci prezentovat na letošním Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku.

Před 2 týdny 44:00

Kabaretní a další podivné útvary na scénu!

Literát a performer Ondřej Macl napsal satiru Legenda o Bocianovi či básnickou prózu Miluji svou babičku víc než mladé dívky. Spolu s Richardem L. Kramárem, básníkem, režisérem a kabaretiérem, jenž na JAMU zkoumá sepětí hlasu, loutky a transgendru, pracovali na kolektivní performanci Kafkův snář. Dramaturgyně a studentka DAMU Dana Hlaváčová připravovala v DISKu divácky úspěšnou inscenaci U Hitlerů v kuchyni a Sestra.

Před 2 týdny 46:13

Tvorba v jiném těle. O integrační síle umění

Může si radost z tance vychutnat každé tělo? Jak tančí na hudbu neslyšící děti? Jak vypadají taneční hodiny pro lidi s Parkinsonovou chorobou? A nebývají nakonec větší překážkou a handicapem limity v naší hlavě? O tvůrčím procesu a kreativním učení v tělech, která fungují jinak, hovoří Hanka Malaníková s tanečnicí, choreografkou a pedagožkou Barborou Látalovou, tanečnicí a kulturní manažerkou Markétou Perroud a s performerkou a režisérkou Zuzanou Pitterovou.

Před 2 týdny 47:04

Neznámá společnost přináší vhled do české nátury

Od dubna je v iVysilaní České televize ke zhlédnutí šestidílná série Neznámá společnost, která vznikla podle stejnojmenné publikace Pavla Pospěcha. Úspěšná sociologická sonda do české společnosti si klade zdánlivě banální otázky – třeba proč máme v Česku tolik zahrad­ních bazénů. Hosty Jitky Kostelníkové jsou autoři série Vít Taneček, Karolína Čejková a autor předlohy Pavel Pospěch.

Před 3 týdny 47:13

Mocenské vztahy a zkoumání genderové nerovnosti

Nalézat odpovědi se snaží skupinová výstava Feminine Painting – It's a Masculine Thing! sdružující umělkyně a umělce z celého světa. Expozice zkoumá různé formy diskriminace a dominance od 90. let až po současnost, které se netýkají pouze genderu, ale i etnicity, třídy, vzdělání a politické historie. Pozvání do studia Agáty Hrnčířové přijala umělkyně Martina Drozd Smutná, malířka a sochařka Olina Francová a kurátorka výstavy Jaroslava Tomanová.

Před 3 týdny 37:43

Trilogie Život Vernona Subutexe připomíná učebnici empatie

Román působí jako DJský set k rozpadu společnosti, jeho největší kouzlo tkví v tom, že dokáže obstát v každé z mnoha svých rovin – popkulturní, společenské i politické. Zároveň jeho autorka vládne schopností uvěřitelně stvořit postavy velice odlišné věkem, zázemím i původem, včetně jejich mluvy a uvažování. Hosty pořadu byli překladatelka Petra Zikmundová, publicista Pavel Turek a slovenský novinář Mario Gešvantner.

27. březen 2024 42:34

Rozklad! Rozpad! Párání! Konec, nebo začátek?

Módní návrhářka Julie Žil Vostálová prototypuje a modeluje v digitálním prostředí. Rozložila pánské sako, párala vzpomínky během rezidence WASTED v INI prostoru. Umělkyně Ruta Putramentaite má blízko k médiu sochy i k figuře rozkladu. V projektu The Global Stomach nahrála dopis žížalám. Filozof Martin Rabas se zamýšlí nad tvářemi rozpadu a podotýká, že je možné dosáhnout toho, co člověku chybí, právě skrze rozpad.

20. březen 2024 43:36

Umění ze Skopje míří do Prahy a Lidic

Roku 1963 postihlo Skopje ničivé zemětřesení. V rámci obnovy města bylo zřízeno i Muzeum současného umění. Díky otevřené výzvě a štědrosti umělců a uměleckých svazů z celého světa vznikla solidární sbírka umění, kterou můžete až do 29. září zhlédnout v Národní galerii a Lidické galerii během jedinečné dvou-expozice Žádný pocit netrvá věčně. Tu doplnily i intervence vybraných současných umělkyň a umělců. Moderuje Alžběta Žabová.

19. březen 2024 46:16

Tělo v mé hlavě: Mnohdy nestačí jen obejmout

Jak čelit body shamingu? Aktéři a aktérky dokumentu Dagmar Smržové Tělo v mé hlavě byli od dětství kvůli svému vzhledu vystavováni kritice. Do vltavského studia zavítala režisérka spolu s průvodkyní filmem, modelkou a editorkou Vogue Natálií Debnárovou. O tom, jaké místo mají v programu letošního festivalu Jeden svět filmy s tématikou přijetí vlastního těla mluví s Agátou Hrnčířovou i dramaturgyně Kamila Dolotina.