Názory a argumenty
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Apolena Rychlíková: Piráti mají kandidátku do evropských voleb. Kandidát Mikuláš Ferjenčík pohořel

S blížícími se volbami do Evropského parlamentu začínají politické strany připravovat své kandidátky. Už nějakou dobu známe lídryni Starostů a nezávislých, svou jedničku do eurovoleb avizovali také lidovci.

03:20

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 03:53

Ondřej Soukup: Nálady kremelských oligarchů

Na sociálních sítích koncem března letošního roku to vyvolalo docela rozruch. Na více než půlhodinové nahrávce telefonického rozhovoru mezi miliardářem Farchadem Achmedovem a hudebním producentem Josifem Prigožinem (neplést si s nedávno zavražděným zakladatelem Wagnerovy skupiny) oba pánové hovořili o situaci Ruska a rozhodně si nebrali servítky.

Dnes 03:44

Petr Šabata: Výjimka na zdanění tichého vína má šanci vydržet věčně. Bohužel

Ministr zemědělství Marek Výborný neuspěl u svých kolegů z EU s nápadem zavést jednotnou evropskou spotřební daň na tiché víno. Není divu. Proč by pomáhali Výbornému tahat z ohně jeho horký kaštan a přidělávali si problém? Tenhle pokus částečně se zbavit úkolu, který dostal od koalice, tedy ministrovi nevyšel.

Dnes 04:13

Julie Hrstková: Regulace drog neznamená volný prodej

Předsedové stran koalice sedí spolu uvolněně a každý má v ruce sklenici vína. Šéf opoziční strany kontruje a drží v ruce půllitr piva. Předvolební plakáty propagující pití alkoholu nejsou žádnou výjimkou bez ohledu na zaměření politické strany.

Dnes 26:05

Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Janem Fingerlandem

Vládní (ne)smysl věcí. Regulace drog neznamená volný prodej. Výjimka na zdanění tichého vína má šanci vydržet věčně. Bohužel. Nálady kremelských oligarchů. Uprchlíci jako možné riziko rozpadu Evropské unie?

Dnes 04:14

Petr Fischer: Vládní (ne)smysl věcí

Téměř dvě třetiny českých občanů nerozumí konsolidačnímu balíčku, zjistil průzkum Medianu pro Český rozhlas. Tentokrát je neporozumění rovnoměrné, nerozumí nevzdělaní i vysokoškoláci, chudí i bohatí, staří i mladí. Jen třetina lidí, zjistili výzkumníci, ví přesně, o co jde a co a proč a k čemu se chystá.

Včera 03:54

Petr Janyška: Polská opozice chce legalizovat interrupce, vláda má skandál s vízy

„Pokud vyhrajeme, bude v Polsku interrupce do 12. týdne těhotenství legální,“ prohlásil před několika dny hlavní lídr polské opozice Donald Tusk. Pro polské ženy by to byla hotová revoluce, protože zatím žijí v zemi, kde je jakákoli interrupce prakticky zakázána a kriminalizována.

Včera 02:35

Matěj Schneider: Republikáni míří k uzavření federální vlády. Biden s nimi tuhle hru odmítá hrát

Američtí republikáni se z letní pauzy do Kongresu vrátili s plnou vervou: hrozby impechmentu a uzavření federální vlády kvůli neschválení rozpočtu to měly administrativě Joea Bidena pěkně zavařit. Teď to ale vypadá, že se hlavně hádají mezi sebou.

Včera 03:20

Gita Zbavitelová: Brzy skončí embargo na íránské rakety

Stále větší obavy vyvolává spolupráce Íránu s Ruskem, ale i skutečnost, že od poloviny října bude Teherán smět vyrábět i vyvážet balistické rakety a drony. Některé země se chystají mu tuto možnost zmařit.

Včera 04:06

Karel Hvížďala: Ficova vyšlapaná cesta

Dne 30. září se budou na Slovensku konat předčasné volby, v nichž zatím v průzkumech vítězí Ficova strana Smer. Ta, jak napsal Martin M. Šimečka, spolu s fašisty naznačuje voličům, kteří mají většinovou zkušenost s poddanstvím, že ze všech forem otroctví byly nejlepší fašismus a komunismus, a proto by se k nim měli upínat. Jinými slovy, orientovat se na Rusko.

Včera 04:33

Martin Fendrych: Kde se u nás berou proruské postoje?

Když člověk poslouchá názory lidí zaznamenané kupříkladu na Rajchlově demonstraci 16. září, musí se ptát: kde se to bere? Kde se berou postoje nakloněné Rusku, vyčítající pomoc Ukrajině a kritizující nákup zbraní v době ruské agresivní expanze? Proč si tolik občanů neuvědomuje obří riziko, jež představuje Rusko, které nás prohlásilo za nepřátelskou zemi? Proč si myslí, že by válka skončila, kdyby Západ přestal pomáhat Ukrajincům, aby se bránili?