Český rozhlas - Archiv
1. květen 2023

Poslechněte si podcast: Archiv Plus: Ten, kdo stojí na chodníku, nemiluje republiku! Prvomájové průvody v rozhlasovém archivu

Mezi zásadní dny komunistického režimu patřil jednoznačně 1. máj – Svátek práce. V režimu, kde byli lidé redukováni na pracující a kde se zdravilo „práci čest“, to bylo pochopitelné. (Repríza z roku 2020.)

23:58

Český rozhlas - Archiv

Vydává: Český rozhlas

Perličky a klenoty z archivu Českého rozhlasu.

Web

Před čtyřmi dny 48:51

Příběhy 20. století: Tolik neštěstí za jeden den… Vzpomínky Antonie Kašparové a dalších českých dětí z Volyně

88letá Antonie Kašparová patří k posledním Čechům, kteří přišli na svět na Volyni, prožili tam krvavé roky 1939–1945 a po druhé světové válce se vrátili do staré vlasti. V posledních dvou letech jsme pro Paměť národa a Český rozhlas natáčeli právě vzpomínky „volyňských českých dětí“, jejichž rodiny se po repatriaci usadily v okolí Šumperka a Olomouce.

Před čtyřmi dny 51:31

Příběhy 20. století: V dnešních Příbězích 20. století se Adam Drda věnuje vzpomínkám Volyňských Čechů - posledních pamětníků událostí druhé světové války na pomezí Polska a Ukrajiny

Většina českých rodin z Volyně byla repatriována v roce 1947 - rozhovory s tehdejšími dětmi vznikly v posledních dvou letech.

Před šesti dny 23:58

Archiv Plus: Válečný rok 1943. Rozhlas vysílal o Stalingradu, totální válce nebo o práci obyčejných lidí

První polovina válečného roku 1943 přinesla řadu významných událostí i zajímavých reportáží. Německá armáda, jak informoval sovětský rozhlas, byla drtivě poražena v rozhodující bitvě u Stalingradu, což mělo za následek podlomení morálky obyvatel Třetí říše. Znovu pozvednout ji mělo vyhlášení tzv. totální války, resp. totální mobilizace, kterou ve svých projevech zmiňují protektorátní ministr Emanuel Moravec a státní tajemník K. H. Frank.

Před týdnem 50:14

Příběhy 20. století: Vladimír Zikan, prodavač v jednom obchodě na Václavském náměstí, utekl v roce 1948 do Spojených států amerických

Tam narukoval do armády a několik měsíců bojoval v Korejské válce, od které právě v těchto dnech uplynulo sedmdesát let. Příběh tohoto Čechoameričana zpracoval do následujícího dokumentu Mikuláš Kroupa.

Před týdnem 49:19

Příběhy 20. století: Prodavač z Václaváku se stal americkým vojákem a bojoval v korejské válce

Po převratu v únoru 1948 zavedli komunisté v naší zemi režim, který vyhnal během dvou let přes 20 tisíc lidí přes hranice. Jedním z nich byl i devatenáctiletý prodavač ve fotoprodejně na Václavském náměstí Vladimír Zikan. V zahraničí ho uvěznili, zamiloval se, přišel o zuby v korejské válce, vystudoval ekonomii a stal se vysokým manažerem obrovské americké továrny.

Před týdnem 23:55

Archiv Plus: Hovoří Berlín. A učí se česky

Pořady připravované východoněmeckým rozhlasem pro české a slovenské posluchače byly za normalizace zvláštní žánrovou pochoutkou. Slavná minulost a skvělá současnost – tak by se dala shrnout témata, která redaktoři z Berlína přinášeli ve svém portfoliu.

Před 2 týdny 48:13

Příběhy 20. století: Holčička z Berlína. Příběh židovské dívky Judis Urbanové rozené Baerové

V roce 1943 (ale mohlo to být i o něco dřív) přijel do Bohušovic nad Ohří transport z Německa. Byli v něm staří Židé, zničení dlouhou cestou a ve velmi špatném stavu, posbíraní pravděpodobně po různých starobincích. Měli jít do ghetta v Terezíně. Mezi tamními vězni, kteří měli na starost vykládání a prohlídku vlaku, byl i František Leiner, který našel v jednom z vagónů plačící asi dvouletou holčičku, zabalenou v potrhané dece.

Před 2 týdny 52:10

Příběhy 20. století: V dnešních Příbězích 20. století se bude Adam Drda věnovat osudům Judis Urbanové

Narodila se roku 1940 v Berlíně, nacisté ji připravili o rodiče a jako osamělá holčička se v roce 1943 dostala do ghetta v Terezíně s transportem starých lidí.

Před 2 týdny 23:57

Archiv Plus: Kontakt. Tak trochu „jiný“ pořad o mladých

Nedá se říci, že by rozhlasová publicistika v 70. a 80. letech zažívala nějaký rozkvět, avšak přesto i v takové době, jako jsou šedivá „normalizační“ léta, vznikaly, i když v menší míře, zajímavé pořady. Jedním z takových pořadů byl Kontakt, který se začal vysílat ve druhé polovině 70. let a posluchači si jej mohli naladit jednou za čtrnáct dní na stanici Vltava.

Před 3 týdny 50:18

Příběhy 20. století: Rozhlas slaví 18. května výročí 100 let své existence

Máme k dispozici tisíce různých příběhů spjatých s rádiem. Jsou shromážděné ve zvukovém archivu Paměť národa. Tato svědectví prostudoval a do rozhlasového dokumentu Příběhy 20. století zpracoval Mikuláš Kroupa.