Před týdnem

Poslechněte si podcast: Apolena Rychlíková: Manželství pro všechny jako zbytečná kulturní válka? Ne, jde o rovná práva

Zatímco před lety byl termín „kulturní válka“ v Česku takřka neznámý, v posledních letech se s jeho nadužíváním roztrhl pytel. Za zbytečnou kulturní válku, která jen zdržuje od řešení těch skutečně důležitých problémů, se tu ze strany především konzervativců – pravicových i levicových – označuje leccos.

03:38

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 03:46

Kateřina Smejkalová: Šetření má své meze

V situaci současné rekordní inflace se v médiích roztrhl pytel s novým žánrem: radami, na čem všem se ještě dá ušetřit. Na tom v principu jistě není nic špatného – čas od času nezaškodí zastavit se a zapřemýšlet o svém životním stylu a spotřebním chování. A to nejen vzhledem k rodinnému rozpočtu, ale třeba i uhlíkovým emisím, objemu vyprodukovaného odpadu či podmínkám pro lidi i zvířata a krajinu, za kterých to, co konzumujeme, vzniká.

Dnes 04:05

Jan Fingerland: Dvě Ruska na cestě

V Evropě probíhá debata, jestli umožňovat Rusům – tedy těm, kteří na to mají – cestu do Evropské unie. Celá věc má ale ještě odvrácenou stránku. Podstatná část Rusů už svou zemi trvale nebo nadlouho opustila. Jenže ne vždy jde o srovnatelné případy.

Dnes 03:10

Libor Dvořák: Jak mohou Němci po všech zkušenostech chovat vřelý vztah k agresivnímu Rusku

Kde se v zejména německy mluvících obyvatelích starého kontinentu bere prazvláštní blahosklonnost k Rusku a k jeho autokratickému vládci? Extrémní pravici samozřejmě Putin už léta přímo fascinuje svým nepřátelským vztahem k ultraliberální genderové politice Západu. Podobně imponuje také staromódní militantní levici – bojovníkům za mír a kritikům „západního imperialismu“.

Dnes 04:38

Karel Barták: Polsko i Maďarsko se mstí za to, že jim Evropská unie blokuje peníze z Fondu obnovy

Která vosa to bodla nejvyšší polské představitele, že se uprostřed parného léta najednou sešikovali proti Evropské unii a spustili nečekaně hlasitý bojový pokřik, který pěkně rozvlnil evropskou okurkovou sezónu? Faktická hlava státu Jaroslaw Kaczynski a premiér Mateusz Morawiecki pohrozili unii vyhlášením vzpoury, pokud nedostanou svých 35 miliard eur z evropského fondu obnovy.

Dnes 24:30

Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Ondřejem Konrádem

Polsko i Maďarsko se mstí za to, že EU jim blokuje peníze z Fondu obnovy. Před rokem odešli Američané z Afghánistánu – ale Tálibán se nezměnil. A jak mohou Němci po všech zkušenostech chovat k agresivnímu Rusku vřelý vztah? To jsou náměty sobotního vydání Názorů a argumentů, které moderuje Ondřej Konrád.

Včera 04:26

Daniel Kroupa: Dialog s euroskeptikem

Demokratická politika se opírá o veřejnou diskusi a její kvalita závisí na tom, jak je vedena. V zemích, kde se lidé diskutovat nenaučili, kde proto nedokáží udržet debatu u tématu, kde namísto argumentů padají urážky a každý pokus o dialog se zvrhává v hádku, se demokratické politice nedaří a sílí hlasy po vládě silné ruky.

Včera 04:05

Karel Hvížďala: Ruští velitelé generál Hlad a maršál Zima

Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Leonid Volkov prohlásil: „Putin by rád zastavil válku na Ukrajině, aby zajistil pro Rusko status quo. Činí tak hlavně proto, aby zabránil osvobození některých jižních území ukrajinskou armádou. Stávající stav by pak prezentoval jako vítězství a současný stav by se stal politickou realitou.“

Včera 03:35

Miloš Šenkýř: Zrušme volby. Tentokrát na více než 1700 místech

Ve více než 1700 obcích už mají výsledky komunálních voleb prakticky jasné. V přepočtu v každé třetí až čtvrté obci České republiky je do voleb – připadajících na letošní září – podaná právě jedna kandidátka.

Včera 26:00

Poslechněte si všechny páteční komentáře s Petrem Schwarzem

Pokud se má politická kultura v zemi zlepšit, nejde ji neustále porovnávat s Babišem. Rakušan dál nahlodává důvěru ve STAN, ale hazarduje i s bezpečností země. Ruští velitelé: Generál Hlad a maršál Zima. Dialog s euroskeptikem. Zrušme volby. Tentokrát na více než 1700 místech.

Včera 03:30

Lukáš Jelínek: Rakušan dál nahlodává důvěru ve STAN, ale hazarduje i s bezpečností země

Co se zpočátku jevilo jako komunální kauza, jež dostihla předčasně dospělé hnutí Starostové a nezávislí, se nyní vyvinulo v možné bezpečnostní riziko pro celou zemi. Teď už nejde jen o to, zda k růstu Starostů a lobbisty Michala Redla docházelo zásluhou vzájemné symbiózy, nebo šlo jen o náhodný souběh daný Redlovými vazbami na Stanislava Polčáka, Petra Gazdíka a později i Petra Hlubučka.