Věda Plus
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Aplikace, která dokáže odhalit Parkinsona? Do deseti let by ji mohl mít v telefonu každý

Čeští vědci vyvinuli metodu, která odhalí Parkinsonovu chorobu dlouho před jejím propuknutím. Mnozí lidé o ní netuší, protože k odumírání mozkových buněk dochází pozvolna a k lékaři přicházejí až ve chvíli, kdy omezuje jejich život. To by mohla změnit nová metoda českých vědců, která díky analýze řeči rozpozná nemoc dlouho před jejím vypuknutím.

03:30

Věda Plus

Vydává: Český rozhlas

Každý den přináší nové vzrušující vědecké objevy. Vydejte se s námi na průzkum všech světů naší Země. A ještě dál. 

Web

4. leden 2023 04:07

Dostane se na Měsíc dřív Čína, nebo Amerika? NASA varuje před soubojem o nerostné suroviny

Může si v budoucnu Čína nárokovat Měsíc? Peking to popírá, ale americká vesmírná agentura NASA se přesně toho obává. Její ředitel dokonce mluví o nových vesmírných závodech, tentokrát mezi USA a Čínou. O tom, kdo „bude mít nakonec navrch“, rozhodnou příští dva roky. NASA se obává, že si Čína postaví základnu na Měsíci a pak, pod záminkou vědeckého výzkumu, si bude nárokovat lunární oblasti s ložisky nerostných surovin, tvrdí ředitel NASA William Nelson pro server Politico.

30. květen 2022 04:13

Chřipka letos přišla později. Nemocné jsme měli i začátkem května, popisuje epidemiolog Smejkal

Laboratoře letos podle Státního zdravotního ústavu zaznamenaly několik stovek případů onemocnění chřipkou. Sezóna tak byla mírná, ale atypická především v tom, že v zimě cirkulovala jen velmi omezeně, dominovala až od března do května. „Chřipka přišla později, protože lidé dodržovali víc než kdy jindy ochranu dýchacích cest. Nosily se respirátory a roušky, které nás chránily i před infekcí,“ říká k letošní chřipkové sezóně hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.

25. květen 2022 25:57

Falcon 9 odlétá s českou družicí a figurkou Hurvínka do vesmíru

Po Krtečkovi se do vesmíru podívá další český hrdina dětských srdcí Hurvínek. Vydá se do stratosféry na palubě družice Planetum-1.

25. květen 2022 04:22

Léčba léky na míru? Je to budoucnost medicíny, míní klinický farmaceut

Léky nemocnému pomáhají, zároveň zatěžují organismus. Platí to i pro pacienty po transplantacích, kteří jsou hospitalizováni v pražském IKEMu. Hladina léků v jejich organismu se proto pečlivě sleduje. O přesném dávkování medikamentů tak rozhoduje ošetřující lékař ve spolupráci s klinickými farmaceuty u každého pacienta zvlášť na základě rozboru krve. Díky léčbě na míru se maximalizuje účinek léčby a zároveň se minimalizují vedlejší nežádoucí účinky.

20. květen 2022 04:00

Covid si „žije svým životem“. Občas některá varianta přeskočí celý kontinent

Šíření covidu-19 a dalších nakažlivých nemocí vědci předpovídají mimo jiné podle toho, jak se šíří v jiných zemích. U chřipky se sezóna střídá mezi severní a jižní polokoulí, u covidu se ale takový postup použít nedá.

18. květen 2022 25:21

„Chtějí mou vlast jako zdroj potravin a vody.“ Co spojuje válku a klima, popisuje Ukrajinka z IPCC

Klimatickou změnu a ruskou invanzi na Ukrajinu spojují fosilní paliva, říká Svitlana Krakovska, vedoucí ukrajinská zástupkyně v Mezivládním panelu pro klimatickou změnu OSN (IPCC). „Chtějí zabrat mou vlast, aby pro ně byla zdrojem potravin, a z mnoha dalších důvodů. Řekla bych, že to není jen bláznivý Vladimir Putin,“ tvrdí Krakovska. A díky obchodu s ropou a plynem má Rusko prostředky k tomu, aby útočilo na území, které bude s postupující klimatickou změnou stále cennější.

17. květen 2022 24:24

„České vesnice by mohly být vzorem.“ Vědci zkoumali, co lidé vyhazují do odpadu, a chválí komposty

Co všechno o nás vypovídají zbytky potravin a věci, které vyhazujeme do popelnice, to zjišťují vědci z Etnologického ústavu Akademie věd. Jednou z metod zkoumání odpadků je takzvaná garbologie neboli analýza odpadků. Dá se z ní zjistit nejen to, co člověk jí, ale taky to, jak uvažuje, nebo jaké jsou jeho třeba i nevědomé návyky.

17. květen 2022 28:29

Doprava je jako voda. Kam se přelijí auta z Barrandovského mostu, budou zkoumat experti ČVUT

Doprava se chová jako voda – pokud se v některém místě silnice zúží, auta začnou jezdit jinými cestami. Od května se toto přirovnání týká Prahy, kde začala oprava jednoho z nejdůležitějších mostů, Barrandovského. V každém směru se nově jezdí jen třemi pruhy.

13. květen 2022 25:10

Astronomové zveřejnili snímek supermasivní černé díry z naší galaxie

Skvělý úspěch hlásí astronomové, když se jim podařilo zachytit supermasivní černou díru v naší galaxii. Potvrdili tak předpovědi Alberta Einsteina o její existenci. Jak takový snímek vzniká, popisuje ředitel Astronomického ústavu Akademie věd Michal Bursa. Ve Vědě Plus také uslyšíte o tom, že huseníček rolní by mohl růst i na Měsíci. Měsíční půda zvaná regolit je přitom naprosto odlišná od té ze Země.