- Podcasty
- Archiv Plus

Poslechněte si podcast: Jak se poslanci po listopadu 1989 učili svému řemeslu
Být poslancem, to byla v dobách komunismu v podstatě volnočasová aktivita. Párkrát do roka jste dorazili na zasedání, něco jste odmávli, protože se to od vás očekávalo, mohl to být třeba státní rozpočet nebo pendrekový zákon, a tím to končilo. Ale po listopadu najednou poslanci poslouchali zprávy premíéra o tom, že jsme promarnili 40 let, prezident bez varování zákonodárcům představil nový název republiky a státní znak. A poslanci objevili prostý fakt, že mohou nesouhlasit.
Archiv Plus
Přibližujeme to nejzajímavější, co nabízí zvukový archiv Českého rozhlasu.
S Dubčekem Československo zemřelo
- listopadu 1992, symbolicky v den výročí bolševické revoluce, zemřel Alexander Dubček, ikona pražského jara a po listopadu 1989 předseda federálního československého parlamentu. Jak vypadal Dubčekův návrat na výsluní politiky?
Zima 1995: Rusové frustrovaní z NATO, USA hrozí vysokými cly, Češi se bouří proti zákonu o důchodech
Hned první den roku 1995 připomněl České republice jeden z jejích tehdejších cílů. Prvního ledna se totiž Evropská unie rozšířila o Rakousko, Finsko a Švédsko. Přidat se k nim, o to tehdy Česká republika hodně stála. A také o vstup do Severoatlantické aliance.
Lékařka a senátorka Jaroslava Moserová kandidovala na prezidentku
Jaroslava Moserová Davidová (1930 až 2006) v jednom z rozhovorů pro Český rozhlas řekla, že neumí odpočívat u televize. I díky tomu se dokázala vedle své náročné profese lékařky a vědecké pracovnice na klinice popálenin věnovat i mnoha zájmům a koníčkům.
Válečný rok 1945. Rozhlas vysílal nejen o náletu na Prahu
První měsíce roku 1945 přinesly řadu významných událostí. Adolf Hitler prohrál v jedné z posledních velkých operací druhé světové války v Ardenách a sovětská vojska osvobodila největší nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi. S vyhlídkou konce války se k návratu domů chystal exilový prezident Edvard Beneš. To všechno se dochovalo v rozhlasovém archivu.
Havel v Moskvě 1990 aneb Deklarace o vzájemných vztazích se psala až v letadle
S odstupem let nelze než obdivovat dramaturgii, která byla zvolena v prvních měsících roku 1990 pro první zahraniční cesty nově zvoleného československého prezidenta. Václav Havel se svým doprovodem odletěl na několik bleskově dojednaných návštěv, jejichž průběh a ohlas byl výjimečný. Berlín, Bonn, Reykjavík, Toronto, Washington, New York. A pak přišla na řadu Moskva….
Slavný proslov Václava Havla v americkém Kongresu je dnes opět aktuální
Možná to byla jen náhoda, možná symbol. Přesně čtvrt roku po 17. listopadu se z pražské ranveje odlepily dva vládní iljušiny a pořád ještě novopečený prezident Václav Havel se spolu s premiérem, ministrem zahraničí, ministrem financí, hospodářství a dalších klíčových resortů nebo s mračnem novinářů a přátel vydal na svou nejslavnější cestu. Cílem byly Spojené státy, s mezipřistáním na Islandu a v Kanadě.
„Jen schody ho nemůžu naučit umejt.“ Ženy a MDŽ v archivu
Jedním z oblíbených témat socialistického režimu byly ženy a jejich postavení a Mezinárodní den žen se řadil mezi nejdůležitější svátky socialistického Československa. Znát je to i v archivu Českého rozhlasu, kde se o tom dochovalo opravdu hodně nahrávek. Čelní politici se pravidelně zmiňovali o tom, že jedině socialismus je schopen zajistit rovnoprávnost žen, která je podle V. I. Lenina ostatně podmínkou pro dosažení komunismu. Poslechněte si, co na to naopak říkaly ženy.
V prvních svobodných volbách jsme podle Havla zvítězili všichni
Byly to první svobodné volby po víc jak půl století! Proběhly ve dnech 8. a 9. června 1990 a ti, kdo je zažili, dodnes pamatují euforii, která je provázela. Pro mnohé z nás to byly vůbec první svobodné volby v životě. I v tak hektickém období ale lidé prožívali své každodenní starosti i radosti, obavy a naděje.
Domov, exil a návrat. Co prožívali českoslovenští emigranti?
„Člověk neví, kde je, všecko je nový a život bez mládí je těžkej,“ povzdechl si herec Landovský, když přemýšlel o tom, jak se cítí v emigraci. Do té se dostal nedobrovolně. Protichůdné pocity ale měli i lidé, kteří emigrovali z vlastní vůle, ať už po únoru 1948, nebo po okupaci v roce 1968. Archiv Plus přináší jejich postřehy a vzpomínky. Poslechněte si, jak českoslovenští emigranti mluvili o svém životě po odchodu z vlasti.
Žádný puč nebude. Únor 1990 patřil k nejhektičtějším měsícům prvního funkčního období Václava Havla
Žádný puč nebude, ujistil na své tiskové konferenci prezident Václav Havel v únoru 1990 novináře a jejich prostřednictvím i občany tehdejšího Československa.