Dopolední Region
9. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Archivář Jan Žáček tráví hodiny nad starými dokumenty. Listuje osudy lidí, kteří žili před sto lety

Mezi dobrovolnými archiváři ve Státním oblastním archivu v Praze jsou studenti, počítačový specialista, ekonomka i senioři. Podle svých schopností pomáhají zpracovat tisíce stran dokumentů, na které profesionální archiváři nemají čas.

03:23

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Před třemi dny 03:28

Cyklorikša v Mladé Boleslavi rozdává radost nejen seniorům

Projekt Na kole v každém věku vznikl v roce 2012 v Kodani. Dnes má pobočky v 39 zemích a více než 39000 dobrovolníků, kteří vozí zájemce o jízdu ve stylové cyklorikše. Pasažéři jsou ale především z řad seniorů. Pro ně to často bývá jediný způsob, jak se dostat na výlet nebo si vyjet na oblíbená místa. A navíc si ještě po cestě povídat s pilotem.Takto se totiž nazývá ten, kdo cyklorikšu řídi. Před třemi lety se poprvé v České republice objevila cyklorikša i v Mladé Boleslavi.

Před čtyřmi dny 03:09

Z paralympiád má pět medailí. Na tu v Paříži ale cyklista Jiří Bouška zamíří maximálně jako divák

Startoval na čtyřech paralympiádách a má z nich celkem pět medailí. Řeč je o handicapovaném cyklistovi Jiřím Bouškovi ze Sadské na Nymbursku. Na sport ale nezanevřel ani teď, i když už ukončil aktivní kariéru. V úvodu reportáže popsal Pavlu Petrovi handicap, se kterým závodil.

Před šesti dny 03:29

Na výletě k Hudlické skále si můžete natrhat ovoce. O starý sad tam pečují místní zahrádkáři

Klub zahrádkářů v Hudlicích na Berounsku už několik let obnovuje starý sad u cesty ke Svaté. Postupně tam vysadili asi 60 nových stromů. Předseda spolku Martin Kodet se snaží propojit komunitu lidí, kteří chtějí pečovat nejen o své zahrádky, ale také o krajinu v okolí a mezilidské vztahy.

Před týdnem 03:44

Dlouholetá editorka Regionu Lída Vondráková si před lety přivezla cenu z Porty

Lída Vondráková působila 16 let jako editorka Českého rozhlasu Region. Byla laskavým navigátorem týmu redaktorů, povzbuzovala nás úsměvem a dobrým slovem. Před odchodem na „zasloužený odpočinek“ obdržela za svou práci ocenění generálního ředitele Českého rozhlasu. Není to jediné velké ocenění, kterého se jí v průběhu let dostalo. Ale vezměme to popořadě.

Před týdnem 02:38

Tomáš Plekanec zůstává i ve svých 40 letech oporou kladenských Rytířů. Je stále ve výborné kondici

I v nadcházející sezóně hokejové extraligy budou na zimních stadionech k vidění velké osobnosti českého hokeje. Mezi ně se bezesporu řadí i Tomáš Plekanec, který se i po dovršení 40 let věku, rozhodl pokračovat v profesionální kariéře v klubu kladenských Rytířů. Tedy tam, kde jeho hokejová dráha před 25 lety začala. Co ho u sportu drží, zjišťoval reportér Petr Kadeřábek.

Před týdnem 02:13

TIPY NA VÍKEND: 150 let železnice v Čelákovicích, Mělnické vinobraní nebo Festival parních lokomotiv

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Před týdnem 03:30

Prezident T. G. Masaryk si na okázalost nepotrpěl. Přesto se stal módní ikonou naší historie

První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk byl nejen významnou politickou osobností, ale také módní ikonou. Přednost dával jednoduché eleganci a praktičnosti. Oblíbených kousků oblečení se nerad vzdával a nosil je až do roztrhání.

Před týdnem 01:54

Hodiny ze zrušené brněnské pošty nedaleko hlavního nádraží získal sběratel z Prahy

Když se na jaře odstěhovala Česká pošta z budovy u hlavního nádraží v Brně, zmizely i obrovské hodiny, které desítky let visely nad jejím vchodem. Modro-žlutý ciferník neskončil někde na brněnské skládce, ale v bytě v pražských Stodůlkách. Zachránil ho sběratel hodin Michal Surmaj.

Před týdnem 03:21

Josef Jelínek naložil s dědictvím po předcích originálně. V Hlavenci vybudoval skanzen

Obec Hlavenec leží jen pár kilometrů od Brandýsa nad Labem. Vesnice s pěti sty obyvateli vás okouzlí poklidnou atmosférou, pestrými květinovými záhony i soukromým skanzenem na návsi. Malé muzeum v rodinném statku vybudoval jen tak pro radost hlavenecký rodák a velký patriot Josef František Jelínek. Skanzenem provede každého, kdo o to projeví zájem. Stačí jen zazvonit.

Před 2 týdny 03:13

Čokoláda Lidka z Kutné Hory sklízí chválu a ocenění, jako její prvorepubliková předchůdkyně

Historie kutnohorské čokolády se začala psát roku 1918. Čokoládovna Koukol a Michera pod značkou Lidka vyvážela čokolády a bonbóny do celého světa. Čokoláda Lidka tehdy 2x za sebou vyhrála zlatou medaili na světové soutěži. Pak to s ní bylo všelijaké, až její výroba úplně skončila. Od roku 2018 díky manželům Bartošovým Lidka opět hladí chuťové pohárky milovníků čokolády. A zase vyhrává soutěže.