Archiv Plus
7. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Mnichovská rozhlasová stanice Svobodná Evropa, která začala vysílat v květnu 1951, připravila mimo jiné množství pořadů o kultuře - té exilové i té domácí, zakazované

Některé zajímavosti z těchto pořadů pro vás vybral a v pořadu Archiv Plus okomentuje David Hertl.

24:33

Archiv Plus

Vydává: Český rozhlas

Přibližujeme to nejzajímavější, co nabízí zvukový archiv Českého rozhlasu.

Web

Před šesti dny 24:39

Naše budoucnost záleží na nás, říkala Petruška Šustrová

Byla svéráznou a netuctovou osobností, řekl o Petrušce Šustrové biskup Václav Malý a dodal, že se vším, co dělala, byl vždy spojen zájem o to, co se děje okolo; zájem, který přecházel v činy a jasné postoje. V roce 1968 jí bylo jedenadvacet let, a coby studentka češtiny a dějepisu měla život před sebou. Jenže přišlo složitých dvacet let. Nejen tohle období Petrušky Šustrové připomene pořad Archiv Plus.

Před týdnem 24:32

Balkon, po kterém se prošly dějiny

Málokoho asi napadne při procházce Prahou občas zvednout hlavu a podívat se do vyšších pater honosných činžáků i paláců, které nám zanechal přelom 19. a 20. století. Nemusí jít pouze o estetický zážitek, ale i závan nostalgie.

Před 2 týdny 24:39

Válečný rok 1943. Rozhlas vysílal o novém říšském protektorovi, atletice i divadelních hrách

Druhá polovina válečného roku 1943 přinesla řadu významných událostí. Spojenci otevřeli novou frontu na jihu Evropy, sovětská armáda zahájila na východě mohutnou protiofenzívu a v protektorátu se změnilo politické vedení.

Před 3 týdny 24:32

Komunisté měli strach z narušení průběhu pohřbu Gottwalda

Je to pozoruhodné, ale v české kotlině často mívala poslední rozloučení se známými osobnostmi a státníky ještě jiný smysl než vzdát poctu zemřelému. Pohřeb byl často vnímán jako součást politické hry, protest nebo jako vyjádření sounáležitosti k národu. Připomeňme v této souvislosti 1. říjen 1938, kdy byly v Litoměřicích urychleně exhumovány ostatky Karla Hynka Máchy, jen pár hodin před příchodem německé armády.

27. říjen 2023 24:27

Týdny po Mnichově aneb Učte se cizí jazyky

Úkolem veřejně činných lidí po mnichovské tragédii z 30. září 1938 bylo podpořit morálku obyvatelstva v okleštěném státě, který se postupně přejmenoval na Česko-slovenskou republiku. Začala nedlouhá éra skomírání společného státu Čechů a Slováků.

20. říjen 2023 24:38

Podzim 1953 – doba pohřbů

Podzim 1953 proběhl u nás ve víru komunistických oslav – politických i kulturních. A také dvou úmrtí sice významných, ale přece jen lokálních politiků.

14. říjen 2023 25:56

75 let Izraele, ale taky mnoho let československé nenávisti na přání Stalina

Dnes je Česko považováno za velkého přítele židovského státu. Vždy to tak ale nebylo, protože bezmála 43 let mělo socialistické Československo k Izraeli asi stejně „sympatií“, jako ke kapitalistickým Spojeným státům. Jeden rozdíl tady ale je: s USA jsme nikdy nepřerušili diplomatické styky. Období nepřátelských vztahů k Izraeli jsme našli i v našem rozhlasovém archivu.

13. říjen 2023 24:40

Když hřměly zbraně, mluvili i Voskovec s Werichem

I v těžkém období druhé světové války měli obyvatelé Čech a Moravy přístup ke svobodným informacím. Sice omezený, mimořádně komplikovaný a nebezpečný, ale existoval. Byl to poslech zahraničního rozhlasu, vysílajícího v češtině.

6. říjen 2023 24:38

Ota Nutz a Káva u Kische

Při procházkách Prahou se autoři rozhlasového pořadu Kávy u Kische – Ota Nutz a Jiří Vejvoda rozhodovali, jak pojmenují svůj nový cyklus rozhovorů se vzácnými hosty. Vyhlédli si kavárnu v Celetné, pojmenovanou po legendárním novináři světové žurnalistiky Egonu Ervinu Kischovi.

29. září 2023 24:33

Vojáci rukovali a civilisté se učili zatemňovat. Co vysílal rozhlas před Mnichovem 1938?

Co se všechno dělo ve vysílání v posledních měsících a týdnech roku 1938, než přišel mnichovský verdikt? Jak se střídaly naděje a pesimismus, klid a hysterie, věcné příspěvky s totální a často velmi temnou propagandou?